Onko kellään kokemusta Victoza lääkkeen käytöstä nimen omaan laihdutuksessa. Kyseessähän on alunperin diabetes lääke, mutta ilmeisesti lääkärit ovat tätä määränneet myös ylipainon hoitoon. Saitteko reseptin lääkäriltä ihan suosiolla? Paljonko lääke maksaa ja ennen kaikkea toimiiko? Entäs sivuvaikutukset?
Victoza laihdutuksessa
14
9191
Vastaukset
- huoh.
Mistähän tuon olet keksinyt, että "ilmeisesti" lääkärit olisivat määränneet Victozaa "ylipainon hoitoon"? Ihan omasta päästä?
Victozaa määrätään vain kakkostyypin diabeteksen hoitoon ja vain silloin, kun perinteisemmät hoidot (kuten ruokavalio ja metformiini/sulfonyyliurea) eivät alenna verensokeria tarpeeksi.
Victoza laskee verensokeria, joten potilaalle, jolla verensokeri on normaali, sen käyttö olisi hengenvaarallista ja määrääminen vakava virhe lääkäriltä.- Anonyymi
Minä olen saanut painon pudotukseen .
- fgvbhujnk,o
päivän naurut sain kyllä tästä:D ennemminhän tuo on "lihottava" lääke kun laihduttava, kun terveellä ihmisellä laskee verensokeria ja sitten on pakko syödä.
- Anonyymi
Garcinia Laihdutuslääke - https://nplink.net/439rtinl
Olen pudottanut yli 14 kiloa, enkä ole muuten joutunut paljoa muuttamaan ruokavaliotani tai liikunnan määrää.
- arhippar
Itselläni ei ole diabetestä, verensokeri hyvällä tasolla, mutta lääkärini haluaisi minun aloittavan kyseisen lääkkeen käytön juuri nimenomaan painon alentamiseksi. ei siis ennenkuulumatonta.
- Muhkea Mastiffi
No keskustelupalstoilta olen tämän käsityksen saanut, joten toki ymmärrän ettei tieto ole ihan luotettavimmasta päästä. Lääke vaikuttaa ruokahaluun ja kylläisyyden tunteeseen, joten ei sillä lihomaan pääse.
Pliis,voisitko vinkata minulle lääkäristä joka kirjoittaa reseptin ilman diabetestä-kaikki apu olisi tervettullut!!!Tätä menoa menee terveys!
- II D
Lääkärit nimenomaa kirjoittaa Victozaa laihdutukseen, näin ainakin työkaverillani.
- .
"Lääketeollisuus on jo oivaltanut, että suoliston kautta voidaan vaikuttaa lihavuuteen. Uudesta diabeteslääkkeestä (Victoza) ollaan kehittelemässä uutta laihdutuslääkettä. Sivuvaikutuksista ollaan tietysti hiljaa. Victoza aiheuttaa haimatulehduksia, munuaisten vajaatoimintaa ja lisää kilpirauhassyöpäriskiä, väittää Kuluttajansuojajärjestö Public Citizen ja vaatii poistamaan lääkkeen markkinoilta."
http://blogit.iltalehti.fi/varpu-tavi/2012/07/10/kukkiva-suolisto-ja-muuta-kaunista/ - Näinpäs
Kyllä käytetään myös laihtumisen tukena. Toisia auttaa ja toisia ei. Mulla ei ole ollut mitään sivuvaikutuksia.
- Anonyymi
Victoza on määrätty minulle kakkosluokan diabeteksen hoitoon ja laihdutukseen. On erittäin tehokas . Insuliinia en enää tarvitse ja olen laihtunut yli 30 kiloa kolmen vuoden aikana. Paino nyt normaali n. 90 kg. Ei mitään haittavaikutuksia, koetulokset kaikilta osin normaalit. Näläntunne on harvinaista. Suosittelen. Minun kohdallani on ainakin toiminut.
- Anonyymi
Loistavaa💕💕👍👍
- Anonyymi
Minäkin olen laihtunut vuoden aikan 30kg
- Anonyymi
Sain tänään Victoza kyniä kolmen kuukauden annokset hinta oli 734€
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2774722Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452941Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k412911Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061694Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531- 641471
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222