mitä miehen päässä mahtaa liikkua?

hilperiinah

Olemme seurustelleet nyksän kanssa vuoden verran. Hän sanoo rakastavansa minua syvästi, mutta ei halua puhua mitään yhteisestä tulevaisuudesta. Puhuu tyyliin viikosta eteenpäin kerrallaan. Vietämme suurimman osan ajasta ja öistä kuitenkin samassa asunnossa.
Jos otan puheeksi esim että minun tekisi mieli ostaa asunto jossain vaiheessa, ei kommentoi asiaa mitenkään vaihtaa vain puheenaihetta. Minua vaivaa asia kovasti.
Tulee mieleen että odottaako, että kohdalle osuis kuitenkin jotain parempaa...

9

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3

      Normi äijä, tykkää olla kanssasi, saa säännöllistä seksiä mutta haluaa säilyttää vapautuensa. Melkein kaikki äijät ovat pohjimmiltaan tuollaisia, harvoin viriili mies todella haluaa sitoutua ellei ole jotenkin luonnevikainen.
      Ei sen kummempaa.

    • Ikäkysymys

      myös, mies varmaan 20v. about. Älä sinäkään ryhdy mitenkään riippuvaiseksi, vaan teet mitä teet, et ole vastuullinen miehelle löyhässä kaverisuhteessa. Katsele ympärillesi vapaasti, löytyy kyllä ajan mittaan parempaa. Vähennä öitäsi miehen kanssa-> joutuu ajattelemaan.

      • hilperiinah

        Ollaan vaan jo kolmekymppisiä molemmat:(

        Aattelin kysyä asiaa suoraan ja ehdottaa suhteeen muuttamista ihan virallisesti avoimeksi suhteeksi jos asia todella on niin, ettei tässä mitään yhteistä elämää suunnitella. On sitten minullakin täysi vapauteni etsiä haluamaani elämää/parisuhdetta.

        Ihmetyttää vaan, että aina jos on mennyt huonosti ja on tullut ero puheeksi niin äijä meinaa seota ja on melkeen tappamassa itseään. En tiedä mitä ajatella moisesta touhusta.


      • 11 + 5
        hilperiinah kirjoitti:

        Ollaan vaan jo kolmekymppisiä molemmat:(

        Aattelin kysyä asiaa suoraan ja ehdottaa suhteeen muuttamista ihan virallisesti avoimeksi suhteeksi jos asia todella on niin, ettei tässä mitään yhteistä elämää suunnitella. On sitten minullakin täysi vapauteni etsiä haluamaani elämää/parisuhdetta.

        Ihmetyttää vaan, että aina jos on mennyt huonosti ja on tullut ero puheeksi niin äijä meinaa seota ja on melkeen tappamassa itseään. En tiedä mitä ajatella moisesta touhusta.

        Ohjaa hänet asiantuntijan pakeille. Asiantuntija = psykologi, psykiatri, pariterapeutti. Suunnitellusti vähennä tapailuanne asteittain. Jos hän ahdistuu tms., jospa jossakin vaiheessa oppisi puhumaan. Pyydä häntä kirjoittamaan, mitä mielessään liikkuu teistä kahdesta. Hän ehkä on jotenkin tunnevammainen, kova lapsuus jättänyt jälkensä tms. Pelkää jätetyksi tulemista niin että ei edes uskalla sitoutua?


    • oppeliini

      Ymmärrämmeko oikein:

      -Mies haluaa viettää aikaasi kanssasi
      -Mies haluaa ja saa sinulta ilmaiseksi intiimejä palveluja
      -Mies haluaa että olet jopa oisinkin hänen saatavillaan

      MUTTA:

      -Mies haluaa pitää ovet auki odottaessaan loytävänsä vielä parempaa
      -Mies ei halua minkään valtakunnan siteitä sinuun
      -Mies ei halua että hänen kädet sidotaan edes minimaalisesti sinuun
      -Mies "lahjoittaa, lupautuu " sinulle "viikon kerrallaan"
      -Mies on kykenemäton suunnittelemaan elämäänsä sinun kanssasi pidemmällä tähtäimellä
      -Mies ei vielä ole loytänyt parempaa joten alkaa vinkumaan kun sinä ehdotat eroa tai vakavampaa sitoutumista. Sehän tarkoittaisi ilmaispalvelujen loppumista! (seuraa, siivousta, yhteisiä aterioita jne)

      Olisikohan aika heti aluksi antaa miehen pysyä omassa asunnossaan ja sinä omassasi. Teille molemmille tekisi oikein hyvää antaa aivojen hiukan tuulettua ja alkaa katsomaan asioita realistisemmin. Ala elää omaa elämääsi. Tuo mies joko huomaakin kosia sinua tai on tyytyväisempi saadessaan haluamansa vapauden.

    • Nainen50v

      Onko niin kauhea hinku muuttaa yhteen ? Mielestäni ihminen on jopa normaalimpi, jos osaa asua ja elää yksinkin, mutta silti parisuhteessa.
      Ja se The Tulevaisuus on The Nykyhetki.

      En laittaisi hanskoja naulaan. Nyt on viisainta vielä odotella, josko puheesi yhteisestä tulevaisuudesta tuottavat satoa. Ja miehellekin poikii haluja suhteen tulevaisuuden suunnitteluun.
      Siemen niille ajatuksille on kylvetty.
      Ihmisten halut asioiden tapahtumiseen parisuhteessa (sxin aloittaminen, sen frekvenssi; yhteen muutto; kihlaus; avioliitto; lapset...) voivat muodostua eri aikatauluilla.
      Yhtäaikaisuus olisi harvinaista herkkua.

    • hilperiinah

      Ei minullakaan ole halua heti yhteen muuttaa, mutta voisin ajatella että esim vuoden päästä asia voisikin olla jo ajankohtainen. Ois kiva puhua tulevaisuudesta, jos sellaista ollaan kerran yhdessä rakentamassa.

      Minunkin mielestäni ihmisen täytyy pystyä asumaan yksinkin, mutta tärkeää olisi, että molemmat tietäisivät missä mennään. Se on reilua puolin ja toisin.
      Olen mielestäni erittäin vetävä ja fiksu nainen ja omaan korkean omanarvontunnon. Se on asia mistä haluan pitää kiinni, koska siitä riippuu koko ihmisen itsearvostus. En halua että kukaan vedättää mua taikka tuhlaa aikaani. Mullakin on oikeus tehdä päätöksiä oikeanlaisen tiedon pohjalta.

    • Sinun pitää _kysyä_ asiaa. Jos sanot miehelle, että ajattelet asunnon hankkimista niin ei hän ymmärrä, että kyseessä on kysymys. Hän ajattelee, että kerrot ajatuksistasi, kenties jopa että sinä et sisällytä häntä niihin.

      Kissa pöydälle.

    • joopas

      Ainakin joudut puntaroimaan mainitsemaasi luonteenpiirrettä:
      "..äijä meinaa seota ja on melkeen tappamassa itseään."
      että mitä se merkitsee. Tulkitsisin, että on hieman huonot eväät tasavertaiseen suhteeseen riippuvaisuutensa vuoksi; joudut olemaan yksin suhteen 'kantava voima' ja vastuullinen, huonossa tapauksessa ottamaan hoivaajan roolin. Eli joudut selvittämään mistä tuollainen johtuu.
      Ajattelen, että naista ei tuo asetelma (huonossa tapauksessa siis) pitemmästi täytä odotuksia ja miellytä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      500
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      487
    Aihe