OVH muka 599, ja tarjous 399? Vertaa.fi ovh on 300-504 Euroa.
http://www.vertaa.fi/vastaanotin/yamaha/rx_v671/prices.rhtml
Tuo oli Musta Pörssi -mainostabloidissa. Samaan ketjuun kuuluvan Anttilan vastaavat huijaukset ovat jo monen vuoden takaa tiedossa. En olekaan ostanut MITÄÄN viihde-elektroniikkaa kyseiseltä ketjulta moneen vuoteen.
Katsotaan toidenkin tuote: Samsung PS43D455A2WWXXE
OVH Mafiapörssissä 499, Tarjous miinuskortilla 438 euroa.
Verkkokaupassa:
verollinen hinta 394,90 euroa
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/27255/cxsnm
Normaalihintaisena siis n. 50 euroa halvempi kuin K-mafian "tarjoushinta" miinuskortilla.
http://www.vertaa.fi/vastaanotin/yamaha/rx_v671/prices.rhtml
Tuo oli Musta Pörssi -mainostabloidissa. Samaan ketjuun kuuluvan Anttilan vastaavat huijaukset ovat jo monen vuoden takaa tiedossa. En olekaan ostanut MITÄÄN viihde-elektroniikkaa kyseiseltä ketjulta moneen vuoteen.
Katsotaan toidenkin tuote: Samsung PS43D455A2WWXXE
OVH Mafiapörssissä 499, Tarjous miinuskortilla 438 euroa.
Verkkokaupassa:
verollinen hinta 394,90 euroa
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/27255/cxsnm
Normaalihintaisena siis n. 50 euroa halvempi kuin K-mafian "tarjoushinta" miinuskortilla.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Korjaus: Vertaa.fi 399-504 Euroa, painoin vahingossa viereisiä näppäimiä.
kuluttajat eivät seuraa hintoja. mennään vaan jonkin tarjouksen perässä eikä oteta selvää, mitä se muualla maksaa. minä ainakin katson hinnat joka paikasta jos ostan kalliimman tuotteen.
tosin jos jonkin tuotteen lähtöhinta on ollu esim 2100 euroa sen tullessa markkinoille ja kermankuorinnan jälkeen sen hinta putoaa 1300:taan mikä vakiintuu sen hinnaksi. sitten jossain kodinanttilassa ja vastaavassa on ilmoitus että nyt - 30% bonuskortilla, ovh 2100 hinta nyt 1470 niin tietämättömät luulee saavansa halvalla vaikka sen sais muualta tonnikolmeensataan.
on muuten ihan elävästä elämästä tämä esimerkki.
K-kauppiailla menee lujaa. Ovat ihmeissään, minne sijoittaa rahansa. Kauappias hoitaa homman...kotiin.
Just oli juttua miten Kupittaan K-kauppias on joka vuosi veronmaksajien kärkikastissa. Kupittaa ei ole mikään iso kauppala Turun kupeessa.
S-mafia harrastaa ihan samaa ja monin keinoin.
Esim ne pitivät pitkään rasvattoman valiojugurtin 2dl 23senttiä purkki.
Sitten se nousi kerralla 35:een senttiin ja seuraavalla viikolla 47:ään senttiin.
Elikä 103% korotusta viikossa kun ensin on menekki taattu.
Tämä on kummallinen hypermarkettien maa. Missään muualla maailmassa paitsi Suomessa ei ole tämän kokoisia keskitettyjä ruokakauppa-marketteja. Ei missään.
Jenkkien ja aasian shopping mallit ovat eri asia ja metropoleissa mutta niissäkään ei ole tällaistä ruokamafiaa ei missään! Uskomatonta.
Ajelkaapas ympäri eurooppaa niin ette löydä kuin maksimissaan Lidlin kokoluokkaa olevia ruokakauppoja.
Suomessa on taajamien läheisyydessä olevissa risteyksissä hehtaarien kokoisia komplekseja.
Jos jättimarketit muutettaisiin vaikka palloiluhalleiksi niin suomeen tulisi kymmeniä tuhansia työpaikkoja.
Kaikki kaljan lantraukset ja muut suunnitelmat ovat tehty jättimarkettien hyväksi joissa lähes kaikki poliitikkomme istuvat hallituksissa.
Raivostuttavaa...
Olisiko Neste OY:llä lobbausvaltaa autoilua maksimoivassa kauppakeskus-strategiassa, kun näkyy muitakin merkkejä autoilijoiden kuppaamisesta maksimaalisesti?
pskaa. Euroopasta löytyy paljon isoja hypermarketteja jotka ovat Johinkin Lidliin verrattuna todellisia mammutteja. Lidlit, Aldit, Penny Marktit, Normat ym. ovat pieniä mutta niitä on joka kaupungissa monta. Millä ihmeen tiedolla sinä oikein tällaista valetta tänne postaat. Käy nyt ihmeessä katsomassa edes kerran itsekin jottei tarvitsisi niin paljon olla tietävinään asioista joista ei tosiasiassa ymmärrä kuitenkaan mitään.
Joka toinen kauppa voitaisiin muuttaa vanhainkodiksi, sairaalaksi, asunnoksi.
Loput voisivat helposti myydä kaksinkertaisen määrän, myydäänhän joulunakin moninkertaisesti.
Säästyisi valtavasti kallista energiaa jne.
Tuilla tuotettu ylihalpa raaka-aineen hyöty on valunut kaupan kassaan, turhaan.
... edukkaampi.
"se vihreämpi kortti"
Tuollainen aasian systeemi olisi ihanteellinen Suomessakin. Paikalliset viljelijät ja karjankasvattajat myyvät ITSE suoraan lähikauppiaalle kasvikset, hedelmät, juurekset ja lihat ja saavat niistä oikean hinnan. Sen millä elää ilman tukia ja välistävetäjiä.
Asiakas saa aina tuoretta ja oikeanhintaista tavaraa eikä mitään hevonvitun "Rainbow" -tuotteita tai "X-tra"-pakasteita.
Mutta hei... mistäs suomalainen rehellinen poliitikko sitten saisi vaalirahansa ja hallituspaikkansa ja miljoonansa kun ei ne pikkukaupat anna niille mitään?
Kaikkein kalleintahan ruoka on jo nyt pienissä kaupoissa, toreilla ja ns. suoramyynnissä. Hygieeniastakaan ei em. paikoissa ole mitään takeita.
Se johtuu vain ja ainoastaan kartellien volyymista sekä siitä että samaiset kartellit eivät maksa tuottajille, viljelijöillle eikä leipomoille sitä oikeaa hintaa. Sitä minkä maksaa pikkukaupat.
Maataloustuet menevät nimenomaan isoille kauppaketjuille siten. Ei pienille.
Jos kartellit purettaisiin niin pikkukaupoissa hinnat laskisivat alemmaksi kuin mitä ne ovat nyt isoissa, maataloustuet voitaisiin lopettaa (periaatteessa) ja tuhannet työllistyisivät.
Keskittäminen on nimenomaan kilpailun rajoittamista ja kartellitoimintaa.
Mutta poliitikot hyötyvät liikaa tästä kompuksesta jotta sille koskaan voitaisiin tehdä mitään. Tämä on nimenomaan eriarvoisuuden maksimoimista viedä leipä kaikkien muiden suusta kuten kiristämällä tuottajia että "Jos ette myy meille tähän ja tähän hintaan niin ette myy kellekää" ja "Jos ette tule hakemaan näitä ylijääneitä tuotteita pois niin emme tarvitse enää palveluksianne"
Tuosta oli uutisointia jokin aika sitten tuosta kiristämisestä. Lyhytnäköisyys johtaa siihen että kohta nuo kaksi hallitsevat 100% koko maan kaupasta ja politiikasta.
Sitten he voivatkin laittaa maitopurkin hinnaksi vaikke 8,50e / ltr
Jaa "miinustelijat" ovat sitä mieltä että Suomeen kuuluu kartellit?
Sitä mieltä että työttömyyden pitää lisääntyä?
Sitä mieltä että kansan rahat siirtyy samojen housujen taskuihin?
Siinä tapauksessa olette kartellinne ansainneet. Vastatkaa seurauksista sitten kun Suomen nimi Vaihtuu "S-Finlandia" ksi
Näin on. Minä katselin pesukonetta, sellaista Whirpoolin mallia joka maksoi Sittarissa 349,90 erikoistarjouksessa plussakortilla. Muille se taisi olla449,90. Kotiinkuljetus olisi maksanut 50€ ja vanhan poisvienti 40€. Ostin lopulta saman koneen Markantalosta hintaan 249,00 € ja kotiinkuljetus 0€. Eikä se ollut edes tarjouksessa vaan se oli Markantalon normaali hinta. Kysymys on tismalleen samasta koneesta.