Viktoriaaniset vaatteet

gooseberries

Tietääkö kukaan mistä voisi saada ihan arkikäyttöön viktoriaanisia pukuja ja kenkiä? Olen ihastunut sen tyylisiin kovasti muttei tahdo löytyä juuri muuta kuin kallista ja juhlakäyttöön.

Jos edes siihenkään.

11

2522

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varjotar

      Ovat niin epäkäytännöllisiä, hankalia pestä, kalliita materiaaleja ja muuten vaan juurikin juhliin tarkotiettua, ettei tosiaan kannata arkivaatteiksi ostaa. Olisit varsin kumma ilmestys kadulla.

      • gooseberries

        Onko tässä jotain vikaa? On mukavaa olla kumma ilmestys kadulla, varsinkin jos puku on kaunis.


      • Khäsbyr
        gooseberries kirjoitti:

        Onko tässä jotain vikaa? On mukavaa olla kumma ilmestys kadulla, varsinkin jos puku on kaunis.

        minusta siinä ei ole mitään vikaa. viktoriaaniset vaatteet ovat todella tyylikkäitä (olen siis mies), ja olen itsekkin yrittänyt etsiskellä moisia vaatteita ympäri kaupunkia, mutta huonoin tuloksin. kertokaa ihmeessä jos löydätte jotain


    • ryhrtuyityk

      ulkomaiset nettikaupat

    • Vanhat vaatteet

      Kannattaa katsella kirppiksiltä,vanhojen vaatteiden liikkeistä ja nettikaupoista,josko niistä löytyisi mieluista ja sopivaa.

      • gooseberries

        mutta monestako niistä löytää näitä tyyliin 1600-1800-lukujen mekkoja?
        Hankalaa.


      • Vanhat vaatteet
        gooseberries kirjoitti:

        mutta monestako niistä löytää näitä tyyliin 1600-1800-lukujen mekkoja?
        Hankalaa.

        Niitä pystyy varmaan ompelemaankin jotain,joko itse tai sitten ompelija jos jostain löytyy sopivia kaavoja ja ohjeita.


    • neiti Bonnet

      Jos et halua aivan autenttista viktoriaani-lookkia, voi 1800-luku henkisen asukokonaisuuden loihtia helposti pitkästä hamesta ja vaikkapa röyhelöpaidasta. Siihen sitten lisäksi kauniit asusteet kuten pitsikäsineet ja kamee-koru sekä viehättävä hattu. Itselläni on jopa pitsinen päivänvarjo. ^^ Kirpputoreilta löytää noita kaikkia kun vain etsii.

      Aitoja antiikki vaatteita on tietenkin vaikea löytää eivätkä ne varmasti päivittäistä käyttöä enää kestäisikään. Sen sijaan jos on taitava ompelija voi toki halutessaan tehdä jäljennöksiä haluamansa aikakauden vaatteista. Olen myös nähnyt (ulkomaisia) nettikauppoja jotka myyvät 1800-luvun muodin mukaan ommeltuja vaatteita.

      • gooseberries

        Tiedätkö ainuttakaan taitavaa ompelijaa Helsingin alueelta?


      • Neiti Bonnet
        gooseberries kirjoitti:

        Tiedätkö ainuttakaan taitavaa ompelijaa Helsingin alueelta?

        Valitettavasti minulla ei ole suositella ketään ompelijaa. En itse vaatteita ole teetättänyt, joten ei ole kokemusta.


    • Ootko katsonut fanpulsfriend.com ista? (: Siellä on mahtava määrä kaikkea viktoriaanisia vaatteita, eniten mekkoja. Todella hurmaavia :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe