Jos ajan autolla porokolarin, voinko olla oikeutettu vahingonkorvaukseen poron omistajalta?
Porokolari
9
7455
Vastaukset
- ...
No et ole.
- 000
http://www.valtiokonttori.fi/
Valtiokonttori voi korvata hirvieläinvahingot (hirvi, peura, kauris). - Anonyymi
Tietääkseni korvaukset menetetystä porosta poron omistajalle maksaa liikennevakuutuskeskus. Valtiokonttori korvaa poron omistajalle valtion ajoneuvojen aiheuttamat vahingot.
- Anonyymi
Poroon törmännyt ei voi vaatia korvauksia poron omistajalta. Poroon törmänneen ajoneuvon vahingot korvaa vapaaehtoinen hirvivahinkovakuutus.
- Andy
Anonyymi kirjoitti:
Poroon törmännyt ei voi vaatia korvauksia poron omistajalta. Poroon törmänneen ajoneuvon vahingot korvaa vapaaehtoinen hirvivahinkovakuutus.
Miksen ole oikeutettu korvaukseen? Poron omistajahan on jättänyt omistamansa eläimen vaille valvontaa, jolloin se on päässyt tielle ja aiheuttanut onnettomuuden. Ymmärtääkseni esim. koirankin omistaja on vastuussa koiran aiheuttamista vahingoista. Miksei poron omistaja?
- Porotyttö
Andy kirjoitti:
Miksen ole oikeutettu korvaukseen? Poron omistajahan on jättänyt omistamansa eläimen vaille valvontaa, jolloin se on päässyt tielle ja aiheuttanut onnettomuuden. Ymmärtääkseni esim. koirankin omistaja on vastuussa koiran aiheuttamista vahingoista. Miksei poron omistaja?
Koska poroja ei ole pakko pitää kiinni, aidassa tai valvottuna millään tavalla. Voiko oikeasti olla noin tyhmä ihminen???
- Oolulainen
Porotyttö kirjoitti:
Koska poroja ei ole pakko pitää kiinni, aidassa tai valvottuna millään tavalla. Voiko oikeasti olla noin tyhmä ihminen???
Ja miksei niitä sitten pidetä kiinni, tuli vain mieleen... Ok, olkoon, mutta jotta tyhmäksi haukutaan jottain niin ohoh.
- Kolaroinut
Porotyttö kirjoitti:
Koska poroja ei ole pakko pitää kiinni, aidassa tai valvottuna millään tavalla. Voiko oikeasti olla noin tyhmä ihminen???
Olen ajanut 25 vuoden aikana useammankin porokolarin, ne on yleensä pieniä kolhuja ja niistä ei mitään korvauksia saa mistään, sillä vilkulasit tai muut pienen nirhamat, menee yleensä omavastuun piikkiin, se on täydellinen vääryys.
Mutta ajoin myöskin Norjan puolella kunnon kolarin , siellä karkasi osa siirettävistä poroista takaisin päin ja juoksivat suoraan tien poikki 3 poroa jäi alle ja autoni meni muusiksi. Poron omistaja joutuu Norjassa maksamaan autoilijan omavastuu osuuden ja näin sen tulisi olla meilläkin.
On muuten jännä homma se että jos poro aiheuttaa jotain tuhoa oli se ihan mitä vaan niin poronomistajat puolusteleevat sitä ettei heille saisi tulla asiasta kuluja "koska poro on villieläimmen kaltainen vapaa liikkumaan" mutta jos poro joutuu mihin hyvänsä onnetomuuteen tai pedon tai koiran tai ihan mihin vain josta poronomistajat voisivat mahdollisesti saada rahaa niin "poro on kotieläin ja siksi korvaukset on saatava".
Mielestäni esim porojen säännön mukainen laiduntaminen teiden välittömässä läheisyydessä ja varsinkin syömässä tiepenkoilla sitä ruohoa jonka tielaitoksen erityisen taitavat istuttajat saavat kasatettua vaikka paljaalla soramaalla. tulisi ehdottomasti kieltää ja miksi ei poronomistajat voisi hankkia vakuutusta jolla porojen aiheuttamat vahingot korvataan. Eikös porotaloutta niemenomaan puolustella sillä että se on vanhimpia elikeinoja maassamme, siis poropaimentolaisuus, kai se tarkoittaa sitä että poronomistajat tietäävät tasan tarkaan missä heidän karjansa milloinkin on ja on paimennuksessa, eli jos porot usean päivän ajan ruokaileevat teiden molemmilla puolilla niin tekona se on tahallista ja erityisen vastuutonta, mutta niin kauan kuin porojen omistajat saavat yliajetusta poroista kohtuutoman suuren korvausen he eivät paimenna porojaan kauemmaksi Baarien ja teiden välittömästä läheisyydestä, heillehän lienee sama kuka sen kisuran syö kunhan saavat kunnon rahat.
Minusta poronomistajat eivät saisi pitää kolaroitua poroa itsellään ja "tienata" myöskin sillä, se pitäisi viranomaisten toimesta syöttää pedoille niin ei niidenkään aiheuttamia kuluja tarvisisi moneen kertaan korvata poronomitajille. - Joopa...joo...
Anonyymi kirjoitti:
Poroon törmännyt ei voi vaatia korvauksia poron omistajalta. Poroon törmänneen ajoneuvon vahingot korvaa vapaaehtoinen hirvivahinkovakuutus.
Ottakaa huomioon ajaessanne poron kanssa kolarin,että varmasti osuu.
Jos menee ohi ja poro vain pälästyy,teidän autonne sitävastoin päätyy rusinaksi pellolle.
Ohi ajetuista ei nimittäin maksa valtionkonttori mitään.
Täytyy osua poroon,jotta saisi autosta korvauksia,
(koskee vakuutusmaksuissa pihisteleviä,esim.osakasko)
Eli,jos ette tiedä minkämuotoinen vakuutus teillä on,sihdatkaa tappamisen maku suussa,varmuuden vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1152648- 862294
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai651790- 561767
- 1651700
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1581556Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461546- 1221352
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket281249Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea
Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m3581241