Kenen kannattaa kuulua liittoon?

Niiden kannattaa kuulua liittoon joilla on vaki-duuni teollisuudessa. He saavat joka vuosi palkankorotuksen, voivat lakkoilemalla korottaa palkkaansa, ym

Vuokratyöläisen ei kannata kuulua liittoon koska se ei tue hänen intressejään, päinvastoin ay-liitto yrittää pitää vuokratyöfirmat poissa tehtailta.
7172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

työnantajat ei huoli niitä vuokratyöntekijöitä koska oma väki on luotettavaa, ei ole poissa mielinmäärin, ei lorvaile vaan tekee työnsä, sentakia onkin väkiväkeä. Miksi yleensä pitäisi mitään vuokraporukkaa pitää kun on omaakin. erijuttu on joku tilapäishomma jonka takia ei kannata vakiväkeä lisätä, silloin voi käyttää lainasakkia.Jos se vuokraväki hyvää olisi niin ei ne vuokraväkeä olisi vaan jossain vakiduunissa.

Äänestä

Krapula maanantait vakiväeltä historiaan! Kuulin juuri, että tulevaisuudessa sairasloman ensimmäinen päivä on maksuton ja siksipä muutamassa isossa Vantaalaisessa firmassa on säästöjä tulossa ja paljon!

Ay-demarit tunnetusti kannustavat idioottilaumaansa pitämään krapulavapaita uskotellen näiden olevan jotenkin korvaamattomia, ei pidä paikkaansa! Työnantaja puoli on liian pitkään jo katsellut laiskan vakiväen touhuja joten sille tulee pian se lopullinen stoppi ja suurin osa duunareista on sitten vuokraväkeä kiitos Ay-liikkeen pohjattoman ahneuden!!!

Äänestä

Vuokratyöläisten ei tule kuulua liittoon, vaan ainoastaan työttömyyskassaan. Tästä on kaksi etua:

1) silloin työtön ei tue ay-toimintaa, joka estää vuokratyöfirmojen pääsyä tehtaisiin. Älä tue paperiliittoa, sillä se ei salli vuokrafirmojen tuloa tehtaisiin, ja näin estää sinun työmahdollisuutesi.

2) Vuosittaiset jäsenmaksut ovat huomattavasti alhaisemmat. Miksi tukea lihavien ja ökyrikkaiden ay-pomojen luksus-elämää, kun itse ei siitä hyödy mitään

Muistakaan että yleiskorotusten poislukien, ay-liikkeen antama tuki jäsenilleen on käytännössä nolla. Haluatko maksaa kalliita ay-maksuja, vaikka siitä ei ole käytännön hyötyä?

Äänestä
  • Eroa liitosta, mutta säilytä liiton työttömyyskassan jäsenyys

    Äänestä

  • faktaa. kirjoitti:

    Eroa liitosta, mutta säilytä liiton työttömyyskassan jäsenyys

    Eroa liitosta, mutta säilytä työttömyyskassan jäsenyys


    Liittoonhan ei ole pakko liittyä lainkaan voidakseen olla työttömyyskassan jäsen

    Huomaa että työttömyyskassojen varat on verorahaa 90%

    Äänestä

Vaki-vaki: "Jos se vuokraväki hyvää olisi niin ei ne vuokraväkeä olisi vaan jossain vakiduunissa."
Olen kohta kymmenen vuotta ravintola-alalla ollut nuori nainen. Olen ollut sekä vakkarina, että nyt myös kohta kolme vuotta vuokraytöntekijänä. Nyt viimeiset puoli vuotta olen ollut pelkästään vuokralla, koska vakityöntekijänä en koskaan saanut päättää itse vapaitani, ja samassa paikassa pyöriminen ja samojen naamojen tuijottaminen. Olen erittäin pätevä ja hyvä työssäni mutta valitse vuokratyöläisyyden sen suoman vapauden vuoksi.
Ei aina asiat ole niin mustavalkoisia kun aluksi kuvittelee.

Äänestä
  • Vuokratyö ei ole valinta, vaan pakkovalinta. Kuka tahansa ottaisi sen vaki duunin tupla-tripla palkalla, 100%.lla irtisanomissuojalla, ja lorvimisetuudella

    Toimi siis näin:

    Eroa liitosta, mutta säilytä työttömyyskassan jäsenyys

    Ay-Liittoonhan ei ole pakko liittyä lainkaan voidakseen olla työttömyyskassan jäsen

    Huomaa että työttömyyskassojen varat on verorahaa 95%. Vain 5% katetaan jäsenmaksuilla.

    Vuokratyöläisten ei tule kuulua liittoon, vaan ainoastaan työttömyyskassaan. Minkä tähden?

    1) eroamalla liitosta työtön ei tue ay-toimintaa, joka estää vuokratyöfirmojen pääsyä tehtaisiin. Älä tue paperiliittoa, sillä Paperiliitto ei salli vuokrafirmojen tuloa tehtaisiin. Näin paperiliitto estää sinun työmahdollisuutesi vuokratyöläisenä/työttömänä.

    2) Kuuluessasi vain kassaan vuosittaiset jäsenmaksut ovat huomattavasti alhaisemmat. Miksi tukea lihavien ja ökyrikkaiden ay-pomojen luksus-elämää, kun itse ei siitä hyödy mitään? Haluatko maksaa kalliita ay-maksuja, vaikka siitä ei ole käytännön hyötyä?

    Yleiskorotuksista hyötyvät vain tehtaiden vaki-demarit ja KELA-virkalijat. Vuokratyöläinen tai pätkätyöläinen neuvottelee palkkansa joka keikalla uudestaan, ja seuraavassa duunissa palkka voi olla alempi kuin edellisellä kerralla. Yleiskorotuksista ei ole hyötyä työttömälle tai vuokratyöläiselle, mutta on kyllä 20 vuotta suojatyöpaikassa lorvineelle paperimiehelle tai KELA'n ihmissuhdekoordinaattorina pölyttyyneelle sosiologille.


    Toimi ay-liikettä vastaan sen kumoamiseksi. Yksi yhteinen työlainsäädäntö, ei mitään yleissitovuuta, ei erikoisryhmiä joilla paremmat edut ja lakko-kiristys-oikeus, kun muillakaan ei ole


    Vai haluatko olla 2-luokan kansalainen ikuisesti?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


faktaa. kirjoitti:

Niiden kannattaa kuulua liittoon joilla on vaki-duuni teollisuudessa. He saavat joka vuosi palkankorotuksen, voivat lakkoilemalla korottaa palkkaansa, ym

Vuokratyöläisen ei kannata kuulua liittoon koska se ei tue hänen intressejään, päinvastoin ay-liitto yrittää pitää vuokratyöfirmat poissa tehtailta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu