Sepaluksella vai ilman?

kalsarisuunnittelija

Hyvä lajitoveri, kumpaa kalsarimallia suosit mieluummin, sepaluksella vai ilman? Oma miehen anatomiani kaipaisi sepalusta kalsariin kuin kalsariin, mutta empiiristen kokemusteni mukaan kaupat myyvät 85 % sepaluksettomia malleja. Tietenkin kauppa myy sitä, mitä ostetaan, mutta ihmettelen miehen luontaisen anatomian unohtamista kalsarisuunnittelussa. Lyhyissä kalsareissa sepaluksettomuus vielä menettelee, mutta pitkissä kalsareissa, jonka vyötärö nousee navan seutuville, seisaaltaan kuseskelu ilman sepalusta on lievästi hankalaa. Vai oletko kehitellyt jonkun vippaskonstin, millä kaivat peniksen esiin pisuaarin äärellä, jos jalassa on pitkät sepaluksettomat kalsarit?

9

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isot kassit

      Alusvaatteissa sepaluksettomat vain ja ainoastaan.
      Kyllä se vyötärönauha joustaa sen verran, että pääsee "veden heittoon" ja mielestäni helpompi kuin kaivaa sen sepaluksen taitteiden kautta.

      Miesten kalsareissa on yleensä muotoiltu eteen hieman tilaa, vaikkei olisikaan sepalusta eli ei ole siitä kiinni oli isot tai ei...

    • Mistä todella

      Hyvät miehet, miettikääpä kuinka moni todellakin käyttää sepaluksen aukkoa. Olen kokenut kyseisen kaivelun niin hankalaksi että helpompaa on laskea vyötärönauha alas pitkissä kalsareissa. Bikinimallisissa kalsareissa homma sujuu puntista paljon helpommin kuin ahtaasta sepaluksesta.

      • kalsarisuunnittelija

        Minusta taas homma sujuu huomattavasti helpommin, mukavammin ja hygieenisemmin, kun on kunnollinen sepalus - niitäkin kun on hyvin epäkäytännöllisiä versioita. Pitkien kalsareitten kauden taas mentyä käytän boksereita, niiden puntista kaiveleminen on vielä työläämpää. Minimivaatimus on, että kalsareissa on suht matala malli, jolloin voi kaivella "yläkautta".


      • Anonyymi

        Samoilla linjoilla. En ole ikinä tarvinnut sepalusta mihinkään.


    • jusa vaan

      Ihmettelen tämän keskusteluaiheen nopeaa sivuuttamista, minkä tulkitsen niin, että suomalaismiesten enemmistö on helposti ja kiltisti hyväksynyt sepaluksettomis kalsareitten invaasion marketteihin. Mikä ilmiön selittää, voisko joku "kalsarinkääntäjä" valaista asiaa?

      • Anonyymi

        Erityinen kalsaritutkija Toveri Putin kehitti kalsarimyrkyn, jolla yritti tappaa oppositiopolitiikko Navalnyn.
        Toki Toveri Putin onnistui saamaan hänet hengiltä myöhemmin keskitysleirillä.


    • _man_

      Joskus olen ostanut kalsarit, joissa on vaakasepalus. Ja se muuten toimii päinvastoin kuin nuo normaalit sepalukset.

      • Anonyymi

        Vaakasepaluksesta pääsee veijari kurkistaan helposti maailmanmenoa!


    • Anonyymi

      En ole koskaan tarvinnut sitä sepalusta alusvaatteisiini. Sen sijaan kaipaan enemmän tilaa etumukseen. Tavalliset bokserit ovat inhottavia käyttää kun ei se miehuus meinaa kunnolla mahtua ja tunkee sieltä puntista ulos. Pitkiä kalsareita käytän muutaman kerran talvessa boksereiden päällä tarvittaessa, jos joudun olemaan pitkään ulkosalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      192
      1368
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      761
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      320
      614
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe