Miehet käyttävät usein naisia arvioidessaan arviointikriteerejä, jotka sopivat paremmin miehiin. Riidat hoidetaan kasvokkain, avoimella ja suoralla sanailulla, ja se on sitten siinä. Asiat riitelevät, kantoja perustellaan logiikalla. Toisia kohdellaan reilusti. Parhaimmillaan näin, ainakin ihanteet ovat tuossa suunnassa.
Jos naisia arvostellaan näillä perusteilla, moni heistä ei tietenkään pärjää kovin hyvin. Naisille on ominaisempaa mutkan kautta iskeminen, itsensä suojelu sosiaalisilta seurauksilta. Reiluus ei ole monille naisille ominaista, vaan he käyttäytyvät, ehkä vaistomaisesti, niin huonosti kuin heidän "annetaan" käyttäytyä.
Monilla naisilla ei ole myöskään kovin hyvää halua tai kykyä hillitä niitä reaktioita, joihin tunteet heidät yllyttävät. Siinä joitakin mieleen tulleita juttuja.
Arvioikaa naisia naisina, älkää miehinä. Muuten halveksunta ja ylimielisyys tulevat lähes väistämättä.
Miksi naisia on vaikea kunnioittaa?
13
134
Vastaukset
- pd68
Mikä sua estää halveksimasta naisen käytöstä silloin kun se on halveksittavaa - kuten mutkan kautta iskemistä, valehtelua tai itsensä suojelua sosiaalisilta seurauksilta? Noin toimiminenhan on juuri sitä, että "annat" heidän käyttäytyä niin huonosti kuin heitä huvittaa.
- ap
En tarkoittanutkaan, etten niin tekisi. Mutta ei pidä laittaa ensinkään liikaa ja vääränlaisia odotuksia naisille.
- Cobra'
ap kirjoitti:
En tarkoittanutkaan, etten niin tekisi. Mutta ei pidä laittaa ensinkään liikaa ja vääränlaisia odotuksia naisille.
Että naisille ikäänkuin oma lapsen karsina ja miehet erikseen.
ap kirjoitti:
En tarkoittanutkaan, etten niin tekisi. Mutta ei pidä laittaa ensinkään liikaa ja vääränlaisia odotuksia naisille.
Yhdellekään ihmiselle ei pitäisi asettaa odotuksia, jotka eivät perustu muuhun kui henkilön sukupuoleen/ihonväriin/seksuaalisuuteen/ikään.
- Jorma Ionesco
Tästä pitäisi siis päätellä että mies haluaa naisen joka on kuin mies, eli ehkä aloittaja haluaakin toisen miehen eikä naista alkuunkaan? Kuulostaa vähän homolta valittaa että naiset eivät ole samanlaisia kuin miehet.
Tottahan se on että naiset ovat usein jotenkin lapsellisempia joissain asioissa, mutta vastaavasti miehet on aika retardeja monissa muissa asioissa. Mies ja nainen tasapainottaa toisiaan ja tuo parhaimmillaan parhaita puolia toisistaan esille. Kyllähän sen huomaa miten mieskin tulee jollain tapaa viisaammaksi mm. sosiaalisesti heti kun saa naisen itselleen. Pelkässä miesporukassa kun se ihailtu rehellisyys on aikamoista omassa ulosteessa rypemistä ja turhaa pullistelua.
Ja niin edelleen. Peukuttakaa miinusta jos huvittaa. Ei kiinnosta.- h13t
Olen samaa mieltä, että miehet ja naiset ovat molemmat kamalimmillaan ihan hirveitä. Eivätkä miehetkään ole reiluja lainkaan kaikille molempien sukupuolten edustajille, vaan valikoinniksi menee. Hyvän veljen edesottamuksia salaillaan viimeiseen asti, naisia pyritään nolaamaan jne.
- ap
Ei se nyt heti homoa ole, jos sanoo naisista jotain kriittistä. Voi olla, että olet itsekin sanonut.
- 14
Itse olen nainen ja tottunut riitelemään asioista asioina. Kohdalleni on osunut miehiä, jotka riitelevät epäreilusti käyttäen valehtelua ja henkilökohtaisuuksiin menoa hyvänään...
- Kunnian mies
Ei kait kukaan Mies kunnioita toisen miehen nussimaa huoraa.
- .....
Näin voi kirjoittaa vain kokematon runkkari.
- Ken elää, se näkee
Fiksumpaa on arvioida naisia ja miehiä ihmisinä - mahdollisen kunnioituksen ja halveksunnan perusteet ovat silloin reilut kaikille.
Sinulla näkyy olevan jokin texwillermäisen idealistinen käsitys miesten ristiriidoista. Et ole näköjään vielä joutunut sellaisiin tilanteisiin, joissa joutuisit selvittelemään asioita selkäänpuukottavan, omaa nahkaansa viimeiseen saakka suojelevan miehen kanssa. Minä olen vuosien varrella törmännyt semmoisiin henkilökohtaisella tasolla, mutta etenkin työelämässä. Jotkut jopa menevät niin pitkälle, että pitävät jotakuta naista ihmiskilpenään ja kuriirinaan, jotta itse näyttävät puhtoisilta ja se nainen saa syyt niskoilleen. Jotkut sitten vain juonivat ja luikertelevat ihan omina itsenään. Ei se sukupuolesta ole kiinni, vaan yksilöstä.- ap
Yritin sanoa tuossa, että "parhaimmillaan näin", eli miehissäkin on moneen lähtöön. Kaverini käyttäytyvät kyllä Texwillermäisen reilusti ja suorasti; tällaisia naisia on vaikea matkan varrelta muistaa. Naispuoliset kaverinikin tekevät sukupuolensa mukaisia kikkoja aika usein.
Aloituksessa jäi tarkoituksella sanomatta naisten positiivisista puolista, keskityn nytkin vain siihen, että ihmisinä arviointi jättää huomiotta liikaa sukupuoleen perustuvia tapoja toimia. - Ken elää, se näkee
ap kirjoitti:
Yritin sanoa tuossa, että "parhaimmillaan näin", eli miehissäkin on moneen lähtöön. Kaverini käyttäytyvät kyllä Texwillermäisen reilusti ja suorasti; tällaisia naisia on vaikea matkan varrelta muistaa. Naispuoliset kaverinikin tekevät sukupuolensa mukaisia kikkoja aika usein.
Aloituksessa jäi tarkoituksella sanomatta naisten positiivisista puolista, keskityn nytkin vain siihen, että ihmisinä arviointi jättää huomiotta liikaa sukupuoleen perustuvia tapoja toimia.Noh, kun lähtöasetelma on se, että verrataan miesten parhaita ja naisten huonoimpia puolia, ja siltä perustalta sitten haetaan keskustelua kunnioituksesta, minun lienee parasta pysyä poissa. Olen nimittäin oppinut jo pienenä katsomaan ihmisiä yksilöinä ja kaikenlainen yleistäminen (naiset, miehet, homot, ulkomaalaiset, nuoret jne.) saa minut näkemään punaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591174Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501