Nyt tarvitaan apua ja neuvoja, mikä kuntosali olisi Helsingin keskustassa turvallinen ja mukava? Tarkoitan että ei ole mikään super bodareitten tai skinien suosima? Sali jossa pieni heiveröinen mieskin uskaltaa käydä?
Olen aloittelija kuntosalilla kävijä, joten olisi mukava jos muutkin salin käyttäjät olisivat enemmän normaaleja ihmisiä?
Kuntosali (Helsinki keskusta)?
11
2132
Vastaukset
No ehkä sen näkee niiden nettisivuilta. Se yleisilme. Ja yleensä se on se kylän halvin sali jota haluat välttää sitten luulen.
Ja anteeksi, mulla meni aloituksen yksiosuus ohi...
Miten niin epänormaaleja... Joo ittekin viihyn kylän "ämmien" salilla... Mutta ei ne kovat raudan kolistajat kato nokansa vartta pitkin tai paskaakaan välitä, jos joku on ihan puhas aloittelija ja rapakunnossa tai alipainoinen. Itse nyt en ole mikään kaappi, mutta jos mä näen jonkun ali- tai ylipainoisen joka ekaa kertaa näyttää puuskuttavan siellä, niin ajattelen että hieno homma, toivottavasti jaksaa käydä.
Ja vähän kadehdinkin niitä... itse en jostain syystä kehdannut salille, ennen kuin olin kotona treenannu itteni kohtuu hyvään kuntoon...hahmotelma kirjoitti:
Ja anteeksi, mulla meni aloituksen yksiosuus ohi...
Miten niin epänormaaleja... Joo ittekin viihyn kylän "ämmien" salilla... Mutta ei ne kovat raudan kolistajat kato nokansa vartta pitkin tai paskaakaan välitä, jos joku on ihan puhas aloittelija ja rapakunnossa tai alipainoinen. Itse nyt en ole mikään kaappi, mutta jos mä näen jonkun ali- tai ylipainoisen joka ekaa kertaa näyttää puuskuttavan siellä, niin ajattelen että hieno homma, toivottavasti jaksaa käydä.
Ja vähän kadehdinkin niitä... itse en jostain syystä kehdannut salille, ennen kuin olin kotona treenannu itteni kohtuu hyvään kuntoon...Meinasin vastata samoin, mutta ehdit ensin. Salille meneminen hävetti aikoinaan vähän helvetisti, mutta eihän kukaan nauranut. Ihmisethän ylensä mielellään kysyttäessä auttavat ja neuvovat jossain, missä ovat jo itse hyviä. Naureskelijoita ei vissiin ole kuin netin voimailupalstoilla.
Aikamoista rohkeuden puutetta, jos et uskalla käydä salilla. Mä olen käynyt salilla Helsingissä, Pajulahdessa, Vantaalla ja Alankomaiden Hof van Saksenissa, eikä mulle ole koskaan kukaan tullut uhoilemaan, tarjoamaan dopingia tms. Kerran eräs karski mies meinasi viedä mun sisäpelikengän kun meillä oli samanlaiset, mutta kun huomautin asiasta, sain kenkäni ongelmitta takaisin.
Millainen on normaali ihminen? Aika moni salilla vaikuttaa ihan normaalilta. Kerran Pajulahdessa olin salilla erään suomalaisen huippu-urheilijan kanssa, ja hänkin teki ihan samanlaisia liikkeitä ja sarjoja kuin muutkin.
Mutta tosiaan, mutta on vain vähän kokemusta Helsingin saleista. Kävin muutaman kerran Kisahallilla, mutta en viihtynyt siellä. Opiskeluaikana sitten kävin säännöllisesti Kumpulan liikuntakeskuksessa.- Tyttönen_82
Kokeile Motivusta. Mun mielestä siellä käy ihan tavallisia ihmisiä. On siitäkin kiva paikka, että sinne voi ostaa 10 kerran kortteja ja 30 päivän kortteja sekä kesä/kevät/syyslukukausi eli ei tarvitse sitoutua vuodeksi. Heillä on myös usein kaikenlaisia tarjouksia, esim. vuoden kortit puolen vuoden hinnalla. Kannattaa käydä kokeilemassa miltä tuntuu. 10 kerran kortit ovat voimassa n. puoli vuotta (tämä kannattaa aina kuitenkin tarkistaa).
- Amatsoonia
Musta on kiva naureskella kun 60 kiloset miehet kiskoo salilla pienempiä painoja kuin mä, 65kg nainen. Enkä ole ylipainonen, 172cm pituutta ja aika paljon lihasta sekä D-kupin tissit. Tuntee itsensä aika amatsooniksi kun noi kukkakepit siinä vieressä heiluu:D
Juu juu. Menes miekkonen muualle pelottelemaan vaikka lapsia... mistä sitten kiksit saatkin.
- ........
Töölön kisahallin sali. Kaupungin omistama, eli halpakin vielä.
- Anonyymi
Kisahallilla uusi sali Mannerheimintietä vasten.
- Anonyymi
Nyt on vuosi 2025 ja salikulttuuri on muuttunut. Kertokaa Helsingin saleista.
- Anonyymi00006
Elixia on FB:N perusteella aika outo. Jotain infernaalisia värivaloissa tehtyjä rave- jumputusjumppia. Ja juuri viimeksi oli facessa ihan paranoidi postaus: joku nainen mietti, mitä muut hänestä salilla ajattelevat! Tosi tervettä. En menisi Elixiasn sen perusteella, mitä olen facesta nähnyt. Vaikuttaa pinnalliselta rahat pois-paikalta, jonka henki, jos sitä edes on, on kylmä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site665973Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers774828Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto514405SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564161SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502483Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352389Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi572172Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452119Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost32060