oikein "direktiivien" voimalla. Näin tänään kertoi Oikeisto-YLE.
Niillä kako-kepuli-"demareilla", lyhyesti keskusta-oikeistolaisilla" on vielä paljon, siis todella paljon laskujaan ja lystejään teillä autojunteillakin maksatettavina:
"Euroalueen valtiovarainministereille tarkoitettu salainen raportti maalaa synkän kuvan Kreikan taloustilanteesta. Raportin mukaan säästötoimet Kreikassa ovat pahasti sivuraiteilla eikä maanantaina sovittu toinen tukipaketti tule riittämään kovin pitkälle.
Financial Times (FT) sai maanantaina käsiinsä 10 sivua pitkän Kreikan velkaa käsittelevän raportin, joka jaettiin euroalueen virkamiehille viime viikolla.
Parhaassakin tapauksessa säästötoimet ovat ajamassa Kreikkaa niin syvään taantumaan, ettei uusi kolmivuotinen tukipaketti riitä nostamaan sitä velkakuopasta, raportissa varoitetaan.
Raportti myös varoittaa, että kaksi tukipaketin pääperiaatetta on tuomittu epäonnistumaan. Kun Kreikka pakotetaan säästämään, julkisen velan määrä voi nousta ja vahingoittaa pahasti taloutta. Velkojen uudelleenjärjestely puolestaan voi säikäyttää tulevat sijoittajat tiehensä ja vaikeuttaa maan paluuta rahoitusmarkkinoille. "
Niillä kako-kepuli-"demareilla", lyhyesti keskusta-oikeistolaisilla" on vielä paljon, siis todella paljon laskujaan ja lystejään teillä autojunteillakin maksatettavina:
"Euroalueen valtiovarainministereille tarkoitettu salainen raportti maalaa synkän kuvan Kreikan taloustilanteesta. Raportin mukaan säästötoimet Kreikassa ovat pahasti sivuraiteilla eikä maanantaina sovittu toinen tukipaketti tule riittämään kovin pitkälle.
Financial Times (FT) sai maanantaina käsiinsä 10 sivua pitkän Kreikan velkaa käsittelevän raportin, joka jaettiin euroalueen virkamiehille viime viikolla.
Parhaassakin tapauksessa säästötoimet ovat ajamassa Kreikkaa niin syvään taantumaan, ettei uusi kolmivuotinen tukipaketti riitä nostamaan sitä velkakuopasta, raportissa varoitetaan.
Raportti myös varoittaa, että kaksi tukipaketin pääperiaatetta on tuomittu epäonnistumaan. Kun Kreikka pakotetaan säästämään, julkisen velan määrä voi nousta ja vahingoittaa pahasti taloutta. Velkojen uudelleenjärjestely puolestaan voi säikäyttää tulevat sijoittajat tiehensä ja vaikeuttaa maan paluuta rahoitusmarkkinoille. "
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ota nyt ihan oikeesti ne lääkkeet reseptin ohjeiden mukaisesti.
Tai käy taas laataamossa lepäämässä.
Täällä jo ensimmäiset hätähousut on myymässä dieseliään pois kun joku huomionkipeä politiikko on päästänyt sammakoita suustaan.
Käyttövoimavero ei tule koskaan poistumaan. Raskasliikenne on valtiolle elintärkeä. Toinen merkittävä seikka on Saksan vaikutusvalta unionissa. heillä on 80% autoista dieseleitä ja heidän autoteollisuus on edelläkävijä dieletekniikassa. Takuuvarmasti eurooppa tulee viimeisenä tekemään toimenpiteitä jotka heikentävät Saksan sisämarkkinoilla (EU:ssa) dieseleidän kysyntää.
Suomi kuuluu nykyään tuohon Saksan sisämarkkina alueeseen muiden euromaiden kanssa.
Juuri näin, kiitos! Haans:iin ei verot vaikuta, kauramoottorilla matkaan mars..
Se on ihan sama, millä nimikkeellä veronkevennys-"natsit" - siis nuo kako-kepuli-"demarit" - PAKKO-piiloveronsa keräävät.
Kun "direktiivi" on oikein asiasta tulossa, niin siitä EI äänestetä vaan se tulee voimaan aivan varmaan. Ei siinä auta autokauppiaidenkaan vastaan pullikoida, päin vastoin, juuri nuo kusettajat joutuvat kohta popsimaan nappeja. Haans on sen verran fiksu, että sen tuskin tarvi koskaan.
Saksa oli autoteollisuudessa edelläkävijä 50-90 luvulla mutta ei ole enään. Pummppusuutinjärjestelmän kehitti Fiat ja myi sen saksalaisille. VW kun teki pumppusuutinautoja niin aasialaiset teki jo yhteispainesuihkutuksia jotka tulleet nyt myös VW:lle. Moniventtiilikoneet toi massoille japsit vaikkakin jo Peugeot teki kilpakoneita 30-luvulla pitsikansilla. Suorasuihkutus oli aikanaan Fiat Regatalla mutta italilaisten tekemänä ei vaan kestänyt. Saksalaisten kiviriippana on nyt massiiviset velat mm. VW hakenut EU:lta hätäapulainaa, Opel teki n. 600 milj. tappiot eikä taia Bayerissakaan nauru raikua. Tämä tietänee että Suomessa valtion rahantarve on rajaton kun jelpattavia on jonoksi asti. Yksityisautoilijoille dieseli tulee maksamaan paljon tämä kävi selväksi eilen kyselytunnillakin. Niin kukas ne nyt tavarat kuskaa, meilläkinpäin rekoissa näyttää olevan venäläiset kilvet ja kuskit ei puhu Suomea.
