Asun Tampereella ja olen työelämässä, tosin haen parempaa ja mielenkiintoisempaa paikkaa koko ajan. Olen ihan ihmeissäni siitä työnhakijoiden määrästä mikä on liikkeellä!
Onko tosiaan totta että jokaista avoinna olevaa paikkaa hakee liki sata ihmistä esim tämän kokoisessa kaupungissa, vai huijaako rekrytoijat jotka melkein poikkeuksetta puhelimessa kertovat että "onhan noita hakemuksia tuossa 50 tai 70 jo tullut"? Itse haen siis assarin, sihteerin tms työtä ja työkokemusta löytyy kymmenisen vuotta.
Miten erottua hakemusmassasta ylipäätään päästäkseen edes haastatteluun?! Jokainen cv ja hakemus on tottakai täynnä itsekehua ja nokkelia juttuja joilla yritetään erottua!
Onko tosiaan totta että jokaista avoinna olevaa paikkaa hakee liki sata ihmistä esim tämän kokoisessa kaupungissa, vai huijaako rekrytoijat jotka melkein poikkeuksetta puhelimessa kertovat että "onhan noita hakemuksia tuossa 50 tai 70 jo tullut"? Itse haen siis assarin, sihteerin tms työtä ja työkokemusta löytyy kymmenisen vuotta.
Miten erottua hakemusmassasta ylipäätään päästäkseen edes haastatteluun?! Jokainen cv ja hakemus on tottakai täynnä itsekehua ja nokkelia juttuja joilla yritetään erottua!
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Miten erottua hakemusmassasta ylipäätään päästäkseen edes haastatteluun?! "
Pitää olla pomon veljen/siskon poika/tytär.
Toi 50-70 lienee alakanttiin. Itellä on kokemusta lähinnä sellaisista paikoista, joihin on ollut vähintään yli 100-150 hakijaa, tosin eri alan. Kuitenkin Tampereella on aivan persiistä työllisyystilanne, Suomen huonoin. Jos siis haluaa töitä, kannattaa muuttaa pois, sillä täältä niitä ei saa.
Nimim. Työttömänä jo yli 2 vuotta
Vasta syksyllä 2011 ollaan perheen kanssa tänne muutettu pienemmästä kaupungista, joten pois ei olla todellakaan lähdössä... Olen kyllä onnistunut löytämään jotain työtä että laskut saa maksettua, mutta ei todellakaan sitä ominta alaa ja hommia joita osaan parhaiten. Mol.fi sivuja kun katselee, niin erilaisia puhelinmyyntitöitä olisi roppakaupalla, mutta ei niihin tämänikäinen enää lähde. Ei auta kuin hakea vaan oman alan duunia aina kun niitä avautuu ja sit vielä lähetellä avoimia hakemuksia lupaavan oloisiin firmoihin...
Itsekin tamperelainen, 30 työhakemusta lähettänyt ja yhteen tullut kutsu haastatteluun, muista ei ole viitsitty edes "valintamme ei kohdistunut tällä kertaa sinuun" -viestejä =)
Osapäiväisenä työskentelen tällä hetkellä ja etsin kokopäivähommaa :)
En tiedä mitä kaikkea sihteerin työhön kuuluu, mutta yleensäkin on niin että mitä paremmin on erikoistunut johonkin, niin yleensä on sitten paremmat mahikset päästä töihin. Eli esim. jos jonnekin haetaan vaikka pakettiauton kuljettajaa, niin hakemuksia tulee ainakin useita kymmeniä ja sopivia ihmisiä hommaan on paljon sillä useimmilla on ajokortti eikä työhön vaadita sen kummemmin mitään erikoisosaamista. Se on jo aika harvinaista että pääsee sitten itse edes haastatteluun.
Esimerkiksi osaavalle kirjanpitäjälle kyllä löytyy aika helposti töitä. Sitä osaamista kuitenkin pitää olla hankittuna jo työn kautta tarpeeksi.
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2011/01/kirjanpitajille_riittaisi_toita_2284769.html
Itselläni on hyvin monipuolinen ja pitkä kokemus ihan kaikesta mitä toimistotöihin kuuluu ja tottakai olen luetellut kaiken osaamiseni ja eri tehtävät cv:ssäni, mutta siinähän se onkin että en taatusti ole ainoa jolta tietotaitoa löytyy, eli jokaista hakemaani paikkaa hakee varmasti parikymmentä ihmistä joiden cv:stä löytyy samat asiat. Haastatteluihin pääsy on siis ihan arpapeliä... Enkä usko että missään paikassa luetaan ihan jokainen hakemus ja cv ajatuksella ja kiinnostuksella, vaan taitaa olla niin, että joko ne ihan ensimmäiset tai sitten viimeiseksi saapuneet saavat täyden huomion.