Mikä on mielestäsi pettämistä? Missä raja kulkee?
GALLUP
Minna
111807
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kulkee valehtelemisessa. Voipa olla että siinä vaiheessa kun on "pettämässä" raja siirtyy. Toisaalta ainahan ei tarvitse valehdella, voi jättää kertomatta. Otapa siten taas tästäkin selvää.
pettämistä on esim. jos lähtee baariin ja tanssii hitaita toisen kanssa ja tästä pidemmälle menevät jutut..Valehtelu ei ole pettämistä. On kertomatta jättämistä ja valehtelua, jos keksii jotain stooreja, niin valehtelee.
Ilmeisesti olen sitten siippaani pettänyt tosi monta kertaa, kun olen tanssinut tansseissa vieraan miehen kanssa ns. "hitaita".... älkää nyt viitsikö hei!
Kyllä ihmisen pitää saada edes tanssia!
Kyllä on ahdasmieliseksi mennyt jos tanssiminenkin on jo pettämistä!!
seksiä.....................seksiä siinä raja.
mitä ei uskalla puolisolleen ääneen tunnustaa. Etenkin asiaan liittyvien juttujen valehtelu tai salaus.
toinen osapuoli on niin mustasukkainen tai "vainoharhainen", että siksi ei voi toiselle kaikkea kertoa, vaikka asia olisi ihan viaton?
Siipallani ei ole mitään syytä epäillä minua mistään, mutta esim. se, että juttelen tuttavankin miespuolisen henkilön kanssa on hänelle joskus ns. "liikaa" ja hän alkaa kuvittelemaan, että asiassa on jotain enemmän.
Joskus on parempi, että ei kerro kaikkea. Pääsee itse vähemmällä ja ei toinenkaan kuvittele olemattomia!!
Kaikki ei ole mustaa tai valkoista!! Muistakaa se!
tekisi kumppanisi nähden on pettämistä.
Pettämistä on se jos nai vierasta paljaalla. Siinä se raja menee. Niin kauan kun muistaa käyttää kumia niin ei tarvitse kantaa huonoa omaatuntoa.
Parin tulisi selvittää yhdessä, että mikä on pettämistä. Toisten mielestä se on halailu kun toisten mielestä taas seksi!
Itse en voisi vaatia mieheltäni sellaista mitä en itse pysty pitämään. Olen kännissä sellainen että halailen ja pussailen kaikkia ja se sallittakoon myös miehelleni, jos se niin haluaa tehdä. Mutta kun olen selvinpäin tuntisin vieraiden pussailusta huonoa omaatuntoa!!
Eli jokaisen tulisi jo suhteen alkumetreillä keskustella "pettämisrajat" selviksi!
Me olemme mieheni kanssa puhuneet asiasta ja olemme samaa mieltä siitä, että esim. tanssiminen vieraan kanssa on sallittua, jos se tapahtuu pelkästään tanssimisen ilosta. Esimerkiksi joskus minä olen tanssipäällä ja mieheni ei, ja toisinaan taas päinvastoin. Kykenemme silloin antamaan toisillemme luvan tanssia toisten kanssa, jos kyseessä on pelkän tanssimisen halun tyydyttäminen, ja se tapahtuu omaa puolisoa kunnoittavassa hengessä. Jos homma menee liian vakavaksi, esim. vastapuoli rupeaa kähmimään tms., tilanteesta tulee irtautua välittömästi. Eikä vieraan likistely todellakaan kiinnosta, jos suhteet omaan puolisoon ovat kunnossa.
Tuttua ihmistä, vastakkaistakin sukupuolta, voi halata tai vaikka pussata moiskauttaa, kunhan se tapahtuu ystävyyden merkeissä eikä kyseessä ole esim. himokas kielisuudelma. Kaikenlainen kähmiminen ja nuolenta menevät jo sitten liian pitkälle...
Outojen suhteen periaatteena on, että katsoa saa, muutta koskea ei!
Minusta ei toisen osapuolen yksin kertaiseti tarvitse tietää kaikkea jos niin on kummankin puolesta parempi, mutta kaikki jolla voi toista vahingoittaa henkisesti tai fyysisesti on pettymistä toiseen tai itseensä. eikö kuitenkin hyvän suhteen perustana ole luottamus toiseen ei näin henkilökohtaisiin asioihin mielestäni ole kenelläkään ulkopulisella mitään sanottavaa tai tekemistä. Parisuhde on kahden välinen juttu, ei siihen tarvita kolmatta..