Väri lähtee!

Minulta lähtee väri hiuksista, siis oma väri, mitään värjäystä ei ole ikinä ollut. Varmaan ikä syynä (yli 40), mutta mielestäni se on kamalan näköistä, kun juurista on normaalin värinen, latvat taas haalistuneet. Harmaita on myös, mutta siitä tässä haalistumisesta ei ole kyse. Väriä en tahdo missään tapauksessa, olisin täysin tyytyväinen omaan väriini. Voiko tälle tehdä mitään? Joku kevytsävy ei varmaan paranna asiaa, koska haalistuneet kohdat säilyy silti vaaleampana?
2282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos hiuksesi todella ovat käsittelemättömät "luonnonväriset", ja haalistuvat latvasta, ei syynä ole suinkaan ikä.
Luonnonväri haalistuu aivan samoista syistä kuin värjättykin hius, tosin huomattavasti vähemmän. Eli huonokuntoisesta hiuksesta väri haalistuu, reipas latvojen leikkaaminen lienee ainoa apu.
Liian alkaalinen shampoo vie väriä, eli shampoon ph:n tulisi olla sama kuin hiuksen luonnollinen happamuuskin; 4,5-5,5. Markkinoilla on paljonkin shampoita, joiden pH arvo on siellä 7 pintaan.
Permanentti haalistaa hiusta, aurinko, merivedessä "liottelu" jne.
Jos hiuksesi ovat kovin pitkät, huomaa myös, että latvaosa on nähnyt jo monta aurinkoista kesää. n.40cm pituiset hiukset ovat latvaosastaan jo 3-4 vuotta vanhoja, eli ainakin se kolmen kesän aurinko on tehnyt tehtävänsä.
Tämä nyt tuli näin äkkiseltään mieleen.

Äänestä
  • Luulin että syynä on ikä, koska ei aikaisemmin oma värini ole haalistunut näin paljon. Minulla on punertavanruskeat hiukset ja se ruskea vain häviää jonnekkin, jäljelle jää haalistuneen oranssit. Ehkä syynä on liiallinen pesu? Tarkistin kaikki shampoopulloni, ja vain yhdessä oli pH arvo ilmoitettu (4,5)! Ehkä täytyy katsoa vähän tarkemmin mitä shampoota ostaa. Kiitos!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


"Vanhus" kirjoitti:

Minulta lähtee väri hiuksista, siis oma väri, mitään värjäystä ei ole ikinä ollut. Varmaan ikä syynä (yli 40), mutta mielestäni se on kamalan näköistä, kun juurista on normaalin värinen, latvat taas haalistuneet. Harmaita on myös, mutta siitä tässä haalistumisesta ei ole kyse. Väriä en tahdo missään tapauksessa, olisin täysin tyytyväinen omaan väriini. Voiko tälle tehdä mitään? Joku kevytsävy ei varmaan paranna asiaa, koska haalistuneet kohdat säilyy silti vaaleampana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu