Tänään 3.3. klo 21:40 TV7:lta tulee dokumentti-ohjelma siitä, että tuleeko tänä 2012 vuonna Maailmanloppu. Jos teillä ei kanava näy kaapelitelevisiossa, niin ohjelman voi katsoa suorana netissä ja ehkä sen jälkeen ohjelma-arkistosta:
http://www.tv7.fi/
http://www.tv7.fi/
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei mitään uutta.TV:n Jim-kanavalta tuli äskettäin vastaavaa fuulaa ties kuinka monta jaksoa.Mutta eikös muuten TV ole se Pedon Kuva olohuoneissamme?
Ei perkkele. Jos joku jaksaa katsoa tuon kokonaan tukehtumatta myötähäpeään, ilmoittautukoon tänne. On kovaluontoinen ihminen.
Tänä vuonna tulee ihan varmasti montakin maailmanloppua, mikäli uskovaisiin on uskomista.
Et usko vai? Viime vuonnakin tuli monta!
http://www.ilmatar.net/~np/misc/maailmanloppu.html
Niinpä niin,niitä maailmanloppuja on tullut,tai on pitänyt tulla,historian aikana melko usein.
Maailmanlopun ennustettiin tulevan mm.vuonna 999.
Mutta ei tullunna!
1800-luvun puolessa välissä eräs kustantaja julkaisi äiti Shiptonin ennustuksia.
Ja saadakseen kirjalleen paremman menekin,kustantaja muutti Shiptonin vuodeksi 1981 ennustaman maailmanlopun tapahtuvaksi vuonna 1881.
Mutta ei tullunna.
Eräs amerikkalainen,lähinnä pseudotieteilijänä,tunnettu Charles Berlitz taasen oli sitä mieltä,että maailmanloppu tulee vuonna 1999.
Mutta ei tullunna.
Näitä ei tullunna-maailmanloppuja on siis ollut aika usein...
ei tuu , ei missään nimessä!!
Ei tule mitään maailman loppua.Tämä aikakausi voi loppua.Mutta ei maailma.
Tulee. Tiedemiesten mukaan viimeistään alle 1 mrd vuodessa aurinko alkaa paisua, Maasta loppuu silloin elämä.
Tuo dokumentti oli amerikkalainen ja keskittyi lähinnä Maya intiaanien 21.12.2012 päivämäärään. Dokkarissa ei juurikaan käsitelty kristilliseltä kannalta maailmanloppua. Dokkarissa liitettiin Mayojen hämmästyttävän korkea astronomian taso okkultismiin eli paholaisten palvontaan ja myös 21.12.2012 päivämäärä liitettii myös paholaisen palvontaan yms.
Dokkarin paras anti oli se, että se kartoi 21.12.2012 päivämäärään liittyvät tähtitieteelliset asiat ja se, että Mayat ovat tuhansia vuosia sitten pystyneet hämmästyttävällä tavalla määrittämään tämän päivämäärään etukäteen. Dokkari ei kertonut, että samaan päivämäärään liittyy Hopi intiaanien ennuskivi sekä Intialainen vastaava ennustut, jotka on tehty eri kultttuureissa toisistaan tietämättä.
Minusta dokkari ei antanut kristilliseltä kannalta vastausta maailmaloppuun vuodelle 2012. Dokkari ei käsitellyt kattavasti aihetta, vaikka se kesti 1,5 tuntia.
>>> Dokkarin paras anti oli se, että se kartoi 21.12.2012 päivämäärään liittyvät tähtitieteelliset asiat,, >>>
Mystinen päivämäärä onkin 20120212, mutta kun päiviä pidennetään karkauspäiväillä niin tuo mystisyys osuu 21122012 päivälle ,
- koska silloin on päivä lyhimmillään !
Kristinuskon harha vaatii suuret valheet ihmisten eksyttämiseksi, tuolla Maya päivämäärän harhalla on saatu taas muutamia ihmisiä hairahtumaan .
Muuten riippuu kalenterista ja meidänkin gregoriaaninen kalenteri ei taitu aurinko vuoden mukaan vaan on jäljessä ja jos ei ole jäljessä niin olkoon sitten edellä melkein vuoden, ( sama sille) !
Gergoriaaninen kalenteri muutettiin Julius Caesarin kalenterista ja siitä tuli niin tarkka jotta että etteä,, -
Siitä voidaan laskea Jeesuksen takaisuntulo tarkalleen , päivälleen,,
- Vaikka kalenteria tehtäessä ei tuo aloittamispäivä osunut kohdalleen , siispä uskovien ennustajien tulisi ilmoittaa Jeesuksen tulo 4-7 vuotta aikaisemmaksi mitä tuo ennustettu päivämäärä on , lisäksi Jeesus Nasaretilinen ei muuten missään tapauksessa syntynyt Jul Juliaksen juhlien aikana ,- vaikka niin se kerrotaan ,vaan aikaisemmin ,- ellei se sitten ole kokonaan legenda tuo kertomus !
Myös juliaanista kalenteria noudatetaan edelleenkin kristinuskon saastuttamissa kulttuureissa , ja siellä ei tuo mayakalenteri ole saanut ihmisten päitä pyörälle , koska siellä ei esiinny lähi pitäenkään "mystistä lukua".
Muuten sen halusin sanoa ettei millään niistä sadoista ajan määrittely tavoista eikä päivämäärillä ole mitään tekemistä maailman kaikkeuden kanssa !
Maailman kaikkeus jatkaa matkaansa siitä huolimatta miten ihminen sen itselleen ajankulun määrittelee ja mistä ajankohdasta tuon määrittelyn on aloittanut.
Kalenterimme otettiin käyttöön n, 1700 vuotta myöhemmin ,- kuin sen kuviteltu alku tapahtuma oli ollut maailman historiassa.
