Ahde ei tälläistä julkisuushässäkkää olisi syntynyt!
Jos irtisanottu ei olisi ollut
Timo Vätys
15116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Juuri näin, tavallinen ja tuntematon Pirkko ei asiaa olisi julkisuuteen saanut!
Ahde toimi tiedottajana ja tiedotti kyllä, mutta sopii pohtia kenen etua Ahde ajoi, työnantajansa, vai omaansa. Subjektiivisen kritiikin esittäminen julkisesti on herjausta.
Kysymys sinulle Pro Timppa liike.
Onko olemassa muuta kuin subjektiivista kritiikkiä?
Se, että Hilkka Ahde teki ilmiannon ei ole subjektiivista kritiikkiä vaan oikeuden hakemista.
Siinnon kuule vissi ero.
Ja sitten... sinun subjektiivinen vastineesi jossa haukut minua demariksi yms.
T: Yrittäjäsetä 60 v.
Pro Timppa liike ei ole haukkunut ketään demariksi.
Hilkka Ahde saa olla Timpasta mitä mieltä haluaa, mutta jos Hilkan näkemys Timosta on negatiivinen ja kun Hilkka tajoilee negaa julkisesti, Hilkka tulee herjanneeksi ja aikanaan vastaa oikeudessa tekojensa seurauksista, ellei asiassa neuvotella sovintoratkaisua.
Hilkka saa tehdä ilmiannon tai vaikka useita joka päivä. Timon leimaaminen julkisuudessa ilman että Timo olisi tuomittu täyttää herjauksen tunnusmerkistön. Jos ajatellaan että Timppa joskus kiusaamisesta joskus tuomittaisiinkin, on kuitenkin huomattava että Hilkan mustamaalauskampanja alkoi ennen tuomiota, eli herjaus on toteennäytettävissä. Hilkka sai aikaan mm kuljetusalan liittojen yhdistymisneuvottelujen katkaisemisen ja Hilkka on näin muodoiun haitannut entisen työnantajansa liiketoimintaa, mikä on laissa säädetty rangaistavaksi.
Mitäs sillä om merkitystä,pääasia on että tästä puhutaan julkisuudessa.Tämä on vaiettu asia ja hyvä vaan,että vihdoin nostetaan kissa pöydälle.
Juuri niin. Minäkin olen tähän asti luullut, että kyseessä on työsuojelurikos, jos proseduuria ei noudateta.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/03/1507069/aktn-luottamusmies-ajettiin-pois-ahde-kokouksesta
Ja nyt meistä on tullut Rädyn kiusaajia kun annetaan kommentteja vaikka emme tiedä asiasta yhtikäsmitään.
Hilkka on meidän kaikkien Suomen kiusattujen esitaistelija.Voimia hänelle !Kiusaajat eivät halua julkisuutta. Tietävät kyllä mitä tekevät. Työpaikkakiusaaja on rikollinen, joka haluaa peitellä jälkiään ja salailla!
Tuo on ihan selvää vihapuhetta Rätyä kohtaan!
Kuka ja missä on osoitettu tutkitusti, että Räty on työpaikkakiusaaja? Räty on syytön ja nuhteeton mies jo ihan lain mukaan. Älkää tuomitko ettei teitä tuomittaisi julkisesta herjauksesta.
Kyllä tuo tulee selväksi ihan lehti-ja tv-juttujen pohjalta. On selkeitä kiusaamistoimenpiteitä, joista irtisanominen on myös kiusaamista. Asia on minulle tuttu pitkän asiaan liittyvän työurani vuoksi. Mutta oikeudessahan se nähdään.
Onpa sinua hyvin kestitty!
Odotetaan oikeuden päätöstä.
Hilkka on mustamaalannut työnantajaansa ja Timo Rätyä henkilökohtaisesti. Näytön hankkiminen herjauksesta ei ole temppu eikä mikään. Herjauksesta on haitannut työnantajan liiketoimintaa, mistä siitäkin on selvä näyttö.
Väitetty kiusaamisasia ja Hilkka Ahteen aloittama mediamyllytys ovat kaksi eri asiaa. Hilkka on sotansa käynyt ja tulokset on kaikkien luettavissa. Tehtyä ei saa tekemättömäksi. Tiedottajana työskennelleeltä on lupa edellyttää ymmärrystä mediasosdan vaikutuksista.
Ihanko oikein herjauksesta ja liiketoiminnan haittaamisesta syytät nyt Ahdetta? Ihan höpöjä kirjootat. Miten voitkin olla noin sokea, kun päivittäin tulee todisteita Rädyn narsistisesta luonteenpiirteestä?
http://tarmon.vuodatus.net/
Samanlaista on kohtelu Päijät-hämeen koulutuskonsernissa (PHKK).
Kaunista tekstiä, mutta antaisin Koskiselle puolustuspuheenvuoron:
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/03/professori_ahteen_irtisanominen_ymmarretty_ehka_vaarin_3305259.html
Kiitos vapaan median näyttää asia lisäksi koskevan ihan kaikkiakin yrityksiä eikä ainoastaan järjestöjä - yllätys:
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194726263469/artikkeli/yle ahteen irtisanominen on sittenkin ymmarretty vaarin .html