Yks frendi makaa teholla letkuissa, ja tuli siihen liittyen toisen kaverin kans esille sellanen juttu, että miten tollasessa tapauksessa hoituu ihmisen tarpeet? Virtsakatetri varmana on, mut mites isommat tarpeet, onks siihenkin joku letku vai vaipat vai joku muu? Kertokaa kuka tietää!
Tarpeiden teko tehohoidossa
Jenni
3667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siis veikkaaja pistää roponsa vaippojen puolesta likoon.
Toisaalta ei kait sitä paljoa ole tarvettakaan, koskapa tehohoidossa tuskin paljoa nautitaan kiinteää ruokaa. Suoneen menevät ravintoliuokset taitavat poistua sen virtsakatetrin kautta.
Itse olen joskus ollut muutaman päivän suoneen menneen ravintoliuoksen varassa, tosin en teholla, enkä muista että kertaakaan olisi tarvinut isomman asian takia vessaan könytä.
paskoo sänkyynsä, jotka hoitajat nenää nyrpistellen siivoavat.
Riippuu tietenkin potilaan kunnosta, onko tajuissaan vai ei. Vaippoihin taitavat useimmat, mutta varmasti myöskin alusastialle.
Ja ainakin kokemuksesta voin sanoa, että emmepä me hoitajat nyt kovin herkästi neniämme moiselle nyrpistele, kaikkeen kun tottuu. Itseasiassa toivomme ja olemme onnellisia kun potilaan vatsa toimii. Kurjempaa sitten on väkisin laxatiiveilla toimitella ja ocluusiota availla. Tietenkin voin puhua vain omasta puolestani.