Uskovat kääntyvät nauramaan kirjoitustani , mutta aidan seipäät pysyvät paikallaan ja ne eivät naura.
Huomatkaa uskovat !
Aidan seipäätkin kääntyvät teille nauramaan Jeesusken takaisintulosta ja sen huomaatte uskonne harhassa liikkuessanne!
( Jeesus tulee oletko valmis ! )
Jeesuksen takaisintulo,kuten myös ylösotot,ovat todellakin pelkkiä uskomuksia siinä
missä maailmaloputkin.
Ja kuten aina ennenkin,ja tästä eteenpäinkin,ne ovat edelleenkin niitä "ei tullunna,ei tapahtunna" juttuja.
Joillekin voi tulla maailmanloppu ensi vuonna.
NASA vahvistaa: Tappaja-asteroidi osumassa maahan helmikuussa 2013
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=4&id=2835
>>Helmikuussa havaittu asteroidi on läpimitaltaan 60 metriä (197 jalkaa) ja sen odotetaan olevan lähimmillään maata 15. helmikuuta 2013, jolloin välimatka maan ja taivaankappaleen välillä on alle 27 000 kilometriä. On siis aika yrittää ennustaa sen lopullista osumapaikkaa ja seurauksia, kirjoittaa Russia Today -uutiskanava artikkelissaan 4.3.2012.
Mutta tuonkin törmäystodennäköisyys näyttää olevan luokkaa alle yhden suhden miljoonaan, nyt ja tulevaisuudessa.
Mutta sen käyttö voisikin olla niin että ydinsaasteet tulisivat leviämään mahdollisesti maahan laajalle alueeelle.
No jos asteroidi on kymmenien tuhansien kilometrien päässä, ja se poksautettaisiin tuusan nuuskaksi ydinpommilla, en kyllä usko että se aiheuttaisi isompaa harmia Maassa.
60 metrisen mohkäleen tuhoamiseen ei edes tarvittaisi kovin isoa paukkua.
Niin ja planeetta X eli nimeltään myös Niburu olisi tulossa vuonna 2012 maapallon lähelle. Tuossa linkki jo vuodelta 2009:
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=230941
"..PLANEETTA X on mystinen. Siitä ei ole saatu kunnon kuvia tavanomaisin menetelmin. IRAS-satelliitti (Infrared Astronomical Satellite) sai siitä ei-tavanomaisen kuvan 1982, ja siitä kerrottiin Washington Postissa sekä New York Time-lehdissä. Planeetta X:n ominaisuuksiin kuulunee se, että se on kylmä. Sen ympärillä kiertelee ”kuita” ja sen perässä lienee pitkä pyrstö, joka on syntynyt ”avaruusrojun” liittyessä sen vanaveteen.
PLANEETTA X on tiedemiesten laskelmien mukaan 3 – 5 kertaa suurempi kuin maapallo (arviot vaihtelevat) ja sen massa satakertainen maan massaan verraten. Sillä on erittäin voimakas elektromagneettinen sydän, joka saa aikaan häiriöitä toisissa taivaankappaleissa tullessaan niitä lähelle. Juuri tämä ominaisuus antoi virikkeitä sen etsimiseksi ja havaitsemiseksi.
Sen liikkuminen avaruudessa pitkällä ellipsinmuotoisella kiertoradallaan vaihtelee, välistä kiihtyen, välillä hidastuen. Siksi ajankohdan määrittäminen, milloin se saapuu aurinkokuntaamme on ongelmallinen ja on aiheuttanut virhelaskelmia. Sen pitäisi tulla eteläisen pallonpuoliskon puolelta, väärältä puolelta, koska avaruuden havaintoasemat ovat pääosin pohjoisella puoliskolla. Tämä lienee yksi syy siihen, ettei siitä ole saatu tavanomaisia kuvia, tai jos on, niitä ei ole annettu julkisuuteen, kuten jotkut epäilevät. Se ei laskelmien mukaan törmää maapalloon, vaan leikkaa sen kiertoradan, mutta se on tarpeeksi paha aiheuttamaan ongelmia ilmankin.."
Iltalehti kertoi myös tästä tappaja asteroidista:
"..Kivenmurikka on 40-95 metriä läpimitaltaan, eli suunnilleen samaa kokoa kuin Siperiaan vuonna 1908 osunut asteroidi. Tunguskan räjähdyksenä tunnetussa tapahtumassa kaatui puita peräti 2 150 neliökilometrin alueelta. Pinta-ala on suunnilleen samaa luokkaa kuin Luxemburgin valtiolla..."
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012030415282361_ul.shtml
Roska scifiä 1970-luvulta.
Ylempänä puhutaan juuri tuosta samasta murikasta, 2012 DA14.
Ehehehhhee..läpimitaltaan noin 60-metrinen asteroidi ei mitään maailmanloppua aiheuta vaikka se Maahan osuisikin.
Mutta ollaan kuitenkin ihan hipihiljaa tällaisestakin mahdollisuudesta siksi,että rohveetat ja muut ennustelijat voivat innostua tästä niin paljon että hyppivät seinille.
Auts!..sellainen voi sattua jos huono tuuri käy.
Kyllä ne siitä vielä innostuu...
http://blog.oratoiredulouvre.fr/wp-content/fichiers-recus/Philippulus.jpg
Mielenkiintoinen tilannekuva ja uutinen.Lieneekö verkkomediasta napattu?
Kuvassa on ilmeisesti Suomen paras,tai toiseksi paras,profeetta ennustelemassa
maailmaloppua ja muita ikäviä asioita.
Kyseessä saattaa tosin myös olla jonkun profeetan vaalikampanja eduskuntavaalien
aikoihin.