Katri Hurun tapausta ajetaan VHH:n vastaiseen kampanjointiin kun käärmettä pyssyyn.
Katri Huru :
"– Ei ole täysin varmaa, että sydänkohtaus aiheutui karppauksesta, mutta uskon, että sillä oli jotain tekemistä asian kanssa. Harmittaa, että en tajunnut mittauttaa kolesteroliarvoja ennen karppauksen aloittamista, oululaisnainen kertoo.
Hänen suvussaan on sydän ja verisuonitauteja."
Loistava keppihevonen trollille, hän kun harrastaa yksinkertaistettua lääketiedettä. Emme todella tiedä mikä Hurun terveystilanne tilanne oli ennen karppausta, samoin emme tiedä minkälainen hänen ruokavalionsa oli 4kk aikana. Ei tietenkään voi väittää etteikö ruokavalio ole hänelle ollut yksi riskitekijä muiden joukossa. Vaikka se Hurun tapauksessa olisi olut yksi tekijä se ei tee VHH:ta kuitenkaan huonommaksi, koska nainen kuului riskiryhmään.
Vastaavasti kysyn kuinka monta sydäninfarktia ovat saaneet ihmiset joilla ei ole minkäänlaista ruokavaliota. Jos niitä on enemmän kun yksi, siitä voidaan vetää se johtopäätös, että ilman ruokavaliota elävä ihminen saa useammin sydäninfarktin kun karppaaja.
Katri Huru :
"– Ei ole täysin varmaa, että sydänkohtaus aiheutui karppauksesta, mutta uskon, että sillä oli jotain tekemistä asian kanssa. Harmittaa, että en tajunnut mittauttaa kolesteroliarvoja ennen karppauksen aloittamista, oululaisnainen kertoo.
Hänen suvussaan on sydän ja verisuonitauteja."
Loistava keppihevonen trollille, hän kun harrastaa yksinkertaistettua lääketiedettä. Emme todella tiedä mikä Hurun terveystilanne tilanne oli ennen karppausta, samoin emme tiedä minkälainen hänen ruokavalionsa oli 4kk aikana. Ei tietenkään voi väittää etteikö ruokavalio ole hänelle ollut yksi riskitekijä muiden joukossa. Vaikka se Hurun tapauksessa olisi olut yksi tekijä se ei tee VHH:ta kuitenkaan huonommaksi, koska nainen kuului riskiryhmään.
Vastaavasti kysyn kuinka monta sydäninfarktia ovat saaneet ihmiset joilla ei ole minkäänlaista ruokavaliota. Jos niitä on enemmän kun yksi, siitä voidaan vetää se johtopäätös, että ilman ruokavaliota elävä ihminen saa useammin sydäninfarktin kun karppaaja.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Neljässä kuukaudessa ei tiettävästi saa valtimoahtaumaa. Paitsi jos on neljäkymmentä vuotta sitä ennen syönyt huonosti liikaa hiilihydraatteja tai huonoja rasvoja niiden kanssa.
Sitä paitsi, jos ei ota selvää, niin syödä voi miten sattuu. Onhan tälläkin palstalla ihmisä, jotka luulevat, että VHH tarkoittaa lihajalosteiden, minkä tahansa rasvan ja höttöhiilareiden mättöä! Siitä esimerkkinä vaikka aloitukset kuten: Britannia karppaus lisäsi sv-tauteja runsaasti jne. http://keskustelu.suomi24.fi/node/10322635
Täyttä puppua.
Jos ihmisille annetaan tällainen kuva karppauksesta eikä sitten itse oteta selvää, niin tapahtuu kummia! Ihmiset todellakin alkavat lihoa ja kupsahdella, kuka mistäkin syystä! Sen sijaan VHH-ruokavalioita kyllä riittää jokaisen makuun, niitä on laidasta laitaan eikä aina tarvitse muuta kuin jättää ne nopeimmat hiilarit pois. Terveystietoisuus on kasvanut VHH:n ansioista paljon! Jos ihmiset luulevat, että syömällä lisää margariinia ja voita he laihtuvat, niin kuka ottaa vastuun? Ei ainkaan karppaajat, sillä tällaista infoa kukaan karppaaja anna!
Näin se menee. Lukutaitoiselle löytyy opastusta karppaukseen, jo pelkästään tässä on kaiken kattava tietopaketti karppaukseen kuuluvista ruoka-aineista: http://karppaus.info/wiki/index.php?title=Etusivu
Se kannattaa muistaa, että rasva muodostaa perusenergialähteen, matalan tärkkelystason vihanneksia ja juureksia reippaasti ainakin se puolikiloa päivässä. Proteiinia noin 1.. 1/2 g /painokilo, se riittää. Jos hiilarit koukuttaa niitä kannattaa varoa alussa, nopea sokeri kutsuu nälän ja sitten taas syödän mitä käsiin saadaan.
tuo 10..30g hiilareita/päivä voi olla monelle liikaa, noin 50g päivässä toimii hyvin.
Kannattaa syödä kulutuksen verran jos vähänkin liikutte paino putoaa, koska aineenvaihdunta vilkastuu ja tulee niitä - kaloreita. Kokemuksesta tiedän että hedelmäsokeri (fruktoosi) ja rasvat yhdessä lihottaa kivasti, siis ei rasvan kanssa sokereita.
Karppiatri: "Kannattaa syödä kulutuksen verran jos vähänkin liikutte paino putoaa, koska aineenvaihdunta vilkastuu ja tulee niitä - kaloreita"
Kaikki on järkeenkäypää ennen tuota JOS sanaa, selitätkö, mitä ihmettä tuo lauseen loppuosa oikein tarkoittaa?
1) 44-vuotta on karmea ikä saada sydänkohtaus nykyään. Kukaan ei saa siinä iässä mitään kohtauksia noin yleisesti ottaen. Kaamea ikä, ja nainen vielä.
2) Sydänkohtaus ei edellytä plakkia. Voi olla kyse myös hyytymän muodostumisesta, joka tulee ihan missä ajassa tahansa.
3)Kolesteroli ei näyttänyt ainakaan laskeneen tiukan VHH:n aikana. Varsin karsea.
4) 44-vuotiaan naisen sydänkohtaus on siis täysin poikeuksellinen. Niiden yhdeksän vuoden aikana, jotka olen sisätaudeilla klohjannut, olen nähnyt yhden tupakoivan nuoren miehen sydänkohtauksen. En yhtään tuon ikäistä naista. Kyllä minua ainakin kylmii. Jos karppia ei kylmi olkoon kylmimättä
Suomessa kuolee vuodessa 10:100 000 työikäistä naista eli siis noin 250 per vuosi. Nuokin tietysti yleensä vanhempina kuin 44 vuotta.
Hankala mennä pelkän uutisen vuoksi arvelemaan ruokavalion merkitystä mutta tuntuu vetäneen runsaasti tyydyttynyttä rasvaa sekä ennen karppausta että karppauksen aikana. Ei se tyydyttynyt rasva ole karppaajillekaan hyväksi:
http://www.annals.org/content/153/5/289.abstract
Nimenomaan tyydyttynyt rasva on terveellistä ja sydänystävällistä. Siihen minä vaihdoin jo yli seitsemän vuotta sitten ja olen terve. Margariinia en enää syö koskaan. Menee suonet tukkoon ja saan sepelvaltimotaudin.
Joku vaan
Juuri niin. Työikäinen on myös 50-vuotiaat ja varhaiset 60-vuotiaat. Heistä en niin enää "takuuseen" menisikään. Ihan eri ryhmää.
Osa kuolemista neilkymppisillä on synnynnäisestä ongelmasta johtuvia kuolemia, jolloin heikoin osa pettää. Sydänkohtauksella ei yleensä tarkoiteta tätä.
