Näin euro ja EU-aikana autoilu on muuttunut aivan liian kalliiksi.
Onko kukaan tutkinut minkälaisia kustannuksia hevosella liikkumisesta aiheutuisi?
Ajokorttia ei tarvita eikä ikää, mutta entäs vakuutukset?
Päästöillä ei ole väliä ja hevonen saa tehdä paskat ja kuset (ihan oikeasti) kadulle!
Mitenkäs hevonen viihtyy työpäivän firman parkkihallissa? Onko pakkasrajaa? Riittääkö jo tuo kärryjen kyydissä heinäpaalin ja vesisaavin?
Helpointa olisi, jos hevoselle olisi oma laidun. Saisi tuoreen luomuruoan samalla.
Paljonkos tuollainen halpa hevonen ravaa, olisiko jotain 60 km/h?
Miten paljon käytetty hevonen maksaa ja ovatko kuinka pitkäikäisiä?
Hevonen auton tilalle?
25
210
Vastaukset
- Teponen
Hevonen olisi sinänsä ekologinen vaihtoehto. :) Tosin se saattaisi olla hieman arveluttava, jos hevonen pillastuu, niin eihän sitä mikään pysty estämään. Saattaa juosta päin punaisia valoja ja autojen alle.
Ongelmia on myös juuri tuossa, että hevoselle pitäisi olla tuulensuojapaikka, muuten heppa jäätyy pystyyn. Pitäisi olla myös kauraa ja vettä.
Autolla on tottunut ajamaan pidempääkin matkaa, mutta voi olla, että hevonen ei jaksa mennä yhtäjuoksua vaikka yli tunnin. Hevonen ei jaksa varmaan juosta 60 km/h kuin hetkellisesti oikeastaan, eli pidemmän matkan vauhti olisi jotakin n. 20 km/h. Täältä missä asun kestäisi Helsinkiin n. 2,5-3 tuntia, jos matkavauhti olisi 20 km/h.
Yksi juttu on myös, että hevosen selkä ei kestä kuin alle 100 kg painoa, jotenka pitäisi varmaan olla kärryt. Kärryt on ainoa vaihtoehto kun on useampi matkustaja kyydissä. Tosin silloin kärrystä riippuen hevosia pitää olla kaksi tai enemmänkin.
Ei tuo mahdotonta nykypäivänäkään ole, se vaan, että matka saattaa kestää selvästi kauemmin. - moilanen.
Yhdellä hevosvoimalla pitää pysyä kevyen liikenteen väylällä kuten mopotkin (1,5 hv).
- HEVOSMIESSHAGERT
MULLA OLIS HEPPA MYYNNISSÄ ON HYVIÄ RAVIHEVOSIA. HINNAT ON HALVEMMAT KUN MUILLA JA VOIN OTTAA AUTON VAIHDOSSA JA SOVITAAN SITTEN VÄLIRAHASTA.
KAIKKI HEVOSET ON TERVEITÄ RAVIHEVOSIA JA KAIKKI ON HYVIÄ. MUUTAMA ON MENESTYNYT RAVIKILPAILUSAKIN.
ILMOTA JOS KINOSTAA NIIN TEHTÄÄN HYVÄ KAUPAT
TERVEEISIN
HAGERT - kuka meidät pelastaa
Koomassa oleva suomen liikeneministeri ei ehkä herää enää koskaan - kannatta alkaa laittamaan hevosia meetwurstiksi ennenkuin nekin pannaan päästöverolle!
Mopo tai polkupyörä. Jos säästöä hakee ja yksin liikkuu.
- voi suomi
Mitäköhän tapahtuisi, jos ostaisi vain auton jostain halvalla, vanhan auton, ja ajaisi sillä. Ei rekisteröi autoa, ei maksa autoveroa, eikä aja ylikallista ajokorttia. Pitäisikö niin tehdä? Eihän Suomessa voi saada kuin ehkä sakkoja, ja niitäkään ei ole pakko maksaa :)
- 293i4othgoiregw
kiinnijäädessä myyjäkin saa syytteen moottoriajoneuvon luovuttamisesta ajokortittomalle.
Kaikki luulee että lait ja pykälät on tehty kansalaisten eduksi mutta totuus on se että lait ja asetukset suojelevat valtion omia etuja, yleensä fiskaalisia etuja eikä missään nimessä tavallisen kansalaisen etua. - djdjjdjjdjdjdjjd
Yks tuttu osti halvan katsastamattoman auton.
Osti halvalla venäjällä vanhat rekisterikilvet ja ruuvaili ne kiinni.
Nyt on takana 4vuotta ja 150 000km ilman verojen, vakuutusten tai katsastuksien maksua - l
djdjjdjjdjdjdjjd kirjoitti:
Yks tuttu osti halvan katsastamattoman auton.
Osti halvalla venäjällä vanhat rekisterikilvet ja ruuvaili ne kiinni.
Nyt on takana 4vuotta ja 150 000km ilman verojen, vakuutusten tai katsastuksien maksuaOlet varmaankin kovin ylpeä rikollistuttavistasi, joiden verot ja maksut me muut joudumme maksamaan.
- 87k
l kirjoitti:
Olet varmaankin kovin ylpeä rikollistuttavistasi, joiden verot ja maksut me muut joudumme maksamaan.
Ei ei ei ei, ette te niitä joudu maksamaan, verot kun on kato autokohtaisia, ei ole mitään "könttäsummaa" mikä jaetaan vuosittaina autoilijoiden kesken, eli hänen toimintansa ei ole keneltäkään pois, yksi auto kun kuluttaa tietä niin kovin vähän
- 87k
Paitsi että hevonen saastuttaa "tyhjäkäynnilläkin" enemmän kuin auto tyhjäkäynnillä, puhumattakaan kovasta juoksusta, verrattuna auton nopeuteen.
Toki käyttökulut ovat pienemmät kuin autossa.- h
Auto "saastuttaa" tyhjäkäynnillä noin 50-kertaisesti hevoseen verrattuna.
- 87k
h kirjoitti:
Auto "saastuttaa" tyhjäkäynnillä noin 50-kertaisesti hevoseen verrattuna.
Siis hevonen saastuttaa tyhjäkäynnilläkin enemmän kuin auto tyhjäkäynnillä.
Ja useimmiten auto sammutetaan, jos sitä ei muutamaan minuttiin käytetä, kun taasen hevonen on käynnissä kokoajan.
Ja kun hevonen liikkuu, syö paskoo, niin saasteet ovat moninkertaiset autoon verrattuna.
Mutta miksi sikojen ja muiden eläimien päästöistä ei ikinä puhuta? - Raapassa säästyy
87k kirjoitti:
Siis hevonen saastuttaa tyhjäkäynnilläkin enemmän kuin auto tyhjäkäynnillä.
Ja useimmiten auto sammutetaan, jos sitä ei muutamaan minuttiin käytetä, kun taasen hevonen on käynnissä kokoajan.
Ja kun hevonen liikkuu, syö paskoo, niin saasteet ovat moninkertaiset autoon verrattuna.
Mutta miksi sikojen ja muiden eläimien päästöistä ei ikinä puhuta?Hevosta pitää ruokkia päivittäin silloinkin, kun se ei liiku. Auto pärjää hyvin yksinään pihalla hoitamatta vaikka viikkoja.
- 87k
Raapassa säästyy kirjoitti:
Hevosta pitää ruokkia päivittäin silloinkin, kun se ei liiku. Auto pärjää hyvin yksinään pihalla hoitamatta vaikka viikkoja.
Niin, kyllä autokin saastuttaa jos sitä pitää aina tyhjäkäynnillä, mutta kun tyhjäkäynnilläkin se saastuttaa vähemmän kuin hevonen.
Eli olisikohan aika laittaa pääatörajoituksia myös eläimiin, eli eläimet sammutettaisi jos ne olisi tyhjäkäynnillä yli 24 tuntia? - h
87k kirjoitti:
Niin, kyllä autokin saastuttaa jos sitä pitää aina tyhjäkäynnillä, mutta kun tyhjäkäynnilläkin se saastuttaa vähemmän kuin hevonen.
Eli olisikohan aika laittaa pääatörajoituksia myös eläimiin, eli eläimet sammutettaisi jos ne olisi tyhjäkäynnillä yli 24 tuntia?Eipäs kun saastuttaa 50-kertaa enemmän.
- 87k
h kirjoitti:
Eipäs kun saastuttaa 50-kertaa enemmän.
Siis hevonen tyhjäkäynnillä=tekemättä mitään/nukkuessa saastuttaa noin 3 kertaa enemmän kuni perus pieni auto tyhjäkäynnillä.
Tietenkin autoja on enemmän kuin hevosia ja sikoja.
Lisäksi autot sammutetaan kun ne on käyttämättä muutaman minutin tai kauemmin, hevosen voi sammuttaa vain kerran.
Tietenkään hevosesta ei jää jätettä kun se on loppu, ja autosta jää väkisinkin hieman tavaraa jota ei voi käyttää.
Ja huomaa että hevonen tuottaa kokoajan niitä päästöjä, se sontiminen/kuseminen on vain kaiken huippu.
Mutta tuntuu monet "ekoilijat" unphtaneen sen, että pahin saastuttaja on eläimet, etenkin turhat eläimet
- Asuntoyhtiölaki:..!1
.
Asuntoyhtiölakiin pitää saada merkintä että asuntoyhtiöstä kuuluu löytyä paikka vähintään yhdelle hepalle per talous!!!!!!!!!!!
.- bemaristi.
Joka hepalle pitää tietysti löytyä lämmin pilttuu, joka voisi olla paremman puutteessa vaikka verkkokellari. Pakokaasujen takia kellarin ilmanvaihtoa on toki parannettava.
- Halifalei
Kesäajoon vois hommata kamelin. Talveksi se tosin pitäis jäätymisen estämiseksi lähettää Afrikkaan, joten tulee ongelmia. Ehkä eläintarhaan voi pistää muutaman kamelin talvisäilöön, mutta ei kaikkien kamelit mahdu millään.
- Kamelimarkkinat:.!1%
.
Kamelimarkkinat ovat kuumentumassa!!!!!
.
- Näin se vain menee
Hevosen ylläpidosta aiheutuvat kulut voi maksattaa hevostyttöjen vanhemmilla ja hevoset hoidattaa iltaisin ja viikonloppuisin noilla pikkutytöillä.
Homma menee niin, että pikkutytöt saavat hoitaa hevostasi kohtuullisella 40 euron tuntiveloituksella. - 800 €
http://www.hevostalli.net/markkinatnew/view.php?ctgr=13&sid=226f13d25c3aa21fbff44635ce263a8c&spuid=-1&spaid=-1&spls=0&spahx=0000003&sparea=0&spots=1330322129&spts=1330322129&spcnt=0&spmac=c3c9f26a7ee20b39f2ff9b56e2b16a19
Aika sikahintaisia! :O
On tuolla ainakin yksi n. 800 euron polle. - 2-T Ruisku
Ei heppaa, mutta skootterin homaan. Auto saa huilia.
2 ltr sataselle. - Fillarillakin pääsee
Paljonko hevonen kuluttaa ruokaa vuodessa? Tarvitaanko vakuutus? Eläinlääkäri? Rokotukset? jne. Suhteuta ne Auton huoto-, polttoaine-, vakuutus,- yms. kuluihin. Paljonko jää säästöä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825117Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers73375SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun343093SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612977SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042266Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292127Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752105Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059