Voiko kumppani ajan myöten muuttua narsistiksi vai onko ollut sitä koko ajan huomaamattani? Paljon olen lukenut narsistisesta ihmisestä ja hups, huomasin jakavani elämääni juuri tällaisen ihmisen kanssa. Pettää mua ja koskaan vika ei ole hänessä. Ei koskaan kuulemma tee aloitetta vaan naiset iskee hänet... Jep jep. huomauttelee ulkonäöstäni, haukkuu mun kaverit sukulaiset ym, lapset olen ilmeisesti yksin kasvattanu ihmishirviöiksi, hän on ainoa joka tekee perheen ja toimeentulon eteen jotain lista loputon... Kokemuksia please
Kysymys narsistista.
uhriko?
13344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Narsistithan vaikuttavat aluksi viehättäviltä, toiset huomioonottavilta, rakastettavilta, tavallista mukavammilta ja nostavat sinut jalustalle, palvovat sinua. Sitten kun saavat sinut otteeseensa, jolloin uhri janoaa lisää näitä ihania huomionosoituksia, narsisti pudottaa sinut maan pinnalle. Välillä tuodaan esiin se ihana puoli, välillä julma, laskelmoiva ja kylmä puoli. Uhri menee sekaisin tällaisesta käytöksestä ja samaan aikaan janoaa narsistiä yhä kohtelemaan ihanalla tavalla ja jää roikkumaan jotta tämä rakastaisi häntä yhä.
"Persoonallisuushäiriöt ovat yleisesti kehityksellisiä tiloja, jotka alkavat lapsuudessa, nuoruudessa tai viimeistään nuorella aikuisiällä. Myöhemmällä iällä ilmeneviä muutoksia, jotka aiheutuvat psykiatrisen tai somaattisen sairauden tai pitkittyneen stressin seurauksena kutsutaan persoonallisuuden muutoksiksi. Persoonallisuushäiriöisen ja normaalin käytöksen raja on häilyvä ja useimmilla psyykkisesti terveilläkin ihmisillä ilmenee persoonallisuushäiriöiselle tyypillistä käytöstä ja tapoja kokea etenkin stressitilanteissa" Tämä oli suora lainaus ja olin itse avioliitossa tälläisen henkilön kanssa ja usein mietin onko se tosiaan kasvatuksen tulosta koska äiti-poika suhde oli silmiinpistävää äidin puolelta pojan jatkuvaa ihailua lähes hurraamista ääneen. Omastapuolestani ainoa mitä sanoisin neuvoksi on lähde mahdollisimman kauas miehestäsi ja pysy pois. Hän saa käytöksellään elämästäsi myös teidän lasten elämistä täyttä helvetttiä.
Suurin muutos tapahtu ku mies alotti pitkän suhteen itseään vanhempaan naiseen. Minä tietty annoin anteeksi. Tyhmä ku olin. Tämän jälkeen kaikki sen käytös kuitenkin vielä vaikeampaa ku aikasemmin. Ennenki pettäny ns yhen illan juttuja mut tän naisen jälkee kyl iha outo ollu...
Narsistit ovat pettäjiä, koska kaipaavat ihailua muilta eivätkä kunnoita puolisoaan ollakseen uskollisia. Älä anna anteeksi pettämistä. Narsistiin pitää katkaista välit täydellisesti koska heistä ei tule mitään hyvää seuraamaan.
Minä olin myös naimisissa tuollaisen ihmisen kanssa.
Mies oli kuin pikkupoika joka kiukutteli minulle kuin äidilleen ihan pienistäkin asioista.
Samanlainen oli minun mieheni. Suuria sanoja, vähän tekoja, ja nekin negatiivisia. Minussa syy sille, että hän valehteli, petti, söi sanansa jne. Pakko oli valehdella, kun minä ajoin hänet siihen. Ei kyllä osannut kertoa, että miten tämä ajojahti oli tapahtunut. Petti kun luuli, että olin lakannut rakastamasta häntä (ei kuitenkaan kysäissyt minulta siitä, tai kuullut kun sanoin rakastavani...), syy pettämiselle oli myös se, että hän joutui tekemään kaikki kotityöt (hei haloo, mies tyhjensi asianpesukoneen noin kerran viikossa tehden siitä joka kerta ison numeron). Parasta oli se, että hänen mielestään minä olin haluton seksiin. Miehen seksihaluttomuusongelmaa olitiin käyty jopa lääkärissä asti pohtimassa, josko syynä olisi ollut testosteronivaje. Sen mies unohti ihan täysin ja oli mielessään kääntänyt, että "vika" oli minussa ja haluttomuudessani....
En tiedä oliko narsisti vai ei. Ihan täysillä valoilla ei puolisoni ajellut/ajele varmaan vieläkään.
Kumma kyllä, mieheni oli toisaalta minun paras ystävä, tosi mukavaa ja hauskaa seuraa. Olimme älyllisesti ja huumorintajulta aivan samoilla aaltopituuksilla.
Toisaalta ihan kaheli.
Nyt olen yksin, ja hyvä niin.
Meillä ei ainakaa seksin puutteen takia olis tarvinnu lähtee pettämään. Ehkä sieltä jostain sai sitä kaipaamaansa loputonta ihailua ja palvontaa... Se suurin tunteiden palo ku väkisinki hiipuu pitkäs suhtees... Itsellä tällå hetkel vähä hälläväliä olo. Ihan sama mitä tekee.. Se on kuitenki niin että mikään mitä mä sanon tai teen ei voi muuttaa tätä ihmistä. Kaikkee on kokeiltu. Yrittäny rakastaa, olla välinpitämätön ym... Mikään ei vaan riitä. Ei jaksa tuhlata voimiaan asiaan mikä ei muuta. Mielummin lapsiin käytän kaiken aikani. Ja jonain päivänä vahvistun ja pärjään yksin. Voiko narsistille muuten sanoa että epäilee hänen olevan narsku?
