Nyt Kokoomus hamuaa suomeen valtavia kolhooseja. Miksi ? Kuntaliitos jossa kootaan isoja kolhooseja yhteen, joissa jätetään sitten tavarat ruostumaan ja v i t u t välitetää pienistä.
Nuvostoliitto purki suuret yksikö tuottamattomina ja nyt porvarit suomessa rakentaa niitä ?
Nuvostoliitto purki suuret yksikö tuottamattomina ja nyt porvarit suomessa rakentaa niitä ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nykyinen kuntakoko turvaa ihmisten vaikutusmahdollisuuden kotiseutunsa asioista päättämiseen ja elinympäristönsä viihtyvyyden rakentamiseen.
Suurkunnilla tähän ei tulla pääsemään.
Muuttohalukkuutta keskustaajamiin ei pidä tehdä houkuttelevaksi kurjistaen nykyisellä kotiseudulla elämistä, joka väistämättä tapahtuisi suurkunnissa.
Keskittäen saadaan ihmisistä kasvatettua lisääntyvässä määrin elämästä vieraantuneita juurettomia zombeja joita taajamat ovat jo nyt tuppurallaan.
Nyt sinä sekoitat kaksi eri asiaa väärin perustein keskenään. Ota huomioon, että Neuvostoliiton ja nyky-Venäjän perustuslait ovat demokraattisia päinvastoin kuin Suomen porvarillinen perustuslaki. Ja totta kai Suomen EU-jäsenyyskin vaikuttaa
Suomen herrojen kuntauudistussunnitelmiin.
Toisin sanoen Suomen herrojen kuntauudistus ja porvarillinen itsehallintomalli on
tarkoitettu vain kansan riistämiseksi, mistä Ahvenanmaa on jo naurettavan
surkea esimerkki.
"Valtaosa pääkaupunkiseudun asukkaista ei halua liittää Helsinkiä, Espoota, Vantaata, Kauniaista ja Sipoota yhteen.
Tämä käy ilmi TNS Gallupin Helsingin Sanomille tekemästä kyselystä.
Kyselyyn vastanneista vain 29 prosenttia kannattaa kuntaliitoksia".
http://www.lansivayla.fi/artikkeli/98103-hs-vain-joka-kuudes-espoolainen-lampenee-kuntaliitokselle
Kokoomus on duumassa tehnyt asiasta jo päätösen, ettei se kuule kansaa ja suuri on kaunista !