Lähes kaikki ay-johtajat tienaa 10.000....15.000€/kk
Siis saman kuin siivooja vuodessa. Lisäksi lukuisat luontaisedut päälle.
Yritysjohtajistakin yli 90% tienaa vähemmän.
Miten tämä esistää Ay-liikkeen päätavoitetta, tuloerojen kaventamista?
Näyttääkö johtajat omalla esimerkillään miten tuloeroja kavennetaan?
Suurituloinen pienituloisen edunvalvojana...eli pukki kaalimaan vartijana.
Kiitti, SAK. Mulle riitti jäsenyys.
Siis saman kuin siivooja vuodessa. Lisäksi lukuisat luontaisedut päälle.
Yritysjohtajistakin yli 90% tienaa vähemmän.
Miten tämä esistää Ay-liikkeen päätavoitetta, tuloerojen kaventamista?
Näyttääkö johtajat omalla esimerkillään miten tuloeroja kavennetaan?
Suurituloinen pienituloisen edunvalvojana...eli pukki kaalimaan vartijana.
Kiitti, SAK. Mulle riitti jäsenyys.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Voi kuule, kun tietäisit sitten mitä LIITTOJEN HENKILÖKUNTA saa, luontaisetuja ja muuta kivaa.............
On retkiä pitkin vuotta, leffalippuja, lahjoja jne jne.........
Yksityinen terveydenhuolto, hammaslääkäri, jne jne..........kaikki maksetaan, ihan kaikki !!!!
Pomojen palkat on ihan oma juttunsa ja siksi niitä ei kiinnosta miten alaiset tappelee keskenään, kunhan nuolevat heidän perseitään...........
Ja kaiken maksavat jäsenet....................
Mitäs täällä huudetaan? Kyllä jäsenillekkin järjestetään retkiä, kursseja ja juhlia, mutta niihin voivat osallistua vain liiton jäsenet, kassojen jäsenet eivät niihin voi osallistua.
Ammattiosastoilla on mökkejä joissa voi lomailla, viettää viikonlopua, marjastaa, sienestää, kalstaa.. Se on mahtavaa, ei tarvitse maksaa kiskurihintoja yksityisille vuokraajille!
Kyllä liiton johtoa jäsenten asiat kiinnostavat, on ihan pakko kiinnostaa ja kyllä joka työpaikalla on omat "ilonsa" kaikkia ei niinkään työnteko kiinnosta vaan se mitä siitä saa.
Jäsenten saamat muruset ovat pelkkä kulissi jonka takana isot pojat pelaavat ihan
omia pelejään. Moni tyhmä ay-orja on tyytyväinen kun pääsee ay-herrojen kanssa
marjaan vaikka maksamillaan jäsenmaksuilla voisi käydä vuosittain vaikka Amerikassa. No, tyhmyydestä joutuu aina maksamaan.
Uskonto on eri asia kuin todellisuus!! Vaikuttaa hyvin "suomalaiselta" tämä kirjoittelu. Ehdotan A m e r i k k l a i s e m p a a suhtautumis tapaa tähän johtajien palkka-asiaan sen sijaan, että kadehditte Ammattiliittojen johtajien palkkoja voisitte pyrkiä siellä yksityisellä puolella samaan palkka tasoon, koska ammattiliitojen johtajien pallkkojen pinentäminen ei tuo pussiinne atin latia lisää!!
Herrojen kanssa ei ole käyty marjassa, ihan niitten ay-tovereiden ja perheen kanssa ja jos jäsenmaksut ovat tyhmyyttä niin sen typeryyden hedelmistä nauttivat kaikki Suomen kansalaiset!!
S i n ä k i n!!!!
Marjastaa,sienestää voi muuallakin ilmaiseksi ! Kyse lienee siitä että esim. nyt julkitulleita AKTn juhlia on maksettu melkoisilla summilla, jäsenten rahoilla.
Musa festarit 40000e, AKTn halituksen joululahjat 28000e ym. ym.
Käydään me vaan marjassa ja maksetaan nämä !
Olet säälittävä huijareiden kannattaja.
