Oliks kivaa? Näit sä siellä jotain akteja mistä nyt on uutisoitu?
Mun silmään ei osunut.
Noo...mitä olit mieltä tämän vuotisesta Pacifiquesta?
5
227
Vastaukset
En nähnyt tätä aktia, mutta uutisoinnin luin kyseisestä tapahtumasta: iso lehti syyllistyi ilmeisesti vähintään yhteen rikokseen mikäli oheiseen kirjoitukseen on uskominen: http://www.karikuukka.com/koulukiusaamista-vai-kolonialismia/#comment-1217
Tuo on kommentti blogikirjoitukseen koskien mediakonsernien toimintaa suhteessa kuvissa esiintyviin ihmisiin ja vastuisiin heidän kuviensa julkaisemisesta..- heh heh..
Juuri tuon takia meillä on Tekijänoikeuslait ja Tekijänoikeusjärjestöt puolustamassa immateriaalisia oikeuksia. Ei suinkaan tekijöiden puolella vaan levyfirmojen ja nyt sanomatalojen.
heh heh.. kirjoitti:
Juuri tuon takia meillä on Tekijänoikeuslait ja Tekijänoikeusjärjestöt puolustamassa immateriaalisia oikeuksia. Ei suinkaan tekijöiden puolella vaan levyfirmojen ja nyt sanomatalojen.
Laki tekijänoikeudesta on kyllä ihan selkeä ja suojaa tekijää - sen verran kuin mikään lki suojaa rikkojiaan vastaan.
Jos kuvaaja veisi tuon oikeuteen, hän voittaisi sen. Mutta jaksaako yksittäinen kuvaaja hakea oikeudesta tuota suhteellisen pientä rahasummaa. Luulen että tilaisuus tekee varkaan: varastaminen on helpompaa kuin oikeuksiensa puolustaminen.
Tilanne on sama kuin yksittyisyyden suojan loukkauksissa journalismisa. Laki yksityisyyden suojasta kyllä suojaa yksilöitä ja lain rikkojat tekevät selkeästi rikoksen. Mutta haepa oikeuden kautta oikeutta. Pitkä ja työläs prosessi, josta ei vältämättä saa kulujaan pois vaikka voittaisikin. Ihmisen loukkaaminen on helppoa ja yksityisyytensä puolustaminen paljon vaikeampaa. Tilaisuus tekee varkaan tässäkin. Mutta varas on aina varas, riippumatta siitä, saako tuomion vai ei.
Oliks tää niinku huono vedätys ku ei edes peukkua tullut mihinkään suuntaan.
Ei kai kukaan sentään oikeesti luullut, että mä ois tuollaseen lähtenyt...- .....afrodite....
Mitä noista julkisuuteen laittaa, olisivat itsekkin menneet sivuun hoitaa hommiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke673414- 1432380
- 931919
- 1711639
- 901523
- 661467
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?761464- 711236
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771160Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t351128