Viktoriaaniset vaatteet

gooseberries

Tietääkö kukaan mistä voisi saada ihan arkikäyttöön viktoriaanisia pukuja ja kenkiä? Olen ihastunut sen tyylisiin kovasti muttei tahdo löytyä juuri muuta kuin kallista ja juhlakäyttöön.

Jos edes siihenkään.

11

2354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varjotar

      Ovat niin epäkäytännöllisiä, hankalia pestä, kalliita materiaaleja ja muuten vaan juurikin juhliin tarkotiettua, ettei tosiaan kannata arkivaatteiksi ostaa. Olisit varsin kumma ilmestys kadulla.

      • gooseberries

        Onko tässä jotain vikaa? On mukavaa olla kumma ilmestys kadulla, varsinkin jos puku on kaunis.


      • Khäsbyr
        gooseberries kirjoitti:

        Onko tässä jotain vikaa? On mukavaa olla kumma ilmestys kadulla, varsinkin jos puku on kaunis.

        minusta siinä ei ole mitään vikaa. viktoriaaniset vaatteet ovat todella tyylikkäitä (olen siis mies), ja olen itsekkin yrittänyt etsiskellä moisia vaatteita ympäri kaupunkia, mutta huonoin tuloksin. kertokaa ihmeessä jos löydätte jotain


    • ryhrtuyityk

      ulkomaiset nettikaupat

    • Vanhat vaatteet

      Kannattaa katsella kirppiksiltä,vanhojen vaatteiden liikkeistä ja nettikaupoista,josko niistä löytyisi mieluista ja sopivaa.

      • gooseberries

        mutta monestako niistä löytää näitä tyyliin 1600-1800-lukujen mekkoja?
        Hankalaa.


      • Vanhat vaatteet
        gooseberries kirjoitti:

        mutta monestako niistä löytää näitä tyyliin 1600-1800-lukujen mekkoja?
        Hankalaa.

        Niitä pystyy varmaan ompelemaankin jotain,joko itse tai sitten ompelija jos jostain löytyy sopivia kaavoja ja ohjeita.


    • neiti Bonnet

      Jos et halua aivan autenttista viktoriaani-lookkia, voi 1800-luku henkisen asukokonaisuuden loihtia helposti pitkästä hamesta ja vaikkapa röyhelöpaidasta. Siihen sitten lisäksi kauniit asusteet kuten pitsikäsineet ja kamee-koru sekä viehättävä hattu. Itselläni on jopa pitsinen päivänvarjo. ^^ Kirpputoreilta löytää noita kaikkia kun vain etsii.

      Aitoja antiikki vaatteita on tietenkin vaikea löytää eivätkä ne varmasti päivittäistä käyttöä enää kestäisikään. Sen sijaan jos on taitava ompelija voi toki halutessaan tehdä jäljennöksiä haluamansa aikakauden vaatteista. Olen myös nähnyt (ulkomaisia) nettikauppoja jotka myyvät 1800-luvun muodin mukaan ommeltuja vaatteita.

      • gooseberries

        Tiedätkö ainuttakaan taitavaa ompelijaa Helsingin alueelta?


      • Neiti Bonnet
        gooseberries kirjoitti:

        Tiedätkö ainuttakaan taitavaa ompelijaa Helsingin alueelta?

        Valitettavasti minulla ei ole suositella ketään ompelijaa. En itse vaatteita ole teetättänyt, joten ei ole kokemusta.


    • Ootko katsonut fanpulsfriend.com ista? (: Siellä on mahtava määrä kaikkea viktoriaanisia vaatteita, eniten mekkoja. Todella hurmaavia :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20e Riskitön veto 20e talletuksella VB:lle

      Pssst! Vinkki viis rotvallinreunalla eläjille. VB tarjoaa 20 euron riskittömän vedon ensitallettajille vedonlyöntiin.
      6
      2473
    2. Pilasit mun

      Elämän. Sitäkö halusit?
      Ikävä
      116
      1658
    3. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      36
      1396
    4. Analyysiä: Kiuru-keissi oli ja meni - demarit hävisi tässäkin

      Tapauksen tultua julki alkoi demarit ja muu vasemmisto selittään, että tämä oli poliittista väkivaltaa, siis ennen kuin
      Maailman menoa
      162
      1236
    5. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      143
      1199
    6. Lasse Peltonen on kunnanjohtaja

      18/21 ääntä 1 Stoor ja 2 Vauhkonen
      Sysmä
      52
      1135
    7. Suomessa on valittava 2 lucia neitoa...

      Maahanmuuttajille oma lucia neito ja Suomalaisille oma SUOMALAINEN Lucia neito....sama juttu on tehtävä miss Suomi kisoi
      Maailman menoa
      108
      1095
    8. Syntymäpäivä

      Milloin on kaipaamasi henkilön syntymäpäivä!? Hänellä miehellä on tammikuussa.
      Ikävä
      57
      1081
    9. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Kittilä
      116
      1076
    10. Olet tärkeä

      mutta tunnen jotain enemmän ja syvempää. Jos voisinkin kertoa sinulle... Olen lähinnä epätoivoinen ja surullinen.
      Ikävä
      46
      959
    Aihe