Sydänkohtaus on harvinainen nelikymppisellä naisella. Voi olla ns. takotsubo-sydänkohtaus, mutta se ei ole infarkti eikä liity kolesteroliin ja tässä ei näyttäisi olevan kyse siitä.
Karppausta kannattaa hieman editoida, jotta se olisi primaa. Niinkuin tietty monta muutakin asiaa tässä maailmassa kannattaa räätälöidä.
Juu, ei sillä tyydyttyneellä rasvalla kannata lutrata vaikka karppaakin ja sitten taas monityydyttymättömällä kannattaa lutrata. Lihaakaan ei kannata ahnehtia mahdottomasti.
Tuollainen kasviskarppaus on kohtuullisen terveellistä (siinä ainoassa pitkässä tutkimuksessa, jossa eroteltiin karppaajat erikseen niin kasviskarppien kuolleisuus oli 20% pienempää kuin normaaliväestön ja lihakarppien vastaavasti 20% suurempaa) ja ekologistakin toisin kuin lihakarppaus.
Mistä tässä kasviskarppauksessa saatiin proteiini ja mikä laskettiin kasvikseksi? Entä omenat ja appelsiinit? Olisi mielenkiintoista tietää. Kerro lisää!
Abstrakti löytyy täältä:
http://www.annals.org/content/153/5/289.abstract
Kasviskarppauksessa proteiinin lähteenä on yleisesti palkokasvit. Eiköhän tuossa laskettu kasviksiksi kaikki kasvit, karpatessa ei kasvikunnan tuotteista tarvitse välttää oikein mitään muuta kuin viljoja, banaania ja viinirypälettä. Tuommoiseen 150 g suhteellisen järkevään hiilihydraattimäärään per päivä saa syödä useammankin perunan ja reilusti hedelmiä.
Tuo osatutkimus ei ollut suuniteltu vaan karpit suodatettiin kerätystä materiaalista jälkikäteen ja jaettiin kahteen ryhmään ja verrattiin näiden kuolleisuutta. Ero on melkoinen kun lihakarppien kuolleisuus oli 50% suurempi kuin kasviskarppien.
Oikeastaan 60E% hiilihydraatista onnistuu vain syömällä viljaa paljon. Okinawalaisten 80E% hiilihydraatista ei onnistu oikein silläkään vaan pitää rajoittaa vilja riisiin (siinä kun on viljaksi vähän proteiinia, okinawalaisilla lisäksi iso osa ruuasta koostui bataatista).
Hurun tapauksesta kirjoittavat toimittajat ja muut maallikot eivät näytä tietävän, että sepelvaltimotauti on tila, jonka kehittyminen kestää yleensä vuosikymmeniä ennen sydänkohtauksen ilmaantumista. Tauti alkaa useimmiten jo lapsuudessa, eikä jokin lyhytaikainen ruokavalion muutos estä eikä nopeuta prosessia hetkessä. Henkilöllä on yleensä pitkäaikainen valtimon sisäpinnan endoteelin toimintahäiriö, josta kerron kuvan kera tässä linkissä
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=2272
Lisäksi tunnetaan tila nimeltään akuutti sepelvaltimotautikohtaus, valtimotukos, trombi, joka yllätti viime vuonna kolme Bostonin maratonille osallistunutta juoksijaa. Tämänkin tilan takana on jo pitkään vallinnut oireeton häiriö valtimon rakenteissa. Katso varjoainekuvia Bostonin tapauksista.
VHH:n syyttäminen Hurun tapauksessa on aivan älytöntä, mutta saahan siitä revittyä näyttäviä otsikoita. Huonoa journalismia se kuitenkin on. Ei ihme, että toimittajan ammatti on kaikkein vähiten arvostettu.
http://www.foorumi.info/hiilaritietoiset/viewtopic.php?p=31565&sid=03d89b41130bd1e1abec8aec4a55eae3#31565
Kyllähän se nyt niin on että Huru olisi voinut elää oireitta vielä vuosikausia mutta VHH:n runsas rasva sitten laukaisi kohtauksen.
Tällä sivulla esitetyn mukaan vuosikausien aikaisen prosessin tulokset olisi pitänyt alkaa parantua heti VHH:n alettua mutta toisin kävi, VHH laukaisi ongelman käsiin.
On erittäin hyvä että karppauksen tämä puoli tuodaan esille eikä tehdä niinkuin subjektiivinen ja valikoiva VHH-journalismi tekee elikkä peittää ja kieltää kaiken.
"VHH:n runsas rasva sitten laukaisi kohtauksen."
Elät vielä mustaa keskiaikaa. Voitko selvittää kuinka rasva aiheutti sen.
Runsaat hiilihytraatit ovat laukaiseet tuhansia diabetes tapauksia Suomessa.
Hiilihydraatit eivät aiheuta diabetesta vaan sen tekee rasva. Diabetes on rasva-aineenvaihdunnan häiriöstä johtuva sairaus. Täältä löytyy lukuisia linkkejä tutkimuksiin jotka kertovat sen.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9968071
Vuosikausia tällä palstalla ovat VHH:laiset kehuneet miten VHH korjaa veriarvot ja verenkierron ja nyt kävikin näin? Ihan pas-kaa olette puhuneet, vaikka eihän se mikään yllätys ole. Uskonnossa puhutaan mitä saarnaajat käskee ja nyt kun uskonkappaleet eivät toimineetkaan niin nyt keksitään selityksiä jos jonkinlaisia.
Liika rasva aiheutti sydärin tukkimalla verisuonia. Tavanomainen määrä rasvaa ei riitä siihen mutta kun sitä on ensin suolet täynnä ja sieltä se imeytyy verenkiertoon niin vot, sitten on suonet täynnä sitä. Ja koko ajan kun sitä on liikaa sitä kokkaroituu suonien seinämiin kunnes ... pum!
Samaa mieltä.
Minulle karppaus toi korkean kolesterolin, enkä edes laihtunut.
Joku varmasti saa tästäkin rahaa karppauksen levittämisestä.
Karppaus ei ole terveellinen, vaan haitallinen. Jos ja kun minullakaan se ei toimi, miten ihmeessä muillakaan? Puhua saa miten paljon haluaa, totuuden tiedän jo.
Edes lääkäri tuossa artikkelissa ei uskaltanut näin sanoa, mutta sinä uskallat? Tunnet varmaan kyseisen henkilön ja olet tutkinut hänet?
Niin, etpä tietenkään.
UUTTA TUTKIMUSTIETOA:
http://www.hs.fi/ulkomaat/Tutkimus Hyvät hiilihydraatit hillitsevät tulehdusta ylipainoisilla/a1305553539288
"Tutkimus: HYVÄT HIILIHYDRAATIT HILLITSEVÄT TULEHDUSTA YLIPAINOISILLA
Uusi tutkimus osoittaa hyvien hiilihydraattien hyödyn ylipainoon liittyvän tulehdusreaktion kontrolloimisessa. Tutkimuksessa hyvät hiilihydraatit lievensivät tulehdusta ja lisäsivät aineenvaihduntaan suotuisasti vaikuttavan hormonin tasoja.
Fred Hutchinsonin syöpätutkimuskeskuksen tutkimuksessa oli mukana 80 ihmistä. Osa oli ylipainoisia ja osa normaalipainoisia. Heidät jaettiin kahteen ryhmään, joista molemmat olivat vuorollaan kahdella eri ruokavaliolla. Ensimmäisessä ruokavaliossa energia tuli huonoista hiilihydraateista, jotka nostavat verensokeria nopeasti. Toisessa energia tuli hyvistä hiilihydraateista, jotka nostavat verensokeria hitaasti.
Ruokavaliot oli suunniteltu siten, että molemmissa hiilihydraattien koostumus sekä kalorien ja ravinteiden määrä oli sama. Ainoa asia, missä ruokavaliot erosivat, oli niiden glykeeminen indeksi eli, kuinka nopeasti ne nostivat verensokeria. Hyvien hiilihydraattien glykeeminen indeksi on alhaisempi kuin huonojen hiilihydraattien.
