Millainen ihminen räjähtelee ja lyö selvinpäin?

Mustelmaton

Tahtoisin että kertoisitte omia kokemuksianne henkilöstä joka kykenee selvinpäinkin väkivaltaan, julmiin sanoihin, silmittömään huutamiseen?

Tuntuu että aina näihin tarvitaan alkoholi. Tuntuu myös pahalle kun melkeen jokainen on kysynyt "Oliko se kännissä kun hakkasi sua" ja kun vastaan "Ei kertaakaan" niin tulee kummeksuvia katseita.

Jos minua olisi lyöty humalassa, uskon että jälki olisi pahempaa ja minulla olisi ehkä joitain vammoja, koska humalainen ei osaa hallita voiman käyttöä samalla tavalla kuin selvinpäin. Mutta uskon myös että jos minua olisi lyöty humalassa, voisin todeta "se on se viina", vihata alkoholia ja vetää asian kuin se ei olisi ollenkaan henkilökohtaista väkivaltaa minua kohtaan. Kuin hakkaaja olisi ollut alkoholi, eikä läheinen.

Mutta kun on tullut selväpäisen ja selväjärkisen(?), normaalin, työssäkäyvän, kunnollisen ihmisen lyömäksi niin tuntee että se on niin henkilökohtaista. Tuntee häpeää.

Joskus hän sai myös ns. kohtauksia joissa hän kykeni hillitsemään täysin vihaisen käytöksen, mutta se ilmeni esim. niin että hän pomppasi sohvalta istumasta ylös lujaa vauhtia vihainen ilme kasvoillaan. Sen jälkeen lähti nopeasti kävelemällä jonnekin. Mutta pelkäsin tuolloinkin ja kun sanoin siitä, sanottiin "Älä valita, ei sinua lyödä. Ei sinua ole koskaan lyöty".

Minusta tuon ihmisen takana näkyy joskus kuin toinen persoona. Välillä ilme muuttuu erillaiseksi ja näkee taas sen toisen persoonan, säikähtää. Ikään kuin naamari putoaa. Mutta narsisti ei silti ole kyseessä, sillä mikään narsistin kuvauksista ei tuohon henkilöön sovi. Sen sijaan hän on naimisissa narsistisen henkilön kanssa.

Ylipäänsä helpottaisi jonkun kokemus, jota läheinen on hakannut selvinpäin?

15

769

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielinkielin

      Sinäpä sen sanoit häpeä.

      Tapasin reilu parikymppisenä aivan ihanan miehen jonka kanssa sitten aikani seurusteltuani, asuttuani yhdessä, menimme naimisiin.
      Pian tuon jälkeen saikin ensimmäinen lapsemme alkunsa ja elämä näytti kaikinpuolin hyvältä. Lapsi syntyi ja ennenkuin ehdin huomatakkaan odotin jo toista lastamme. Tuon toisen raskauden aikana kaikki sitten alkoi.

      Ensinmäinen kerta oli "pientä läpsimistä ja tukistamista" jonka jälkeen mies oli hyvin katuvaa ja vakuutteli, ettei vastaavaa tapahtuisi enään koskaan. Tuota lupausta kestikin sitten lapsen syntymään asti. Olin lihonnut toista lasta odottaessani reilu 15kg josta mies alkoi ilkeämielisesti huomauttelemaan "läskiperse, läskimaha, valas". Pudotin tuon painon nopeassa tahdissa mutta sekään ei ollut hyvä, olin hänen mielestään sitten liian laiha "luupiippu" joten hän osasi myös henkisen väkivallan käytön. Eräänä päivänä tuli sanomista niinkin vähäpätöisestä asiasta kuin, että olin unohtanut laittaa auton illalla "piuhaan" yritin puollustella ja pyydellä anteeksi unohdusta mutta sain nyrkistä naamaani ja kaaduttuani pari kunnon potkun kylkeeni. Tuota seurasi luonnollisesti taas mieheni anteeksi pyynnöt, vakuuttelut mutta tällä kertaa höystettynä sillä kuinka olin tavallaan häntä käytökselläni provosoinnut.

      No eihän se siihen jäännyt. Kauan ei mennyt kun tuli seuraava kerta ja sitä seuraava. Aikana jolloin hän ei lyönnyt, hän piti minua henkisessä piinassa, haukkumalla,uhkailemalla ja mitätöimällä minua. Lukuisat mustelmat peittelin ja jopa veljelleni selittelin jonkun jäljen tulleen jostakin omasta "tapaturmasta"

      Tuota kesti pari vuotta kunnes erään selkäsaunan päätteeksi katsoin peiliin ja tajusin, että jos en nyt lähde niin iäksi jään. Seuraavana aamuna pakkasin kolme matkalaukkua ja otin kaksi pientä lastani mukaani, jätin lapun pöydälle ja taakseni en sen jälkeen katsonut.

      Tuosta on jo parikymmentä vuotta mutta muistan sen kuin eilisen päivän. Häpeä,syyllisyys ja katkeruus ovat tietenkin jo hellittäneet kuten itsetunto korjaantunut mutta vuosia siihen vaadittiin. Lapset ovat jo aikuisia ja lentämässä pesästä, itse elän ihanassa parisuhteessa jossa ollaan tasavertaisia kumppaneita.


      Parempaa balsamia haavoille ei olekkaan kuin rakkaus mutta jotta sen voi saada, täytyy ensin rakastaa itseään niin paljon, ettei anna itseään kohdella kaltoin.

      Voimia sinulle jotta lähtisit tuollaisesta suhteesta.

    • vanha diagnoosi

      kuulkaas seurustelette mielisairaan kanssa . jakomielitautinen on tuollainen kaksi persoonaa samassa paketissa. en suosittele.