Kaikkeahan voit sanoa senkin että epäilet sairastavan narsististä persoonallisuushäiriötä, mutta lopulta luultavasti tulette siihen tulokseen että se oletkin sinä joka sairastaa.
Narsku osaa sen sinulle selittää niin että vakuutut myös ja pian olet tästäkin samaa mieltä.
...joo yököttää noi pettäjämiehet, jotka sitten kääntävät kaiken toisten syyksi, esim. juuri niin, että ne muut naikkoset iskevät. Kuinka se on edes mahdollista väkisin?
Olenkohan minäkin narsisti miehen koukussa? Hän valehtelee ja piilottelee tekemisiään ja jos siittä kiinni jää, olen minä salapoliisi,skitso ja sairaalloisen mustasukkainen. On pettänyt ja hakenut juuri tuota huomiota muilta ja sekin yleensä minun vika. En kuulemma ole näyttänyt tunteitani tai juuri tuo, että luuli etten välitä. Vaikka yksi kertakin soittelin hänen kanssaan joka ilta ja toivoteltiin hyvät yöt ja pusut kun oli reissullaan. Siellä kuiteskin petti minua ja sekin kääntyi niin,että muka häntä hyväksi käytettiin ja luuli,että minä en rakasta sitä! Sekin selvisi ettei häntä nainen hyväksikäyttänyt mutta jotenkin se mies saa puhuttua mut niin ympäri,että uskon hänen juttuihin vaikka eihän niissä ole mitään järkeä. Baarissakin kaverit oli nähnyt kun oli lääppinyt naista mutta kaverit mulle valehtelee ja hän ei kyllä muista tuollaista. Siskonikin joskus haastoi miehen kanssa riitaa kun oli nähnyt tämän miehen jonkun naisen kanssa mutta kuulemma minun siskoni kilahti turhasta ja hän ei kyllä mitään tehnyt, mutta sitäkään hän ei kyllä muista tarkalleen. Aina jos jotain selviää hänestä tjn. Niin hän ei muista. Sitten loukkaantuu minulle kun kuulemma syyttelen turhasta ja en luota häneen. Simpsala pim, niin yhtäkkiä minä olen se syyllinen vaikka en hemmetti ole mitään tehnyt... Ja kaikki silminnäkijät skipataan ja hän raukkaparka viattomana sitonut kengän nauhoja jonkun pöydässä ja taas häntä siittä syytetään. Kaikki vaan vainoo häntä. Nytten me olemme riidoissa ja taas hänen tekemästään virheestään ja salailusta niin taas minä olen syyllinen eikä aio minun kanssa keskustella ja on ihan silleen, ettei häntä kiinnosta. Voi luoja.. Nyt kyllä piisaa... Minähän en sitä enään katsele päivääkään!
narsistista eroon mahdollisimman pian.. tuhoaa itsetuntosi ja huomaat pian alkaneesi itsekin epäillä itseäsi.. ansaitsinko pettämisen ?? olenko todellakin huono kumppani? en antanut tarpeeksi rakkautta?
vaikeaa se on, koska narsisti osaa tehdä itsensä tärkeäksi toiselle ja jopa korvaamattoman tuntuiseksi. elämää on kuitenkin eron jälkeen ja narsistista eroamisen jälkeen vieläpä huomattavasti parempaa !!
Mulla oli ennen todella hyvä itsetunto ja nautin elämästä, tämän suhteen jälkeen inhoon katsoa itseäni peilistä ja tunnen olevani ruma. Hän tallenteli kauniita naisia koneelleen (malleja ja ihan "tavallisia" kuvagallerioista)ja kehui kaikkia muita naisia. Kavereitten naiset oli aina hyvärunkosia ja painotti juuri laihuutta. Itse olen siis normaalipainoinen 160/60kg. Minulle on tullut pakkomielle laihduttamisesta. Kuiteskin kun puhun asiasta, että inhoon itseeni hänen kommenttinsa on "oos nyt, ei sussa mitään vikaa ole" mutta näyttää kyllä sen toisin tavoin ja välillä hän sanoo "mä en jaksa tota sun ulkonäköpainetta ja jaksa kuunnella kun rypeet itsesäälissä!" Myönnän, että olen alkanut inhoon itseeni niin paljon mutta syytän kyllä miestä siittä täysin. Olen kertonut, etten tykkää jos tallentelee naisten kuvia tai mallit vielä siedän mutta ihan suomalaisilta sivustoilta(gallerioista) tallentamista en hyväksy. Silloinkin olin kuulemma liian mustasukkainen ja teki sen hetken mielijohteesta ja koska se on niin helppoa, eikä häntä kiinnosta vaikka minä tallentaisin miesten kuvia koneelle. Kerroin hänelle kyllä ettei minulla ole tarvettakaan. Sitten hän oli laittanut kirjanmerkkeihin jonkun naisen blogin ja kun loukkaannuin siittäkin niin sano, että teki sen vuosi sitten ja hän ei tajua tästä asiasta vouhkaamista kun on jo niin kauan aikaa ja asiat oli silloin toisin ja nythän hän poisti sen jo niin mitä mä vielä haluan? Aina kaikki loppuu siihen, että minä olen syyllinen.
miten olet vielä tuollaisen äijän kans, oli narsisti tai ei