Kultakelloko?

Morjens vaan!
Miten saada selville onko rannekelloni kultaa!
Neuvostoliiton aikainen, merkinnät AU, kullan asiantuntija&kellomestari sanoi, että ei todellakaan kultaa!
Voiko kotikonstein selvittää "kullan ominaisuuksia"?
Kiitos!
174361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Et siis luota asiaantontijaa, miksi et?? Kulta on perinteisesti leimattu, onko leimaa?
Neukkulan kultakello kulostaakin jo oudolta.
Mihin perustuu olettamasi kullasta?

Äänestä

Koska leimat Au, sekä eräs ystäväni olisi tarjonnut kellosta heti 200 euroa? Tästä alkoi kiinnostukseni? Oudolta tuntuu, että Ystävä huomasi kelloni katsoi ja sanoi, että ostaa ja kelloseppä ei mitään arvoa?
Kiitos!

Äänestä
  • Käytä kelloa kultasepällä, niin tiedät onko se kultaa.

    Äänestä

Taavi Kemistä. Venäläisessä kullassa on pikkuisen erilainen karaattipitoisuus. Mutta jos se on kultaa, selville sen saa. Eikö sinulla ole muita kuin tuo yksi asiantuntija? Tornio on vieressä, eikä Ouluun ja Rovaniemelle pitkä matka. Happotesti kertoo onko kultaa vai ei. Karaattipitoisuus on sitten jo toinen juttu.

Äänestä

Sama juttu , venäläinen kelloni on arvioitu joskus 1990 luvulla, markka -aikaan jopa 12 000 markan arvoiseksi, mutta nyt merkintä AU ei ole mitään?? En luota suomalaiseen kultaseppään. Romukullan ostaja tutki hapoillaan, ja sanoi, että se on kultaa.

Äänestä
  • Vieläkö kello on sulla monen karaatin kultaa se oli ja minkä merkkinen se on sillä mulla on venäläinen bopeda merkkinen kello jossa leima au panttilainasto ei ottanut vastaan sanoi että ei oo kultaa käskin tehdä happotestin ei suostunut tekemään vaan raaputtu reunaa lujasti katsoi luupilla ja ei tullut rauta esiin mutta väitti silti että ei oo kultaa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vieläkö kello on sulla monen karaatin kultaa se oli ja minkä merkkinen se on sillä mulla on venäläinen bopeda merkkinen kello jossa leima au panttilainasto ei ottanut vastaan sanoi että ei oo kultaa käskin tehdä happotestin ei suostunut tekemään vaan raaputtu reunaa lujasti katsoi luupilla ja ei tullut rauta esiin mutta väitti silti että ei oo kultaa

    Saattaisi tehdä mieli raaputtaa jannun nenärustoa jos sattuisi omalle kohdalle tuollainen tietoinen kellon vahingoittaminen. Korvauksia vaatisin ainakin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vieläkö kello on sulla monen karaatin kultaa se oli ja minkä merkkinen se on sillä mulla on venäläinen bopeda merkkinen kello jossa leima au panttilainasto ei ottanut vastaan sanoi että ei oo kultaa käskin tehdä happotestin ei suostunut tekemään vaan raaputtu reunaa lujasti katsoi luupilla ja ei tullut rauta esiin mutta väitti silti että ei oo kultaa

    Keĺlo on Slava merkkinen, ja 14 karaatin kultaa.

    Äänestä

Pelkkä Au merkki Neukku kellossa ei kerro oikeasti mitään. Kultaksi kutsutaan monissa maissa kovin alhaisilla pitoisuuksilla joita ei Suomessa luokitella kullaksi lainkaan. Au merkin vieressä pitäisi olla numero jolla kerrotaan kullan pitoisuus.

Äänestä
  • CCCP kelloissa ei ole kultaa kuin korkeintaan 8K ja länsimaissa sitä ei kullaksi kelpuuteta, pitää olla vähintään 14K.
    Leiman pitäisi olla kellon rungossa ja takakannessa myös.

    Äänestä

  • Korjaus edelliseen viestiini.
    Toi AU merkintä ei takaa,että kello on täyttä kultaa.
    Ei kaikki ole kultaa,mikä kiiltää.

    Äänestä

pantti tietää viimeistään mikä on arvo

Äänestä
  • Pantti ei ole noista kiinnostunut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pantti ei ole noista kiinnostunut.

    no ei varmaan mutta sieltä saa hinta-arvion.

    Äänestä

Suomalainen kateus, ja oikeassaolemisen pakko..

Äänestä
  • Ja tuon suuren viisauden julkituomiseen kaivoit vuosia vanhan kovin typerän ketjun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Taavi Kemistä 60 kirjoitti:

Morjens vaan!
Miten saada selville onko rannekelloni kultaa!
Neuvostoliiton aikainen, merkinnät AU, kullan asiantuntija&kellomestari sanoi, että ei todellakaan kultaa!
Voiko kotikonstein selvittää "kullan ominaisuuksia"?
Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu