Ai että mua v*tuttaa se joka aamuinen ja iltapäiväinen skrabaus. Sitten hyppäät kylmään autoon hytisemään ja jonottamaan ruuhlkiin. Kädet ja jalat tärisee vieläkin kun -20C pakkasta ulkona. Radiosta tulee ne samat saatanan biisit joka päivä. Mä en jaksa enää. Sama hemmetin rumba joka päivä. Pitääkö myydä auto pois ja tilata taksi?
Liian kylmä autoiluun!
Kyllästynyt autoiluu
7225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voit helpottaa autoilun arkea hankkimalla esim. autopeitteen tai esim. vain tuulilasin peitteen jotta vältyt raappaamiselta edes sen verran, laitat auton käyntiin lämmityslaite sisäkierrolle ja takalasinlämmitin päälle jolloin jää lähtee helpommin raapalla pois.
Jos autossasi on istuinlämmitin, se lämmittää mukavasti jo aivan hetken päästä ennenkuin auton lämmityslaite alkaa lämmittämään. Eihän sinun tarvitse sitä puhallintakaan aivan täysillä pitää paitsi jos alkaa tuulilasi huurtumaan jolloin jäätävä viima auton sisällä vähenee.
Radiota ei ole pakko kuunnella, autossasi lienee cd/mp3 soitin josta voit kuunnella mielimusiikkiasi tai voihan sen laitteen sammuttaakin.
Käy ajamassa välillä joku muukin lenkki kuin se sama jokapäiväinen työmatka.
Terapiaa:
Oon ajellu jo muutaman viikon radio kiinni kokonaan.
työmatka 30 minuuttia, ehtii mietiskellä kaikenlaisia asioita tai ihan puhua vaikka puhelimessa kaverien kanssa.
CD/MP3 = melusaaste
Kokeile!
Niinpä, valinta on sun. Mitä sitä täällä itkemään. Mene naamakirjaan, siellä on muitakin yhtä fiksuja ihmisiä.
No polokase pyörällä, siinä kunto kasvaa ja mieli virkistyy. Jos asut liian kaukana, muuta lähemmäs JA lopeta valittaminen !
Junassa oli ihan lämmintä aamulla. Ei musiikkia, ei muutakaan häiriötä.
Eilen bussissa sama juttu. Ja se oli vielä aikataulussa.
Ihan hyvä idea myydä auto pois jos ei jaksa sitä vaivaa mikä sen käyttämisestä tulee. ;-)
Viimeinen vinkki: Pue talvivaatteet kun lähdet ulos. Ei tarvi täristä ja autossakin on silleen mukavampaa.
Radiota ei kannata kuunnella, koska se lyhentää akun kestoa todella paljon.
Istuinlämmitintä ei kannata käyttää, koska sekin lyhentää akun kestoa dramaattisen paljon.
Moottorin käydessä latauageneraattori tuottaa virtaa ja akku ei tiedä yhtään mitään mitä sähkölaitteita autossa käyetään.
Tosin pakkasella kannattaa dieseleissä jo ennen virtojen päälle kääntöä sammutella takalasinlämmittimet, istuinlämmittimet, valot parkeille jos ajovaloautomatiikka, puhallin nollille jne. sitten kun on hehkutettu ja käynnistetty niin sitten laittaa kaikki takaisin päälle.
Laturi tuottaa riittävästi virtaa kaikkien sähkölaitteiden käyttöön, ja lataa samalla akkua. Moottorin käydessä voi huoletta käyttää sähkölaitteita.