Oliks kivaa? Näit sä siellä jotain akteja mistä nyt on uutisoitu?
Mun silmään ei osunut.
Noo...mitä olit mieltä tämän vuotisesta Pacifiquesta?
5
243
Vastaukset
En nähnyt tätä aktia, mutta uutisoinnin luin kyseisestä tapahtumasta: iso lehti syyllistyi ilmeisesti vähintään yhteen rikokseen mikäli oheiseen kirjoitukseen on uskominen: http://www.karikuukka.com/koulukiusaamista-vai-kolonialismia/#comment-1217
Tuo on kommentti blogikirjoitukseen koskien mediakonsernien toimintaa suhteessa kuvissa esiintyviin ihmisiin ja vastuisiin heidän kuviensa julkaisemisesta..- heh heh..
Juuri tuon takia meillä on Tekijänoikeuslait ja Tekijänoikeusjärjestöt puolustamassa immateriaalisia oikeuksia. Ei suinkaan tekijöiden puolella vaan levyfirmojen ja nyt sanomatalojen.
heh heh.. kirjoitti:
Juuri tuon takia meillä on Tekijänoikeuslait ja Tekijänoikeusjärjestöt puolustamassa immateriaalisia oikeuksia. Ei suinkaan tekijöiden puolella vaan levyfirmojen ja nyt sanomatalojen.
Laki tekijänoikeudesta on kyllä ihan selkeä ja suojaa tekijää - sen verran kuin mikään lki suojaa rikkojiaan vastaan.
Jos kuvaaja veisi tuon oikeuteen, hän voittaisi sen. Mutta jaksaako yksittäinen kuvaaja hakea oikeudesta tuota suhteellisen pientä rahasummaa. Luulen että tilaisuus tekee varkaan: varastaminen on helpompaa kuin oikeuksiensa puolustaminen.
Tilanne on sama kuin yksittyisyyden suojan loukkauksissa journalismisa. Laki yksityisyyden suojasta kyllä suojaa yksilöitä ja lain rikkojat tekevät selkeästi rikoksen. Mutta haepa oikeuden kautta oikeutta. Pitkä ja työläs prosessi, josta ei vältämättä saa kulujaan pois vaikka voittaisikin. Ihmisen loukkaaminen on helppoa ja yksityisyytensä puolustaminen paljon vaikeampaa. Tilaisuus tekee varkaan tässäkin. Mutta varas on aina varas, riippumatta siitä, saako tuomion vai ei.
Oliks tää niinku huono vedätys ku ei edes peukkua tullut mihinkään suuntaan.
Ei kai kukaan sentään oikeesti luullut, että mä ois tuollaseen lähtenyt...- .....afrodite....
Mitä noista julkisuuteen laittaa, olisivat itsekkin menneet sivuun hoitaa hommiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2112736
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo521926Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4301573Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1531493Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3661422Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641288Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251276Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H141226- 621083
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S23948