minulle nyt kävi niin, että tänään tuli palkkalaskelma ja veroa oli menny 30%. soitin vielä tammikuussa töihin ja kysyin, että milloin uusi kortti tulee siellä olla, ja sanoivat että viim. helmikuun puolessa välin. en siis ole toimittanut uutta verokorttia, koska tammikuun tuntieni palkka menee vielä edellisellä kortilla.. nyt 10. päivä on palkkapäivä siis palkkakuitissa lukee että 30 prossaa meni veroa. voiko tätä virhettä enää mitenkään korjata? harmittaa tosi paljon, olen opiskelija ja tili olisi tullut tarpeeseen.. onko samanlaisia kokemuksia kellään?
verokortista
3
175
Vastaukset
- palkanlaskijana
Tässä on nyt käynyt joku kommunikointivirhe. Uusi verokortti tuli voimaan helmikuun alusta ja koskee helmikuussa MAKSETTUJA palkkoja. Eli vaikka tuntisi ovat tammikuulta niin tuon uuden verokortin mukaan niistä olisi pitänyt pidättää se vero. Edellyttäen että olisit sen toimittanut.
Itseasiassa palkanlaskijasi on tehnyt virheen; jos verokorttia ei ole, pitää ennakonpidätys pidättää 60 % mukaan.
Ei tuota jälkikäteen enää saa korjata. Se miten voit sen saada nyt tulevien kuukausien mukaan huomioida on tilaamalla uusi verokortti. Tällöin tuleville kuukausille voit saada matalamman prosentin kun siinä huomiodaan tuo alkuvuoden mahdollisesti liian korkea vero. - 5+5
kaikki korjaantuu oikealle tasolle vuoden lopullisen verotuksen valmistuttua, eli silloin saat takaisin liikaa maksamasi, jos et aiemmin viitsi muuttaa verokorttisi tietoja.
- mokasta oppinut
tiedän että tuli nyt itsellä mokattua, ja en tiedä sitten miten olin oikeen ajatellu että uuden verokortin ei tarvisi olla vielä helmikuussa.
no, virheistä oppii ja ens vuonna muistan toimittaa ajoissa!
palkanlaskentaan soittelin ja asia korjaantuu niin, että yhtiön toisena palkanmaksupäivänä, 20.2 minulle maksetaan se veron osuus takaisin jota perittiin liikaa. uusi verokortti minkä lähetin heti tämän sotkun selvitessä onkin jo ollut siellä tässä vaiheessa jo pitkään perillä.
Vähän jäi vaan hävettämään tämä kun oon kuitenkin ennenki ollut töissä ja aiemmin oon toimittanu verokortin ajoissa, en tiiä siis mistä tällainen ajatuskatko on päässy tulemaan. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681729
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!551614Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka691192Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1121179- 1111008
Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa56921Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s89872La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt9764Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...57753- 59725