Onko

olemassa rakastumista ensisilmäyksellä vai onko sittenkin niin että ihastuu pikkuhiljaa. Odottaa toisen näkemistä ja on silmittömän iloinen kohdatessaan toisen.
Sitten taas kun ei jotakin toivottua ihmistä näe niin unohtuuko ihastumisen tunne ja alkaa automaattisesti katsella muita?
783
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Totta kai ensisilmäykselläkin voi rakastua. Silloin rakastuu kyllä vain omaan mielikuvaansa siitä toisesta ihmisestä. Joskus se jatkuu, yleensä ei.

Äänestä
  • Tuo on kyllä niin totta. Loppujen lopuksi ei saata tietää mitään toisesta ja sitten totuuksien paljastuessa "rakkaus" laimenee.

    Äänestä

Rakkautta ei ole muutenkaan olemassa.

Äänestä

Ihastua voi ensisilmäyksellä, joka voi olla alkusysäys rakkaudelle. Rakastumisen ja ihastumisen rajapinta on häilyvä, alussa on vaikea erottaa kumpi on kyseessä.

Rakastuminen on kuin päähänpinttymä, vaikkei nähdä tunteet pysyy ja sitä ei pysty kontroloimaan. Rakkaudentunne ei kuuuntele järkipuhuita tai ole kiinni siitä saako tunteillensa vastinetta. Se saa ihmiset tekemään hulluja asioita. Rakkautta ei ole mahdollista unohtaa ja siirtää seuraavaan kohteeseen ihastuksen kanssa se taas on mahdollista.

Tunne voi olla vahva ja pysyvä, vaikkei antaisi tunteidensa näkyä käytöksessä asti ulospäin tai yrittäisi vältellä kohdetta tai jopa yrittäisi tapailla muita. Joskus jostain syystä ihminen ei halua toimia tai haluaa pitää tunteensa vain omana tietonaan. Syitä voi olla monia.

Normaali kaveruuskin voi muuttua pikkuhiljaa, kuin huomaamatta, ihastukseksi ja rakastumiseksi. Silloin luultavasti ihastuu eri asioihin kuin äkkirakastumisissa, ihmisen sisin saa isomman painoarvon.

Suhteet, jossa toisen tuntisi hyvin ennen seurustelua ovat aika harvinaisia. Kauan yleistäen kestää tutustua syvällisesti? Vuosi(a) läheisessä ystävyyssuhteessa, ehkä? Eikä pinnallisessa kaverisuhteessa toista välttämättä edes tunne. Ja ihmiset muuttuu ajan saatossa. Koitan itse välttää sitä, että kuvittelen toisesta jotain. Jokaisessa on kuitenkin jotain hyvää ja jotain huonoakin.

Äänestä
  • Suhteet, jossa toisen tuntisi hyvin ennen seurustelua ovat aika harvinaisia, koska kusipäänaiset liuttavat suhteita kaveruuden puolelle, jos mies ei ole järisyttävän seksikäs ja himoittava. Ja kun nainen on kerran liuttanut suhteen kaveruuden puolelle, niin nainen ei osaa enää suhtautua mieheen seksuaalisesti. Kusi-päät...

    Äänestä

meikä rakastuu aina ensisilmäyksellä,kohta on treffit ,saas nähä jääkö sinkkuus taakse .....

Äänestä

Ensisilmäyksellä "rakastuminen" on yleisesti hyväksytty pinnallisuuden muoto joten sitä kannattaa käyttää aina kun mahdollista. Miksi suotta herättää pahennusta ja kertoa ihastuneensa vaikkapa toisen lihaksiin kun näinkin hyvä tapa on olemassa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laimennut ihastumine kirjoitti:

olemassa rakastumista ensisilmäyksellä vai onko sittenkin niin että ihastuu pikkuhiljaa. Odottaa toisen näkemistä ja on silmittömän iloinen kohdatessaan toisen.
Sitten taas kun ei jotakin toivottua ihmistä näe niin unohtuuko ihastumisen tunne ja alkaa automaattisesti katsella muita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu