Töihin ulkomaille

tyttönen763

Eli oon ajatellu muuttaa ulkomaille Espanjaan ja mennä sinne töihin. Mutta käyn ekaksi varmaan lukion, että tuota ikääkin kertyisi vähän enemmän. Mutta mitä töitä ulkomailta mahtaisi saada, jos osaan englantia jonkun verran. pitääkö opetella myös espanjaa vai riittääkö englanti? Olen ajatellut matkaopasta, millaista palkaa siitä saa ja mitä työhön ylipäätään kuuluu?? Kiitos vastaajille.

2

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • krrowl

      No Espanjasta tulee mieleen ainakin suomalaiset telemarkkinointiyritykset, joihin varmaan pääsee suht helposti. Jos haluat muuta tehdä, niin sitten pitäisi kyllä osata hyvin espanjaa. Tietysti vaihtoehtona on myös au pairin duuni.

      Matkaoppaaksi voit kouluttautua lukion jälkeen matkanjärjestäjillä tai sitten vaikka Päivölän opaskoulusta. Mutta tosiaan vaaditaan ensin toisen asteen koulutus, joten suosittelen sen lukion käymään ainakin. Oppaana et saa kummoista palkkaa, alle tonnin kuvittelisin, mutta asuminen on ilmaista. Riippuu toki matkanjärjestäjästä, Aurinkomatkoilla taitaa olla suurin palkka, mutta heillä on alaikärajana 23 vuotta.
      Työ on vaihtelevaa, toimistoduunia, retkien vetämistä, hotellipäivystyksiä, ihmisten viemistä lentokentälle ja hotelleihin jne. Päivät saattaa venyä pitkiksikin, joten ei kannata lähteä sillä mielellä, että bailaa rantakohteesta aamusta iltaan.

    • Seppo Heppo 1234

      Espanjaan ei noin vain mennä töihin, ei siellä ole töitä tarjolla edes paikallisille niin miten sitten ulkomaalaiselle kielitaidottomalle.
      Puhelinmyyntiä juu, jos tykkää puhua paskaa läpi päivän joka päivä, eikä välitä jos ei saa palkkaa.

      IT helppareihin pääset jos puhut englantia sen verran että haastattelu menee läpi. Työ on helppoa, jos osaat käynnistää koneen ja surffata netissä, käyttää Facebookia yms tavallista touhuta niin pärjäät kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      105
      1001
    Aihe