Meillä on hyvä siivoja, mutta ei hän taida kuitenkaan sopia johtajaksi.
Ja meillä on johtaja josta taatusti ei ole siivoojaksi!!! Ei vaikka mitä maksettais!!!
Näinhän se hyväveli- järjestelmä toimii ja naisia sinne ei oteta mukaan. Koska miehet haluavat saunoa ja tehdä päätöksiä "kavereidensa" kesken ja tieto ei vuoda.
Otetaan kuppia, istutaan samoissa hallituksissa saadaan erilaisia etuja, kädenpuristuksia, palkkioita, optioita ja salaten ne henkilöstöltä. On mökkejä, asuntobisnestä, auto, asunto, eläke-etuja, palkkaetuja, erilaisia matkoja ja muita kytköksiä bisnesmaailmaan ja näitä ei valvo kukaan kun saa tehdä omaa napaa koskevat päätökset ja oma tili karttuu sievoisilla eduilla.
Sisäsiittoista toimintaa ja samat "vanhat herrat" istuvat joka hallituksessa. Voiko päätökset olla rehellisiä? itse äänestetään omista palkkioista ja eduista.
Tavalliselle duunarille tarjotaan etuina zumbaa, pilatesta tai jokin pikkujouluilta. Tietoja salataan ja voitot ja osingot menevät itse herroille. Näin ahnas on iso johtaja ja itsellä täytyy olla kaikenmaailman edut ja annerataan sekä muutetaan toimintoja ulkomaille halvemman työvoiman vuoksi.
Meillä tietämättömät arjen puurtajat laitetaan työttömiksi ja jos työtä jää niin siihen palkataan jokin edullinen maahanmuuttaja tai työ ulkoistetaan jollain isolla ja vielä ulkomaisella firmalla. Näin voidaan ansaitut veroeurot siirtää ulkomaiden veroparatiiseihin ja itse nauttia sitten lähempänä eläkeikää tai jo aiemmin ruhtinaallisesta omaisuudesta ja huviloista. Näin se menee todellisuudessa.
Ja kukaan ei valvo olipa sitten kyse millaisesta ohjausyrityksestä. Ministerit ei muka tiedä sopimuksista mitään. Siksikö Suomi onkin mennyt näin kuralle ja velkaantuu kun veroeuroja enää tulekkaan ja ahneet vetävät välistä eli he ajavat suomen konkurssiin.
Minusta palkkiot ja tulot ay-johtajilla on liian suuret.
Ottakaa selvää myös ay-johtajien muista sidonnaisuuksista.........on vvo hallitusta, kirkkoa, eduskuntaa, eläkelaitosten hallituksia jne jne......
Tämä on kuulkaa sellainen hyvä-velikerho ettei paremmasta väliä.
Ottakaa selvää niin hämmästytte!!!!
VVO kin tekee 8mij.voittoa/vuosi..........ei kannattavaa, eihän...........??
Ay johtajat ahneita paskoja! Yritysjohtajat joutuu sentään tekemään jotakin firman eteen! AY johtajaks pääsee poliittiset perseennuolijat!
Vai, että ay-johtajat ahneita paskoja! Mitähän ne Finnairin johtajat sitten ovat kun duunareitlä edellytetään i l m a i s t a työtä ja samaan aikaan nostellaan miljoona bonuksia??
Ay-johtajankin pitää palkkansa eteen käydä työehtosopimusneuvottelut ja neuvotella työmarkkinajäjestöjen kanssa työmarrkinoiden osuudesta kun valtioneuvostio päätää veronkorotusten tasosta ja meno leikkauksista ja kyllä lehdistön ja muun sivistyneen väestön sylkykupiina olosta pitää jotain korvausta saada, muuten siinä ei ole mitään mieltä!
Finnarin tiedotusvastaava tai päällikkö saa palkkaa siitä, että keittää rikkureille päiväkahvit lehdistön kera, se on p..... nuolentaa.
Ay-liikkeen päätavoite ei kylläkään ole tuloerojen kaventaminen....
Heidän tavoite on varastaa duunareiden rahat ja korottaa heidän veroja.