Maybelline fit me vs. garnier BB-voide

Problem

Eli olen miettinyt jo pitkään että kumpi olisi parempi fit me vai BB. Molemmat maksavat saman verran, joten sekään ei valintaa helpota. Molemmissa on myöskin jonkinlainen suojakerroin jne.
Tässä vielä pari kysymystä:
1.Kumpaa tuotetta olet käyttänyt?
2.Kokemuksia: millainen lopputulos?peittääkö ihon pienet virheet? jääkö luonnollinen lopputulos? onko saman värinen oman ihosi kanssa vai jääkö raja?
3.Ihotyyppisi?
Kiitos jo valmiiksi kaikille! (: toivon paljon vastauksia, koska haluan itselleni kerrankin hyvän meikkivoiteen.

12

1219

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sekaihoinen

      mun on ihan pakko sanoa, että garnierin BB-voide on surkeaa jos on vähänki epätäydellisyyksiä naamassa :D se ei peitä yhtään mitään... en suosittele. lisäks mulla oli myös liian tummaa voidetta vahingossa, että tuli kivat rajatkin :---) garnierin ei peitä mitään, en suosittele.
      Mutta se ainakin tuoksuu hyvälle! :D

    • Molempia olen käyttänyt ja suosittelen mielummit fit me meikkivoidetta hyvä valikoima eri sävyjä ja ei jää minkäänlaisia rajoja..ja peittää hyvin pisamat nypyt jne...eikä tule liian raskaan näköinen meikki!:)

    • garrnier

      Ei toi Garnierin BB-voide mitenkään huonoa ole, peittää mulla sen minkä tarttee. Mulla on muihin ystäviini verrattavissa näin talvisin hiukan tummempi iho, ja silti tuo vaalein eli 02 on liian tumma, nyt kylläkään ei kun sekoitan siihen aina kosteusvoidetta :D
      Fit mestä ei kokemuksia :) Ja mulla on sellane aika hyvä iho, T-aluelle tulee aina jotain finnejä mutta ei oikeestaan muuten. Ja mustapäitä nenässä, ja ei mun iho mitenkään kuivakaan ole :D

    • 1+20

      Kyllä minunkin mielestä tuo garnierin bb voide käy ihan semmoisesta sävyttävästä kosteusvoiteesta, on vähän parempaakin kuin jotkus semmoiset ja saman hintaista. Tuosta maybelinesta ei ole kokemusta, mutta jos sitä myydään ihan meikkivoidenimella niin se varmaan peittää vähän paremmin, mutta garnierin tuo on varmaan iholle parempi. Itselläni tuo garnierin bb käy kevät-, kesä- ja vielä syysaikaankin, mutta talvella vaihdan johonkin vaaleampaan. Ja garnier peittää paremmin kuin vaikka dermosilin sävyttäväpäivävoide. Garnierilla peittyy kyllä mustapäät ja pienet näpyt ja tasoittaa ihon väriä, kaikenlisäksi helpompi levittää kuin meikkivoiteet.

    • anon

      Atooppisen ja herkän ihon omaavat: älkää missään tapauksessa kokeilko ainakaan Maybellinen BB-voidetta. Käytin ks. tuotetta noin viikon kunnes sain vahvan allergisen reaktion, nokkosihottuman ja turvonneet silmät.

      Muuten hyvä tuote mutta en suosittele herkkäihoisia kokeilemaan!

    • Ei hyvä

      Sama reaktio tuli minulla! Juurikin tuosta Maybellinen voiteesta. Ensin en edes tajunnut että tuli siitä, vaan peitin kasvojen punaiset läiskät sillä...kolmen viikon kuluessa tajusin että siitähän se tuli :( Urtikariasta kun ei aina tiedä mistä milloinkin tulee. Jätin voiteen pois ja iho parani viikossa. Harmittaa vain kun tuote oli hyvä muuten, kasvoni olivat todella valoisan ja terveen näköiset (silloin alussa) Käytän nyt Loreallin nudea, mutta ei yhtä hyvä mielestäni joten kokeilen tuota Garnieria seuraavaksi. Itse käytän bb-voidetta sekoitettuna päivävoiteeseen, silloin tulos on aika luonnollinen eikä haittaa vaikka tuo "värivoide" olisi liian tummaa. Mikähän aine siinä Maybelliinissa reaktioin aiheuttaa, olis hauska tietää että voisi jatkossa varoa.

