Miksi ajonvakautus, luistonesto ja abs-jarrut eivät auttaneet ??

Ovatko nykyaikaiset turvavarusteet sittenkin turhia ?
Niidenhän pitäisi pelastaa tällaisilta onnettomuuksilta, mutta toisin kävi.
4118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kehä 3 sisällä asuvien ajotaidot ovat sitä luokkaa ettei mikään turvajärjestelmä estä kolareita.

Äänestä
  • Ennen oli paljon sekeämpää ja halvempaa, kun kaikki maailman turvajärjestelmät oli integtoitu rattiin ja siihen keskimmäiseen polkimeen. Niinku amazonissa esim.

    Äänestä

Mikään järjestelmä ei kumoa fysiikan lakeja.

Kun edessä on seisova suma, takaa liian lujaa tuleva törmää siihen automaattisesti vaikka olisi mitä kirjaimia auton mukana. Avainsana on tuo liian lujaa. Kun se toteutuu liian lähellä, mitään ei ole tehtävissä. Hyvä kuski voi ehkä vielä onnistua väistämään ulos tieltä. Keskinkertainen vain törmää. Varovainen ei alkujaankaan tullut liian lujaa.

Jostain syystä nykyään ei välitetä turvallisuudesta. Aina pitää olla kesäkeli ja rajoituksen mukainen nopeus, muuten elämä menee sekaisin. Ja minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä minä ensin vaikka olosuhteet ovat mitä.

Ihmettele siinä sitten että kolmikirjaimiset lyhenteet menevät luttuun...

Äänestä

Sokeat ja älykääpiöt tarvitsevat törmäyksenestolaitteen.
Heitä on kuvista päätellen riittävästi, siihen, että kaikille pakolliseksi.

Voi varantaa muiden turvallisuutta, jos laite pitää turvaväliä,
ja ohittajat toistuvasti tulevat eteen pienentämään etäisyyttä,
josta seuraa nopeuden laskun kierre ja peräänajo.

Moni kokenut autoilija ei halua minkään puuttuvan ajamiseensa.
Siksi turvajärjestelmä on pois kytkettynä.

Hätävilkkuja saa Suomessa käyttää vasta kun kolarisuma on täysin pysähtynyt.
Virossa hätävilkkuja on käytettävä, jos ajovalo on pimeä.
Meillä ei vaarasta saa varoittaa näkyvällä valomerkillä.
Turvallisuus on häpeällistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kolarisuma uusimaa kirjoitti:

Ovatko nykyaikaiset turvavarusteet sittenkin turhia ?
Niidenhän pitäisi pelastaa tällaisilta onnettomuuksilta, mutta toisin kävi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu