älkää .

koskaan tuhlatko rahojanne hip-hop levyyn sillä ainahan sen voi tehdä itsekin.
4232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

totta,,,,mut kaikilla ei taitoo tai haluu tehdä omaa musaa....niin ku esim mulla,,.,.,

Äänestä
  • voihan metallimusaaki tehä ite: pistää nauhurin pyörii, rääkyy eläimellisesti siihen ja rämpyttää taustalla kitaraa! :)ei hiphop oo nii yksinkertasta ku vois luulla. riimeistä tulee helposti typerät ja ne on vaikee istuttaa biitteihin niin et kuulostaa hyvältä!

    Äänestä

  • kekoa kirjoitti:

    voihan metallimusaaki tehä ite: pistää nauhurin pyörii, rääkyy eläimellisesti siihen ja rämpyttää taustalla kitaraa! :)ei hiphop oo nii yksinkertasta ku vois luulla. riimeistä tulee helposti typerät ja ne on vaikee istuttaa biitteihin niin et kuulostaa hyvältä!

    ei hiphoppi oo ees mitään musaa ei ne äijät tee mitään muuta kuin heiluu liian isoissa vaatteissa kymmenenkilon korut kaulassa ja puhuu mikkiin jotain typeriä lauseita samalla kuin taustalla kuuluu jotain rytmihäiriöisen pesukoneen ääntä... ei ei ei
    Kuunnelkaa musaa jossa soitetaan jotain eikä äänet tuu mistään naurettavasta soittorasiasta

    Äänestä

Hiphopin elämän alussa, biitit olivat huonoja.
Se johtuu siitä että tehtiin vain rummut, ja niihin soundeja täytteeksi. (Kaiken maailman Orchestral Hit:ejä sun muita.)
"Vanhan ajan" biiteissä ei ollut mitään varsinaista säveltä. Niinpä sitä ei voi sanoa
musiikiksi.

Nykyään kumminkin biittien taso on paljon korkeampi, kuin silloin ennen.
On kunnon säveliäkin ja kertsissä lauletaan.
Nykyään se on musiikkia.

Vaikka biittien taso nouseekin,
lyriikkojen taso tuntuu laskevan plus samoja rimmejä käytetään monta kertaa. Se kyrsii, sillä räppiin kuulu hyvin keskeisesti sanat.
Ei hiphoppiin saa tulla mitään iskelmälyriikkoja:

"Mun, sun. Mut, sut. On, vallaton.
Haihtuu, vaihtuu. Luo(verbi),suo(verbi), tuo(verbi), luo(part.),suo(subst.),tuo(pron.), juo.
Kestää, estää. "
Se on niin tylsää ja perinteistä, niin usein käytettyä.

En tajua hoppivaatteissa kulkemista, jos se
tehdään vakavissaan, enkä sprayaamista :D
Enkä myöskään ylenmääräistä Suomen sanojen korvaamista enkkulaisilla.
Hopissa on myös liikaa omakehua, vaikka useimmin se tehdäänkin pilke silmäkulmassa, mutta siihen kyllästyy.

Muuten hiphop on hyvää. On hyvä jos seassa on myös pelleilyä.

"Älkää koskaan tuhlatko rahojanne hip-hop levyyn sillä ainahan sen voi tehdä itsekin."
Hyvää musaa tai sanoja ei kuka tahansa tee.
Kaikkihan pystyy hankkimaan biittien teko- ohjelman, tekemään sillä biitin, ja keksimään riimejä. Vaan onko laatu hyvää??? Ei todella.
esimerkiksi Mikseri.net on pullollaan hiphop artisteja, jotka tekevät hoppia vakavissaan,
ja luulevat osaavansa jotain...
Sävel ei tuu kaikilta, eikä myöskään riimit.
Eli kuka tahansa sitä ei voi tehdä.
Joten sanonpa teille totuuden:
metallisti on väärässä.

Suosittelen ennemmin ostamaan keskitasoisen
hoppilevyn, kuin yrittämään hopin tekoa itse,
sillä jos kaikki yrittäisivät tehdä sitä, niin....... ÄRGHH!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


metallisti kirjoitti:

koskaan tuhlatko rahojanne hip-hop levyyn sillä ainahan sen voi tehdä itsekin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu