Se on sitten mullakin nyt neljäs fiat menossa.

Perluskoni

Ensimmäinen fiat: 127 super stella vm 84. Yhden kesän kerkesin ajaa ennen kuin meni kolarissa. Maksoi liikkeestä 4500 markkaa.
Tällä autolla sain tyttöystävänkin.

Toinen: Uno 45 vm. 87. Lämmöllä muistelen edelleen tätä unoa. Ei tarvinnut hitsata eikä laittaa ikinä konetta eikä pahemmin muutakaan osaa.
Ja ostohintakin oli ihan mahdottoman halpa, 300 euroa.

Kolmas: Punto 55 s vm. 95. Maksoi 1700 euroa ja korjauksiin ja laittoon meni varmasti toinen mokoma. Yhden vian kun korjasi, toinen kurkisti jo nurkan takaa. Paha pettymys.

Neljäs jonka ostin pari viikkoa sitten: Tipo 1.6 DGT vm. 90.
Hinta 250 euroa, juuri leimattu. Tähän mennessä loistopeli puntoon verrattuna.

3

219

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bematsu,

      Et sitten kerralla ottanut opiksesi vaan haksahdit paskaan (fiat) vielä kolmesti satakakslaiskan jälkeen?

    • Tärkeä tieto

      Ajoit siis satakaksseiskalla vuoden. Sitten olit monta vuotta ajamatta, suunnilleen 85-98, ja sitten ostit vanhan Unon kolmellasadalla ja ajoit sillä vähän aikaa.

      Punto taisi olla jotain 8 vuotias kun siitä noin paljon maksoit. Siis oltiin 2002-2004 jossain. Ja ajoit taas kesän ja ehkä syksynkin. Ja nyt oot sitten ostanut neljännen.

      Mutta millä autoilla ajhoit nuo välivuodet.

      • Perluskoni

        Väliin mahtui mm. vm. -90 Lada 2107, Sillä ajoin toista vuotta. Unolla ajoin muuten liki neljä vuotta. 127 jälkeen ostin itse asiassa vm. 84 nissan sunnyn. Kultaisella -90 luvulla oli käytössä Saab 99 gl. Oli ihan mahoton bensan kulutus, mutta onneksi silloin bensa oli "halpaa". ja olihan minulla -90 luvulla opel kadett. ja se lada joka oli kyllä positiivinen yllätys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      974
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      834
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      192
      708
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      64
      623
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      44
      528
    8. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      493
    9. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      36
      489
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      483
    Aihe