Yksin liikkuva - outolintu?

Melancholy man

Olen yksinäinen ja harvoja kavereita omaava mies. Näiden harvojen kavereiden kanssa meillä ei ole yhteisiä menoja.
Minun on vaikea solmia uusia ihmissuhteita, enkä halua tuppautua kenenkään seuraan.

Olen huomannut että yksin liikkuvat henkilöt ovat harvassa, mutta siitäkin huolimatta haluaisin käydä risteilyllä, matkailla lämpimämpiin maihin jne.

Yksinäisyydestäni huolimatta en ole mikään kotihiiri, vaan ulkoilen, lenkkeilen, ym. mutta silloinkin yksin.

Mitä ajattelette yksinäisestä ja kaverittomasta miehestä tai oletko itse yksinäinen ja kaveriton?
Ja jos olet kaveriton, niin käytkö riteilyillä, matkoilla ...?

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaa a itte oon samankaltainen, jos se on outoa niin sit on... eipä voi mittään.

    • Yksinäinen ja yksinään liikkuva on aika eri asioita, eli itse en niitä niputtaisi yhteen. Varmaankin pitää kysyä sinulta, että haittaako tämä kaverittomuutesi sinua itseä? Vai oletko luonnostaan enemmän sellainen omassa rauhassa/seurassasi viihtyjä, joka tykkää tehdä noita asioita yksin?

      Ihmisestä kyllä näkee päällepäin, että häpeääkö hän kaverittomuuttaan vai tekeekö asioita yksinään ihan omasta ilosta ja se yksin liikkuminen on enemmänkin oma valinta. Eli siis ei se yksinäinen mies tekemässä asioita minua mitenkään vaivaa tai saa minua erottamaan häntä muista ajatuksissani, kuitenkin jos hän kärsii tilanteestaan niin tai häpeilee sitä niin se saattaa luoda vaikeasti lähestyttävän ilmapiirin kaverin ylle.

      Itse teen asioita yksikseni useastikin, kavereita löytyy sopivasti ja kaksi hyvää ystävää, mutta minulla ei ole tapana olla heihin jatkuvasti yhteyksissä tai esimerkiksi kommentoida heidän facebook statuksiaan vähän väliä. Suhteeni heihin on enemmänkin sellainen jutellaan ja nähdään silloin tällöin, mutta sitten kun nähdään niin homma jatkuu siitä samasta pisteestä mihin se viime kerralla jäi.

      Arkisia asioita teen yksikseni paljon ja matkoillakin olen joskus käynyt yksinäni, Tallinnassa ja Riikassa. Nykyään kun seurustelen niin itse asiassa välillä jopa hieman harmittaa kun omaan aikaan tottuneena välillä on liian vähän aikaa itselle ja omille päähänpistoille.

    • DarkFear?

      En ajattele mitään erityistä yksin liikkuvista henkilöistä - liikun itsekin enimmäkseen yksin paikoissa. En ole ihan kaveriton, mutta luonteeltani sellainen etten ole ollenkaan koko aikaa kavereiden kanssa, vaan viihdyn paljon yksikseni. Normaalien päivätoimien lisäksi olen myös käynyt niillä paljonpuhutuilla risteilyillä ja ulkomaanmatkoillakin yksin. Lisäksi tietenkin usein elokuvissa yksin, teatterissa olen ollut yksin, jopa oopperassa (tosin vähän vaihtoehtoisessa sellaisessa, en perinteisessä). Lisäksi kahvilassa, jopa pubissa, joskin yleensä niihin menemisessä on motiivi tavata välillä joitain kavereitakin, joiden kanssa voi sitten haukkua työnantajaa ja jutella muusta ajankohtaisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      356
      4155
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      130
      3662
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2381
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      9
      2213
    5. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      149
      1854
    6. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1769
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1758
    8. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1389
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1048
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      925
    Aihe