Lääkäri määräsi minulle otsikkoon kuuluvaa lääkettä.
Luin haittavaikutukset ja tulin siihen tulokseen, että en hae apteekista lääkärin määräämiä lääkkeitä.
Luin haittavaikutukset ja tulin siihen tulokseen, että en hae apteekista lääkärin määräämiä lääkkeitä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Millä indikaatiolla tuo lääkitys sinulle määrättiin?
Sivuv. ei tule kaikille, ne vain on pakko mainita....
Sisu on ihan hyvä hengityksen raikastaja, mutta ei siitä pollalle ole apua. ;)
Totta kai siinä listassa on valtava määrä sivuvaikutuksia, kun kaikki mistä ihmiset ovat maininneet, on pitänyt listaan kirjoittaa mukaan. Sitten kun ajattelee, että mikä on lääkkeen kohderyhmä, niin eiköhän niitä sivuvaikutuksia monilla ilmene jo sokeripaloista tai muusta plasebosta. Ethän voi tietää, onko lääkkeestä apua, jos et sitä koskaan kokeile. Olen vieläkin vähän samanlainen lääkkeiden suhteen, mutta jo hieman avoimempi, kun joistakin on oikeasti ollut apua. Testaa, jos ei sovi, niin kerro lääkärille ja vaihdatte toiseen. Tsemiä!
muun muassa pysyväksi jäävän liikehäiriön: http://antipsychiatry.org/jenelle.htm
Antipsykootit pienillä annoksilla eivät aiheuta pakkoliikkeitä ym. Ainakin itselleni määrätty Fluanxol 2 mg on hyvä apulääke masennukseen SSRI-lääkkeen lisäksi ja paljon vähemmän sivuvaikutuksia kuin SSRI-lääkkeillä! Kannattaa kokeilla, aina voi lopettaa. Jos käytetään isoja annoksia niin ne ovat psykoosiin ja ne voivat aiheuttaa kyseisiä oireita kuten tardiivi dyskinesia ym.
Joo elikkä eräänä päivänä menin kertomaan lääkärille vaivoistani jotka lääkärin mukaan oli psykoottisia. Mua kehotettii nukkumaan sairaalassa yön yli ja niin teinkin, ja seuraavana päivänä sanoin lääkärille että meen kotii. Lääkäri sanoi että mut oli pistetty nyt pakko hoitoon. Siellä aloitin lääkityksen nimeltä subrexa 15mg (antipsykootinen), olin suljetulla osastolla 2kk, kun vihdoin pääsin kotiin niin lopetin lääkkeen syönnin syystä että olin lihonut 17kg osaston aikana. Ruvettiin sitten vielä tutkimaan että mikä mulla oli niin mulla ei ollut psykoosia vaan kilpirauhasen vajaatoimintaa.. Eli mua piettiin turhaan 2kk suljetulla ja antipsykoottisien lääkkeiden takia mulla oikea psykoosi puhkesi, että ei kannata syödä niitä..