    • arvioita näistä

      Mun iho on pintakuiva joskus, t-alue rasvoittuva, muutama aknearpi poskessa ja näppylöitä myös ilmestyy silloin tällöin koko naamaan...
      Ensinnäkin garnierin bb EI KOSTEUTA eli vaatii kyllä ihan erikseen kosteusvoiteen alle. toiseks se ei peitä mitään ja mulla mulla ei edes mikään kovin vaalea iho ole, mutta silti vaalein sävykin jättää rajoja ja tekee ihonväristä vaan epätasaisen.
      En voi ymmärtäö kuka kehuu garnieria niin maasta taivaisiin ja kaikenlisäks se tekee mulle selvästi finnejä.
      No sitten fit me... hyi hyi ja aivan kamalaa! Kestää tosi kauan imeytyä, iho tuntuu pitkään "märältä" vaikka millä ja miten levittäis... se jää vaan semmoseks märäks vahaks siihen iholle. Iho alkaa myös todella nopeasti kiiltelemään ja näyttää niin rasvaiselta kuin olla ja voi.
      Minun kokemukseni siis ja arvioni näistä on tämä; en suosittele kumpaakaan jos ihosi rasvoituu helposti ja kiiltelee tai sinulla on finnejä.
      Myöskään kuivaa ihoa tuo garnier ei kosteuta sitten yhtään. kiristää vaan jos sen alle ei laita kosteusvoidetta kunnon kerrosta ensin

    • totoronam

      Itselläni on molemmat ja ihan hyviä tuotteita on.
      Garnierin BB-voiteitahan löytyy monia erilaisia ja jos on rasvoittuva iho, niin suosittelen kyllä tuota matt effect -voidetta. Peittää sopivasti, helppo levittää ja ei tunnu raskaalta iholla, vaikka laittaisi useammankin kerroksen. Se tavallinen garnierin BB on parempaa kuivalle iholle, mutta jää kyllä kiiltelemään ja tahmaseksi, joten vaatii puuteria. Ja näittenhän pitäisi myös parantaa ihon epäpuhtauksia ja pienentää ihohuokosia.
      Fit me on kans kevyt ja helposti levittyvä meikkivoide. Löytyy tarpeeksi vaaleita sävyjä ja puuterinkin saa samaan sävyyn. Itselläni alkaa kiiltelemään kyllä päivän päätteeksi (kuten kaikki meikkivoiteet). Peittää myös hyvin.
      Kannattaa ainakin kokeilla! :)

    • Tämmöistä:

      Jos haluat itsellesi kerrankin hyvän meikkivoiteen, niin miksi olet rajannut vaihtoehdoksi vain nämä kaksi? Mulla on kokemusta molemmista ja kummastakaan en pidä. Tosiaan Garnierin BB-voide ei peitä yhtään. Ja kosteusvoidekkaan se ei omalle iholleni ainakaan ole. Jäänyt se tuonne kaappiin käyttämättä...
      Fit me on aika "märkää" ja jättää ihon inhottavan rasvaiseksi vaikka kuinka ohuesti levittäisi. Ja minulle aiheutti näppylöitä aika paljonkin.
      Ihoni on rasvoittuva, peitettävääkin on (näppylöitä ja muita epätasaisuuksia)


      Yksi todella hyvä bb-voide on Clarinsin uusi. Tekee ihosta aivan ihanan ja pysyy hyvin, ei kasaannu huokosiin tai muutenkaan valu päivänaikana pois. Itse laitan vielä puuteria päälle.
      Hyviä meikkivoiteita on Clarinsin everlastig foundation! Minun luottotuote.
      Toinen erittäin hyvä kevyempi vaihtoehto on Logonan meikkivoide! Löysin kyseisen meikkivoiteen vasta hetki sitten. Tosi kevyt ja ihoa hoitava, pelkkää luonnonkosmetiikkaa, eikä sisällä niitä mitään synteettisiä mömmöjä mitä nämä muut markettivoiteet. Suosittelen todellakin Logonan meikkivoidetta!

      • szrfgd

        Clarinsin Everlasting on tosiaan hyvä, mutta vähän kuivakka. Itse sekoitan siihen vielä tilkan Maybellinen Fit Me-meikkivoidetta, joka toimii kuultovoiteen tavoin.


    • kesae

      Mulla on niin herkkä iho, etten ole vuosiin pystynyt käyttämään mitään halpismeikkejä tai -voiteita, koska niissä on paljon lisäaineita, joista saan ihottumaa. Sen sijaan käytän Cliniquen BB-voidetta, joka ei ärsytä ihoa lainkaan, peittää kauniisti pienen punoituksenkin, mutta on tosi luonnollinen. Paras meikkivoide mitä oon ikinä käyttänyt. Suosittelen sitä herkkäihoisille ja erityisesti kuivalle iholle. Tietenkään ei ikinä kannata ostaa meikkivoidetta pyytämättä ensin testeriä, ettei mene rahaa hukkaan. Ja mielestäni Cliniquen voide on tosi riittoisa.

    • kultsi22

      Juu sama kokemus tuli äskettäin kuin muillekin! Eli atooppinen iho ja garnierin bb-voide ei sovi yhteen! Kauheita näppyjä tuli ja yritin peittää samalla voiteella kunnes hokasin että siitähän ne näpyt johtuvat.. Harmillista kun muuten oli niin hyvä tuote :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      78
      2892
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2742
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      107
      2342
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      35
      1668
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      240
      1568
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      40
      1495
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1290
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1256
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe