Lapset

Koskaan ei ole omaa aikaa, koskaan ei pääse bilettämään kavereitten kanssa.

Tai tietysti pääsee jos hankkii lastenvahdin.

Isovanhemmat eivät mielellään ota viikonlopuksi hoitoon ja ammattimainen hoitaja maksaa.
16250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Miksi siis teit lapsia? Veronmaksajiksiko?

Äänestä

Tämä on niitä vanhemmuuden huonoja puolia, jotka olet tietenkin ottanut huomioon lapsia harkitessasi. Vähemmän tuulettumisen on riitettävä.

Äänestä

Vali vali vali

Olisit pitänyt housut jalassa. Kanna vastuusi nyt ja juo sitten vasta itses hengiltä, kun lapsesi ovat aikuisia.

Äänestä

Indeed, captain Obvious??

Äänestä

Trololololololol.

Äänestä

Olin itse yksinhuoltaja kun mies lähti toisen naisen mukaan ja hylkäsi lapsensakin minun yksinhuoltooni.

En minä kaivannut mitään biletystä vaikka ei miestä ollutkaan. Viikonloppuna mentiin vaikka uimahalliin tai hiihtämään tai mitä hyvänsä lasten elämää rikastuttavaa tekemistä. Alkoholia en kokenut tarvitsevani. Tottakai oli rankkaa mutta ei biletyksellä lopulta ole elämässä sellaista roolia että se kehittäisi ja antaisi eväitä ja muistoja elämään.

Nyt lapset on täysi-ikäisiä ja käyn ulkona ja matkustelen. En ole menettänyt mitään.

Äänestä

Jaa, et sitten tiennyt tuota ennen kuin aloit lisääntyyn ? Miksi pitää tehdä lapsia jos ei heistä halua huolehtia, vaan bilettäminen on tärkeintä ?

Äänestä

Kukaan ei halua uusintaa minun kanssani, olen siis huonopilluinen. En saa siis muuta kuin kertakäyttöisiä irtomunia.

Äänestä

Olisiko kantsinut miettiä ennen kuin järjestit lapsia maailmaan. Ja kun järjestit, niin nyt biletät lasten ehdoilla niin kauan, kunnes he pärjäävät omillaan. Lasten syy se ei ole, että 'aikuisella' ei riitä järki eikä heidän tule siitä kärsimän.

Äänestä

Lapsien "hankkimista" kannattaisi harkita siinä vaiheessa, kun on bilettämiset suurilta osin bilettänyt. Mut jos nyt mieli niin kovasti halajaa joskus baanalle, niin eikä lapsen isä voi huolehtia sillä aikaa lapsesta? Edellyttäen, että imetysvaihe on jo ohi.

Jos taas yhteistä biletysaikaa lapsen isän kanssa halajat, niin isovanhemmat tai MLL:n lapsenvahdit on yks vaihtoehto.Itse en tosin kokeillut jälkimmäistä, mutta kuullut kehuja.

Muuten pitää suhtautua elämään sillä lailla, että eletään lasten ehdoilla. Ainoa kahdenkeskinen keskustelu- ym. aika puolison kanssa on kun lapset nukkuu, valitettavasti. Jos ei järkkää erityistoimenpiteitä.. Mutta perheen yhteisestä ajasta kannattaa myös nauttia. Ja lapsen kanssa yhdessäolosta. Carpe diem :) Itselle aukene toi sanonta, kun lapset tuli kuvioihin.. Elämän ihaninta aikaa on kuitenkin se, kun lapset on pieniä..

Äänestä
  • Näinpä. Lapset on pieniä vain lyhyen ajan, kyllä sen pärjää bilettämättä. Vaikka sinänsä kyllä ymmärrän kaipuun omaan aikaan ja vapauteen, vaikken itse ole juuri koskaan ennenkään bilettänyt. Äidiksi tulin aika myöhäisellä iällä. Se oma aika vain sitten otetaan muulla tavalla, nyt on toisaalta vapaampaa kun lapset eivät enää ihan pieniä ole ja voi lähteä vaikka lenkille yksin ilman että joku jää itkemään perään.

    Ei kai siihen biletykseen koko viikonloppua tarvitse? Ja jos lapsi/lapset ovat pieniä, eihän heitä ole hyväkään jättää hoitoon niin pitkäksi aikaa. Tunti per ikäkuukausi ja vuorokausi per ikävuosi on ihan hyvä nyrkkisääntö. Tosin yksilöllinen sekin, en voisi kuvitella että seitsenvuotiaani pärjäisi vielä kokonaista viikkoa ilman vanhempiaan, tai että itsekään olisin niin kauan erossa. Onneksi ei ole tarvetta.

    Äänestä

  • Minulla on kolme muksua ja he eivät ole koskaan olleet esteenä keskusteluille mieheni kanssa, myös käymme joskus ulkona ja lapsilla hoitaja, sekään ei ole pahitteeksi suhteelle ja lapset ei vahingoitu siitä mitenkään.

    Äänestä

  • taotbao kirjoitti:

    Näinpä. Lapset on pieniä vain lyhyen ajan, kyllä sen pärjää bilettämättä. Vaikka sinänsä kyllä ymmärrän kaipuun omaan aikaan ja vapauteen, vaikken itse ole juuri koskaan ennenkään bilettänyt. Äidiksi tulin aika myöhäisellä iällä. Se oma aika vain sitten otetaan muulla tavalla, nyt on toisaalta vapaampaa kun lapset eivät enää ihan pieniä ole ja voi lähteä vaikka lenkille yksin ilman että joku jää itkemään perään.

