Intersukupuolisen lapsen leikkaaminen

Opiskelija2011

Moi! Kirjoitan esseetä aiheesta: kenellä on oikeus päättää intersukupuolisen lapsen tytöksi tai pojaksi leikkaamisestan, tai leikkaamatta jättämisestä. Intersukupuolisuus on sukupuolisuuden kehityspoikkeama, jossa yksilön sukupuolta ei voida yksiselitteisesti määrittää sukupuoliominaisuuksien avulla. Intersukupuolisella voi olla kummankin sukupuolen tunnusmerkkejä, tai sukupuoliset tunnusmerkit voivat olla epäselvät.

En etsi oikeita tai vääriä vastauksia vaan ihan vain erilaisia mielipiteitä :)

6

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Et silleen

      Kuvittelisin, että jos itse saisin lapsen jolla on epäselvä sukupuoli, leikkauttaisin hänet sen mukaan kumpia sukupuoliominaaisuuksia hänellä olisi enemmän? En ainakaan haluaisi, että lastani kiusattaisiin koulussa sen takia, että hänellä olisi kaksi sukupuolta/ ei sukupuolta ollenkaan.

    • cis-ihminen

      Olen samaa mieltä useiden ISNA:n (Intersex Society of North America) kanssa: lapsen sukupuoli täytyy saada määritellä sukupuolielimiä operoimatta. Mitä varhaisemmassa vaiheessa kirurgisia operaatioita tehdään genitaalialuiella sitä suuremmalla todennäköisyydellä ihminen myöhemmin kärsii leikkauksen hermovahingoista johtuvasta tunnottomuudesta. Ja mikäli samainen operoitu ihminen ei myöhemmin koe identiteettiään kehoaan vastaavaksi korjausleikkaus on vaikea.

      Toki voidaan olettaa, että kasvuvaiheessa intersukupuolinen lapsi kohtaa erilaisuudestaan johtuvia hämmentäviä ja turhauttavia tilanteita, mutta haluan uskoa, että vanhempien ja läheisten vakaalla tuella ja kannustuksella niistä koituvat haitat ovat vähäisemmät kuin sukupuolielinten fyysiset, elinikäiset varhaisen leikkauksen aiheuttamat toiminnalliset vajavuudet.

    • .

      Raamatun mukaisesti lapsi ei voi olla ihminen koska jumala loi ihmien(miehen) kuvakseen.

    • lapsen etu ensin

      Minusta lapsen pitäisi saada kehittyä ilman leikkauksia ja päättää asiasta vasta sitten itse kun on siihen kykenevä. Muussa tapauksessa on suuri vaara että tehdään korjaamatonta vahinkoa lapsen myöhemmälle elämälle.

    • zyrt

      Ei lasta saa leikellä siihen muottiin, minkä vanhemmat tahtoisivat.

      Tässä on jokseenkin selvä ristiriita kun on kyse lapsista tai aikuisista. Olen kuullut, että lääkärit monesti jopa kehottavat vanhempia leikkauttamaan lapsen. Syytä en ymmärrä. Onko se jokinlaista häpeää siitä, että lapsi ei ole "normaali"?

      Kun sitten ajatellaan, että jos aikuinen ihminen haluaa korjata/muuttaa sukupuolensa, niin varsinkin uskovaispiirit huutavat suureen ääneen ja kauhistelevat asiaa. Miksi lapsen sitten saa leikellä?

      Asenteita pitää voida muuttaa. Siitähän tämä lasten leikkeleminen johtuu. Kun lapsi syntyy, niin kaikki kyselevät kumpi tuli. Kaikille ei synny tyttöä tai poikaa, vaan sekä että. Entä jos kyselijöille sanoo, ettemme tiedä? Veikkaan että hämmentyneitä ilmeitä olisi paljon.

      Monet eivät edes ole kuulleet koko asiasta, eivätkä siis tietenkään voi tajuta, että intersukupuolisuutta esiintyy.

    • Kysyjä

      Onko myös lapsi, jolla on täysin pojan sukupuolielimet mutta tytön kromosomit, intersukupuolinen? Sellaisesta tapauksesta luin ja ainakin siihen mennessä oli kehittynyt normaalin pojan tavoin. Nähdäänkö asta murrosiässä, onko sellainen henkilö intersukupuolinen vai ei?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      124
      1751
    2. NO NIIN !!!

      Totuus Ukrainan sodan todellisista ja oikeista juurisyistä alkaa nyt näköjään paljastua lopultakin. https://www.youtube
      NATO
      679
      1676
    3. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1467
    4. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      165
      1353
    5. Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa

      Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden p
      Maailman menoa
      324
      1325
    6. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      123
      1308
    7. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      43
      1278
    8. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      25
      1225
    9. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1165
    10. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      61
      1152
    Aihe