Tulokset osoittivat, että hiilihydraattien laadulla on väliä. Ryhmässä, jonka ruokavalio koostui pääosin hyvistä ja kuitupitoisista hiilihydraateista, tulehdusta mittaavan C-reaktiivisen proteiinin tasot laskivat ylipainoisilla 22 prosenttia. Tämän lisäksi rasvahormoni adiponektiinin tasot kohosivat hieman.
Adiponektiinin tiedetään antavan suojaa joitakin syöpiä, aikuistyypin diabetesta, maksan rasvoittumista ja valtimonkovettumatautia vastaan. Koehenkilöt noudattivat ruokavalioitaan 28 päivän ajan.
Tutkimusta johtaneen Marian Neuhouserin mukaan tulehdusreaktion kontrolloiminen on ensiarvoisen tärkeää kroonisissa sairauksissa, KUTEN AIKUISTYYPIN DIABETEKSESSA."
Liika hiilihydraatti tekee rasvaa maksaankin:
"Mikäli rasvamaksasta kärsivä haluaa todella vähentää maksansa rasvaisuutta, kannattaa se tehdä tuoreen tutkimuksen mukaan vähähiilihydraattisella dieetillä. Teksasin yliopistossa tehdyssä tutkimuksessa vähähiilihydraattisen dieetin todettiin toimivan paremmin maksan rasvamäärien vähentäjänä verrattuna vähäkaloriseen dieettiin eli kalorien rajoittamiseen tähtäävään ruokavalioon."
http://www.iltasanomat.fi/laihdutus/millainen-dieetti-auttaisi-rasvamaksaan/art-1288384025553.html
Jatka vain mantraasi, mutta tutkimuksiin sinulla ei ole mitään vastaansanomista! Voi että sinua tulee vielä hävettämään!
Koska et syönyt kasviksia kuten karppauksessa kuuluu, vaan söit niiden sijaan jalostettuja lihatuotteita?
"Edes lääkäri tuossa artikkelissa ei uskaltanut näin sanoa, mutta sinä uskallat?"
Miksi tuo lääkärin lausunto nyt on nin julmetun tärkeä kun ne lausunnot yleenäs ovat ihan tietämätöntä jorinaa?
Tietääkseni lääkärit eivät suosita runsaan eläinrasvan käyttöä mutta silti tällä palstalla VHH:laiset kannustavat siihen. Täysin tuntematta niitä joita kannustavat.
Kummasti ne lääkärien sanomiset ja sanomatta jättämiset vaikuttavat: välillä ne eivät tiedä mitään ja välillä taas vedotaan siihen että kun ei ole lääkärin varmaa lausuntoa asiasta. Ihan sen mukaan onko sanominen VHH-krriittinen vai myönteinen.
Tämä tapaus tuo mieleeni tapaamani potilaan. Hän oli aloittanut karppauksen muutama kk ennen sydäninfarktiansa. Varmasti useita muitakin, jotka eivät vain kehtaa kertoa julkisuuteen vastaavaa tarinaansa, Syy-seuraussuhdetta ei voi tietää, mutta jos kyseessä olisi lääkehoito, aloitettaisiin laajat ja systemaattiset selvitykset.
Karpatkaamme siis siten että sallimme perunan, riisin, pastan, hedelmät, marjat ja kokojyväleivän, kaikkia kohtullisesti ja siten että olemme korkeintaan lievästi ylipainoisia. Vältetään lisättyä fruktoosia. Mahdollisesta ylipainosta huolimatta liikunta on hyödyllistä.
Sain minäkin kolesterolit, hyvät ne, takaisin normaali tasolle, ruisleivälle. Paino putosi liikunnalla. Karppauksen aikana liikuntakaan ei auttanut.
http://preventdisease.com/news/12/030112_World-Renown-Heart-Surgeon-Speaks-Out-On-What-Really-Causes-Heart-Disease.shtml