    Ei kai siihen biletykseen koko viikonloppua tarvitse? Ja jos lapsi/lapset ovat pieniä, eihän heitä ole hyväkään jättää hoitoon niin pitkäksi aikaa. Tunti per ikäkuukausi ja vuorokausi per ikävuosi on ihan hyvä nyrkkisääntö. Tosin yksilöllinen sekin, en voisi kuvitella että seitsenvuotiaani pärjäisi vielä kokonaista viikkoa ilman vanhempiaan, tai että itsekään olisin niin kauan erossa. Onneksi ei ole tarvetta.

    "Lapset on pieniä vain lyhyen ajan.."
    Tää on musta hirmu hauska lause! Itselläni vanhin on kohta 24v ja nuorin 5v. Eli tätä lyhyttä aikaa on kohta kestänyt neljännesvuosisata... Lapsia on 6.
    (Enkä kirjoittanut tätä naristakseni vaan ihan vain sanoakseni.)

    Aloittajalle sanoisin, ettei meilläkään ole lapset olleet mummolassa koskaan viikonloppua. Ihan itse ollaan lapset hoidettu kun ne itse tehtiinkin.
    Nykyään kyllä isommat katsovat pienempien perään ja pääsemme mieheni kanssa vaikka kylpylään viikonlopuksi, mutta tätä on käytetty vasta kun isommat lapset tulivat aikuisiksi. Ei se ole isompienkaan lasten hommaa, että huolehtisivat pienemmistä sisaruksistaan. Meillä myös maksetaan palkkaa vanhemmille lapsille tuosta nuorempien hoitamisesta.

    Tiesit varmaan jo ennen kuin teillä oli lapsia, että ne syntyvät vauvoina ja kasvavat pikkuhiljaa aikuisiksi. Tuohon prosessiin menee vähintään 18v.

    Äänestä

Taas lyödään nuorta ihmistä, on monenmoista "neuvojaa" Kyllähän se niin on että joskus pitää päästä tuulettumaankin ja siitä ei lapsi kärsi, ja vanhemmat kokeneet ihmiset ovat heti räkyttämässä tälle nuorelle äidille että miksei hän ajatellut,jne, ja joku jolla on neljä kersaa on aika tuomitseva, kukaan ei näytä tuntvan minkäänlaista empatiaa nuorta naista kohtaan. Minä ymmärrän sen kaipuun päästä joskus jonnekkin arjesta, ja vaikka en itse koskaan päässytkään minnekkään ,lasten ollessa pieniä niin kaipasin ulos joskus. Joten minkälaiset ihmiset ovat noin tosi ilkeitä toiselle joka vaan sanoo mitä tykkää, sitä ollaan heti kirjoittamassa ilkeyksiä, siis ei yhtäkään kunnon vastausta, mistä se oikein riippuu, vai onko näillä palstoilla vaan "eräänlaisia" ihmisä kun kellään ei ole mitään kunnollista sanottavaa.Joten tälle nuorelle naiselle toivon hieman omaakin aikaa joskus, siitä ei lapset kärsi ja jos joku tuttu hoitaa niin sehän menee hyvin.

Äänestä
  • No aika kevyttä settiähän tämä vielä on. Lapsissa on sentään joku edes etäisesti järkevä syy vaikka hoidon saisi järkättyäkin. Etsipä joku ketju missä pohditaan onko seurustelevan naisen ylipäänsä suotavaa biletellä? Huomion puutteesta kärsii silloin pari tuntia iso aikuinen mies, joten ei se bilettely kertakaikkiaan käy, ei se mies pärjää sitä paria tuntia. Jos mies ei ole kiinnostunut ihmisten seurasta tai ei töiden vuoksi pääse niin sitten on naisenkin kotiin mummoutuminen, oli se ikä vaikka 18 vuotta, ei auta kitinät. Silti vielä on aivan järjettömän paljon ihmisiä jotka edelleen kuvittelevat että jokaisen naisen korkein tavoite on päästä naimisiin jo ihan teinistä pitäen, että aivan kaikki tähtäisi ainoastaan sen vakituisen kumppanin löytymiseen....sen joka junttaa sinut sinne kotiin jo ennen todellista pakkoakaan ja lasten jälkeen ei sitten enää ihan oikeastikaan pääse...

    Äänestä

Miksi olet lapsen tehnyt jos haluat kerta noin paljon vielä mennä ja bilettää?
Kun lapsen saa niin pitää tajuta että kaikki mikä oli ennen mahdollista niin ei enää ole välttämättä mahdollista. Kun äidiksi tulee niin pitää oppia ottamaan vastuuta. Ei ole isovanhempien velvollisuus ottaa lastasi hoitoon vain siksi että haluat bilettää. Kyllä sinä voit muutenkin kavereita nähdä ja olla heidän kanssaan. Ei ole mitään pahaa jos SILLOIN TÄLLÖIN menee mutta joka viikonloppu se ei ole ok. Laita arvojärjestys elämässäsi kuntoon...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuori äiti kirjoitti:

Koskaan ei ole omaa aikaa, koskaan ei pääse bilettämään kavereitten kanssa.

Tai tietysti pääsee jos hankkii lastenvahdin.

Isovanhemmat eivät mielellään ota viikonlopuksi hoitoon ja ammattimainen hoitaja maksaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu