Radiokontrolloitu kello

RadioKronometri

Ostin Citizen Pertual Crono Eco-drive kellon Englannista. Suomessa se pitää siirtää vaihtoehtoiseen modiin (A-TM). Muu asetus ei täällä toimi, koska automaattinen LONDON-mode siirtää ajan Saksasta saamansa signaalin mukaan kaksi tuntia taaksepäin. A-TM modissa ei ole automaattista ajan kontrollointia. Saksasta tuleva signaali sisältää tunti-, minuutti- ja sekunttiasetukset.
Ainoa mahdollisuus signaalin käyttämiseen on siirtää A-TM:stä LONDON modiin ja manuaalisesti suorittaa ajan asetus. Ihmetyttää kuitenkin se, että aika on silloinkin muutaman sekunnin väärässä.
Kronometri tarkoittaa sitä, että virhe vuorokaudessa on alle 5 sekunttia. Omassa kellossani luvataan, että virhe on kuukaudessa alle 15 sekunttia. Muutaman päivän aikana en ole havainnut mitään virhettä.
Netissä on hyviä ja huonoja humpuuki atomikelloja. Jos haluat hyvän, niin käytä neitiaikaa tai mikes. www.mikes.fi
Jos haluaa asettaa kronometriin sekunnin tarkan ajan pitää se tehdä manuaalisesti atomikellon mukaan.
Jos haluaisi käyttää radiokontrollointia, olisi siihen ainoa teoreettinen mahdollisuus käyttää LONDON modia ja siirtää tuntiviisaria 2 tuntia eteenpäin käyttöakselilla. Pitäisi olla kelloseppä, jotta tietäisi miten viisarit on kiinnitetty akseliin. Onko edes mahdollista kohtuullisin kustannuksin?
On kai siis turhaa ostaa muuta kuin hyvää kronometria ja asettaa se joskus oikeaan aikaan.

7

2536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noo probleemo

      Nyt kun asetin ajan signaalin mukaan näyttää olevan hyvin tarkkaan sama kuin mikesin aika.
      Kun kellon hallitsee, no problems.
      Voi olla hyväkin pitää kello Suomessa A-TM:ssä, koska London-modessa se saattaa pysähtyä huonoissa olosuhteissa liian heikon signaalin takia.
      Jos kerran kuukaudessa siirtää kellon LONDON-modiin ja painaa oikealla alempana olevaa nappia, ei se ole kovin vaikeaa. Sitten takaisin Suomen 2 t myöhäisempään aikaan A-TM.

    • Anonyymi

      mieki ostin aikanaan kellon jossa luvattiin olevan joku tarkka kello ja aikaa ei tartte muutella ja se päivittyy jostaki maailman kellosta ( casio wave captor illuminator world time time stamp 30 , oli sillon kallis kello )...kun huomasin talvi/ kesäaika että se ei ollutkaan oikeassa niin rupesin tukimaa asiaa ja euroopan kellotaajuus ( tai mikä se sitte on ) ei yllä kuin helsingin eteläosaan ...KUSETUSTA KOKO HOMMA ... onneksi nykysin on nuita älykelloja joita ei tartte siirrellä kesä tai talviaikaan .

      • Anonyymi

        Itsellä aivan perus Certina DS viisarikello päivyrillä malli ostettu v2019 ja sen virhe on *VUODESSA* ehkä pari sekuntia. En muista enää koneiston nimeä mutta mainostettiin huipputarkaksi ja tosiaan onkin, siis paristolla käyvä ja ihan v****un tarkka kello, ja kestävä, olen tyytyväinen👍


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itsellä aivan perus Certina DS viisarikello päivyrillä malli ostettu v2019 ja sen virhe on *VUODESSA* ehkä pari sekuntia. En muista enää koneiston nimeä mutta mainostettiin huipputarkaksi ja tosiaan onkin, siis paristolla käyvä ja ihan v****un tarkka kello, ja kestävä, olen tyytyväinen👍

        Joskus onnistuu saamaan tarkemmin käyvän patterikellon, onnea.
        Onko se aika tarkastettu mistä ja onko tuolla oikeasti jotain merkitystä?


    • Anonyymi

      Parilla satkulla saa kvartsin mikä pysyy ajassa paremmin mitä nuo viritykset

      • Anonyymi

        Parin sadan kvartisit saattaa käydä tarkasti tai sitten ei, mutta toimia radio control kello käy aina tarkasti.


    • Anonyymi

      Rolex on ainakin paska?🍌🍌

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      141
      3739
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      59
      3398
    3. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      40
      2986
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      152
      2929
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2433
    6. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2234
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      229
      2194
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      127
      1971
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      33
      1947
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1924
    Aihe