Tuo Direktiivi on täysin 100% vihreiden aikaansaannoksia ja kaikkien viherpiiperöiden juttuja sori vaan.
Just ajattelin, että nythän voin ostaa LandCruiserin, kun ei tarvitse maksaa liki tuhatta euroa vuodessa pelkkää dieselveroa.
nyt paljastuit. sull on jo se lantruiseri. ja maksat tonnin vuodes pelkäst omistuksest.
mä matkustelen
Pieleen meni. V6:nen Pajero on menopelinä ja vaunun veturina. Toki perheessämme on myös pienikulutteinen ritsa kakkosautona.
Tässä lomalla kun pohjosessa päin on tultu ajeltua niin aika yleinen hinta dieselillä 1.63 ja siihen kun laitetaan 30c/litra niin sehän on 1.93. Kallein 98 mitä silmään osunut oli 1.78. Melko hintavaa, ilmankos liikenne selvästi vähentynyt joka sitten aikanaan heijastunee kaikkeen muuhunkin.
Säästäkäämme itsemme hengiltä! > ei tule enää päästöjä ja maailma pelastuu. Pkkkuongelma kuitenkin lienee, ettei euroopan ulkopuolella välitetä mistään paskaakaan. Onneksi yksi itsensä säästämällä tappanut eurooppalainen vastannee sataatuhatta muuta.
Eipä noilla veroilla maailmaa pelasteta.
Pelkästään työmatkoista tulee päivässä 150km ja ajan sen, makso bensa sitten euron tai 3e litralta. Ei se saastuta sen vähempää vaikka tulis mitä hippiveroja.
Enkä ole kyllä huomannut että liikenne olis vähentyny bensan hinnan nousun takia. Sataapahan vaan enemmän rahaa kansanedustajien kassaan
Nimimerkki "kdgsjjdjgjdgj", Missä asut kun työmatka on siis sivu 75km? Ootko jo kauan ajanut näin pitkää työmatkaa? Onko palkkasi hyvä tai työsi muuten palkitsevaa?
Lisää tyhmiä kysymyksiä: Minkä ikäinen olet ja aiotko vielä tulevaisuudessa kuinka kauan näin pitkiä työmatkoja ajaa? Kärsiikö perheesi/omaisesi näistä työmatkoista? Onko mukana kimppakyytiä? Paljonko on työpäivän bruttokesto kun aamulla lähdet ja olet jälleen kotisi eteisessä? Oletko oikeustoimikelpoinen?
En enää mene ikinä töihin. Olen luovuttanut työt niille jotka haluavat sitä töitä niin kovasti tehdä ja ajaa hulluja työmatkoja vaikka asuntoja olisi työpaikan vieressä.
Olen lakannut ostamasta mitään ja auton möin pois. Kuljen vain jalkaisin ja polkupyörällä. Kulut ovat mitättömät verrattuna siihen kun olin vielä työelämässä mukana.
Tehkää kovasti töitä kapitalistien hyväksi!
Nyt voitas kaikki suomen kuljetusyrittäjät pistää autot seisomaan ainakin pariksi viikoksi,niin kattellaan sen jälkeen miten maa makaa??? Riittääkö kaupoissa vielä syötävää? Paljonko verotuloja jää saamatta? Miten Jutan naama sitten vääntyy??
Kyllä se on kuluttaja joka loppupelissä maksaa tuonkin polttoaineen hinnan korotuksen.Maito kohta 5€ /L ja kahvi 15€/paketti...jne...
Jos litra dieseliä maksaa 1,8 ja kulutus on 5 litraa sadalla niin alle 10 euroa/100 km. Ei sen kalliimpaa kuin pieniruokaisella bensakoneellakaan. Toki pitää huomioida että ajonopeus 120 km/h kuluttaa 6 litraa tai enemmän, eli ajansäästö ei ole ilmaista.
Johtajille on sitten ne isommat moottorit jotka kuluttavat vähän enemmän, mutta johtajilla on myös merkittävästi isommat tulot. Kun yksi henkilö tienaa kolme tai useampia työntekijäpalkkoja ei litrahinnalla ole niin väliä.
Lopettakaa Neste-huoltoasemilla tankkaaminen ja asiointi ja kuljetusliikkeet lakkoon ja vaikka kaikki riistetyt autoilijat. Porvareillehan se on sama mitä polttoaine maksaa, meille useimmille ei!
Bensan hinta nousee myös. Jos dieselin hinta nousee direktiivin takia 1.8 Euroon, poistetaan dieselvero Suomessa. Osta polkupyörä, niin ei tarvitse miettiä polttoaineen hintoja.