Seurustelua on takana vasta muutama kuukausi mutta rajuja riitoja tulee lähes päivittäin, usein samoista asioista. Aina ne saadaan sovittua mutta nuo toistuvat riidat nakertavat suhdettamme. Toisen loukkaavat sanat/teot eivät poistu mielestä anteeksipyynnön jälkeenkään. Rakastamme toisiamme emmekä haluaisi erota vaikka kumpikin on suutuksissaan sellaista saattanut vihjailla. Tuntuu usein pahalta jatkaa, mutta ajatus erosta saa minut entistäkin surullisemmaksi. En kestäisi elää ilman häntä. Voivatko kumppanit hioutua ajan kuluessa, alkaa ymmärtää paremmin toisiaan, niin että riitely loppuisi?
väsynyt riitelyyn
tuplahuokaus
2274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä sä kestät eron ja jos riitelee koko ajan samoista asioista niin ei teitä ole tarkoitettu toisillenne ja jos ette osaa puhua asioista sivistyneesti ilman huutamista ja toistenne haukkumista niin sitte kannattaa erota. Ei ole mitään kivaa elämää jos riitelee koko ajan ja on paha mieli joka päivä.
Jos jo muutaman kuukauden aikana jatkuvia riitoja niin ei kylla hyvalta kuulosta. Kannat vastakkain ja kohti uusia tuulia. Riitelyakin on montaa tasoa, mutta rajut riidat ovat selkea merkki ettette sovi toisillenne.
Jokainen hetki vaaran kumppanin kanssa on pois ajasta sen oikean kumppanin kanssa.