Kuvitelkaa vain musikki mukaan ja jotain äänen vahvistinta. Tämä on äänitetty ihan vain tän kannettavan sisäisellä mikillä:
http://www.youtube.com/watch?v=6kwSc67xUBw&context=C3f4ff49ADOEgsToPDskI2_4Zq-xxj6x0wpSDIfZFH
Ois tosi mukava saada jotain palautetta.
Miltäs tämä kuulostaa?
4
168
Vastaukset
- jussi_..
Tykkäsin kuunnella
- Minä lauloin
Oi kiitos Jussi! Olen nääs vähän laululukkoinen, kuten nykyään sanotaan eli en uskalla laulaa muuta kuin ypöyksin peläten, että joku vois nauraa.
- etelän akka
Hengitysharjoittelua enemmän. Tuli häiritseviä taukoja joissain kohdin kun vedit henkeä. Ihan kuin et olisi hengittänyt ollenkaan pitkään aikaan.
Rentoudu ja koita laulaa rauhallisemmalla temmolla. Elä kiiruhda.
Muuten aika miellyttävä ääni.- Palautetta pliis
No joo. Sen verran, että en ole laulanut yhtään varmaan reilusti yli kymmeneen vuoteen ennen kuin nyt ehkä noin viikon verran. Nuo kaikki hengitysjutut ovat tutkimani perusteella tosi tärkeitä juttuja, jos harrastaa laulamista. Mutta vielä, en kyllä mitenkään tuntenut pidättävni hengitystä, siis ei ainkaan tuntunut millään tavoin pahalta tai että olisin ollut hengittämättä. Kai minä melko rentokin olin kaikesta huolimatta, koska laulaessani liikun aina rytmin mukana oikein reilustikin (ehkä liioiltellustikin), koska se on helpompaa yrittää pysyä rytmissä ilman musiikkia. Tempo oli ehkä hiukkasen liian nopea. Youtubesta löytyy tämä Seppo Hanskin laulamana.
Kiitosta sinullekin etelän akka. Toiveenani olisi jossain vaiheessa uskaltautua johonkin kuoroon, kunhan ensin harjoittelen ehkä tuonne syksyyn saakka. Nyt yritän eniten pitää tuon ääneni vakaana, ettei värise eli yritän löytää sitä tukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 935421
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai784742Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1384709Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672124- 971809
- 991637
- 2571527
- 3571239
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581064- 2001031