Missä kosteuden vika?

onko korjattavissa

Jos asuntovaunun ikkunan sisä- ja ulkoikkunan välissä on ns.vesihöyryä niin mistä se johtuu?

17

3761

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koste.

      Kosteutta se on ei haittaa. Nosta vähän lämpötilaa. Jopa ns talvivaunuissa kostuu lasit jos ilman kosteusprosentti on korkea.

      • kokemuksia kiitos!

        Auttaako jos poraa pienen reijän ikkunan alaosaan, poistuuko kosteus näin?


      • Cabby dlx
        kokemuksia kiitos! kirjoitti:

        Auttaako jos poraa pienen reijän ikkunan alaosaan, poistuuko kosteus näin?

        Auttaa. Kosteus ei pääse poistumaan ikkunan välistä kun se on liian tiivis.


      • Make L
        Cabby dlx kirjoitti:

        Auttaa. Kosteus ei pääse poistumaan ikkunan välistä kun se on liian tiivis.

        kannattaa tehdä reiät ylös ja alas niin että ilma pääsee kiertämään ikkunan välissä. Jos vain yksi reikä ei ilman kiertoa synny.


      • sepän poika
        kokemuksia kiitos! kirjoitti:

        Auttaako jos poraa pienen reijän ikkunan alaosaan, poistuuko kosteus näin?

        Ennen porailua ja muuta tee-se-itse-hommaa, tarkista, että ikkunan sisäosassa on muovinastat paikallaan. Ylhäällä niin oikealla kuin vasemmalla on reiíssä pienet kirkkaat muovinastat, jotka siis pitää olla paikallaan.

        Seuraavaksi tarkista, että sisä"lasi" on kunnolla liimatuna ulommaista kerrosta vasten. Ajan mitaan pienen likkumisen seurauksena voi liimaus hivenen aueta ja päästää kosteaa sisäilmaa väliin ja se aiheuttaa kondenssi-ilmiön lasien väliin.

        Reikien poraaminen aiheuttaa taas lisää kondensi-ilmiötä, joten tulos ei olekaan edes toivotun suuntainen. Kannattaa muistaa, etä kondensiivesi kertyy kylmäpisteeseen, ja se kylmäpiste on reikien/ liimauksen aukeamisen vuoksi lasien välissä eikä siäpinnalla, kuten hyvinliimatussa kerroslasissa kuuluisi olla.


      • fghfjdjg

        Tuuletusaukkojen pitää olla auki myös siellä kattoluukkujen yhteydessä. Monasti tähän aikaan lumi ja jää on sulkenut nuo ilmanvaihtoaukot.


      • sepän poika
        fghfjdjg kirjoitti:

        Tuuletusaukkojen pitää olla auki myös siellä kattoluukkujen yhteydessä. Monasti tähän aikaan lumi ja jää on sulkenut nuo ilmanvaihtoaukot.

        Totta, mitä kirjoitat hyvän ilmanvaihdon merkityksestä, mutta se ei auta lasien väliin kondensoitunutta kosteutta, mikä taas johtuu siitä, että sisäilma pääsee jotain kautta lasien väliin, vrt asuntojen kerroslasit. Kylmäpiste kun on ulommaisen lasin pinnalla ja jos sinne pääsee kosteaa sisäilmaa, seurauksena on aina huurtuminen, mistä ap. kirjoitaja kyseleekin.


      • alas vain
        Make L kirjoitti:

        kannattaa tehdä reiät ylös ja alas niin että ilma pääsee kiertämään ikkunan välissä. Jos vain yksi reikä ei ilman kiertoa synny.

        Make hei, eihän niitä reikiä voi ylös porata, sadevesi menee siitä sisään.


      • gfghee
        alas vain kirjoitti:

        Make hei, eihän niitä reikiä voi ylös porata, sadevesi menee siitä sisään.

        poraa se yläreikä sisäpuolelle


    • Uusi glasi

      Jos on vanha vaunu ja akryylin reunat ovat alkaneet tehdä pieniä murtuman alkuja niin porailemalla saat äkkiä koko glasin halki. Voi tosin haljeta jo muutenkin siinä vaiheessa. Odottele jos kuivaa itsestään.

      • Jussiksi kuivaa

        Ja jos silloin on vielä kosteutta niin vie vaunu kokontäytteeksi


    • Anonyymi

      Eikö ne reiät kannata porata jos poraa sisä puolelle ja kuivattaa ja sitten kuumaliima paikka!

    • Anonyymi

      Tuohan on seuraus siitä kun viiatin päälle tehty styroxikoppi

    • Anonyymi

      Rumatikki puhaltamaan!

    • Anonyymi

      Teetätetin lappeenrannassa matkakulkimeni seinään reiän , niin ei hikoile lasit .
      Homma tuli 2015 maksamaan 280. e.

      • Anonyymi

        Kuinka ison reiän?


      • Anonyymi

        Siihen tuli lokasuojan koristekaaren yläpuolelle sellainen 15x44cm.n aukolla oleva normi jääkaapin seinäritilä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1829
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      292
      1470
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1369
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      955
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      947
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      51
      876
    Aihe