    • J K

      HULLU IHMONEN LYÖ

    • Valvovasilmä

      Kuulostaa aivan kuin omasta elämästä olisi tarinasi,ihminen ei ole terve luultavasti hän on narsisiti.Jonka pahin aste on paranoidi

    • uhrionlyöjäkin

      Voi olla et syntynyt terveenä, mutta lapsena kohdeltu kaltoin, siitä se luonnevika tulee.

    • kaksnaamanenkohän

      kuulkaas seurustelette mielisairaan kanssa . jakomielitautinen on tuollainen kaksi persoonaa samassa paketissa. en suosittele. vanha diagnoosi tuon jo sanoikin mitä myös tässä komppaan. Lähde hyvä ihminen tuollaisen ihmisen vaikutuksesta pois. Mielisairas on mielisairas ei parane. Varsinkin tuo jakomielitauti eli bibolaarinen ihminen on täysi pommi lähipiirilleen.
      Jos ei käytä lääkkeitä tulee juuri kuvaamaasi 2 ihmisen persoonaa esiin.

    • EiMikäänSelitys

      "Mutta kun on tullut selväpäisen ja selväjärkisen(?), normaalin, työssäkäyvän, kunnollisen ihmisen lyömäksi niin tuntee että se on niin henkilökohtaista."

      Tavallaan tajuan mitä ajat takaa, mutta toisaalta taas en lainkaan. Ihan yhtä henkilökohtaiselta se tuntuu, vaikka toinen olisi kuinka humalassa. VIHAAN sitä, että väkivaltaa puolustellaan sillä että oltiin kännissä. Se EI ole vähääkään lieventävä asianhaara. Ihminen joka päättää juoda, on ihan itse vastuussa siitä mitä siitä seuraa. Ei voi piiloutua sen taakse että oli humalassa ja esittää että asia ei siksi olisi yhtä vakava. Kyllä se on ihan yhtä vakava. Jos ei pysty itseään kontrolloimaan kun juo, niin silloin ei juoda.

    • Ex-vaimonihan tuollainen oli. Sama meno tuntuu jatkuvan uuden miehenkin kohdalla.

    • tosinen

      Känninen ihminen näyttää todellisen minänsä! Tutustu tulevaan kumppaniisi kännisenä, niin näet millainen hän on oikeasti, peittelemättömästi luonteeltaan! Kännissä estot katoavat ja ihminen näyttäytyy ilman valheellista naamariaan.

    • eqwrtyu

      Exä1 ja Exä2 oli molemmat kännipäissään täysiä raivopäitä. Molemmilla oli myös taipumus loputtomaan henkiseen väkivaltaan ihan selvinpäin. Luojankiitos olen päässyt kummastakin eroon, täydellisesti, jo vuosia vuosia sitten. Kun ymmärsin mistä näiden kohdalla oli kyse ja opin tunnistamaan tuollaiset persoonat, ei niitä ole enää elämääni tullut. Koulu oli kova ja parhaimmat vuoteni siihen meni, mutta oppi oli kyllä yhtälailla tärkeä.

    • keittiöekspertti

      Väkivalta on väkivaltaa oli tekijänä mies tai nainen, tai riippumatta onko väkivalta henkistä vai ruumiillista.

      Väkivalta kielii siitä, ettei väkivallantekijä arvosta kumppaniaan. Sekä väkivallantekijä että uhri ovat väärässä ihmissuhteessa, suhteesta pitää päästä eroon jos joudut väkivallan uhriksi tai suhde on tilassa jossa et pysty kunnioittamaan toista.

    • hoitoonheti

      Ei kukaan terve ihminen käy toiseen käsiksi, jos on väkivaltainen silloin on sairas.

    • sivustaseurailija

      Väkivaltaiseksi, huutavaksi, raivoavaksi, haukkuvaksi ja syytteleväksi muuttuva mies saattaa peitellä pettämistään. Yksi mahdollinen selitys väkivallan käytölle. Hän halveksii vaimoaan ja miettii tämän hylkäämistä, joten vihan purkautuminen on looginen reaktio omaa vaimoa kohtaan. Jos väkivalta alkaa aika yllättäin, voi uskottomuuden mahdollisuutta miettiä. Pettäjä syyllistää puolisonsa sen sijaan, että kokisi itse omantunnontuskia väärinteoistaan. Silloin hän ei myöskään tunne tarvetta pyydellä anteeksi, syyhän kaikkeen on puoliso, ei sivusuhde, vaikka juuri se on tässä se syy suhtautumisen muuttumiseen omaa puolisoa kohtaan.

      • Pahoinpidelty.lapsesta

        Todella sattuvaa analyysiä! Näinhän se usein on!


    • allimoi

      kuvailemasi henkilö on todennäköisesti narsistinen persoona, sillä he saavat selvinpäin narsistisia raivokohtauksia, jonka kohdistavat väkivaltana muihin lähipiirin ihmisiin. Sinuna lähtisin heti suhteesta enkä palaisi. Yleensä ko. henkilön pahoinvointi kasvaa ja hän on tosi vaarallinen MYÖHEMMIN. samoin hänen hoitoon hakeutuminen on hankala, sillä hän ei näe omassa persoonassaan mitään väärää ja vika on aina muissa. Ongelmia on myös työpaikalla, kunnes narsisti mennettää kokonaan työkykynsä. Toivotaan, että pääset eroon henkilöstö, äläkä pidä sen jälkeen mitään yhteyttä häneen ja saat oman elämäsi ja ilosi takaisin. :)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3523
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2124
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1799
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1567
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1538
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      11
      1467
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1205
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      25
      1145
    Aihe