Ihmiset vaativat miten isketään millä keinoin ja milloin. Siinä se vika on. Pitää olla oma itsensä aina kaikkialla ei muita varten. Pitää tuntua hyvältä itsestä. Olla omaansa tyytyväinen. Ei ole mitään keinoja tai kikkoja, niitä vain ei ole. Ole hyvä ihminen ihan oma itsesi.
parisuhden ääkköset
tiramisukka nainen
4198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kun se menee juurikin niin. Jos et välitä itsestäsi , voiko sinusta väliittää kukaan muukaan. Jos nautit olostasi , sinun kanssa voi olla nautinnollista viettää aikaa. Ihanaan on helppo ihastua. Oli kyseessä mies tai nainen. Jos on vihainen kaikesta ja tyytmätön , kuka sellaisesta voi oikeasti välittää. :)
T. misuton_mister
Kyllä pakostikin alkaa miettimään asioita riippuu ihan siitä minkalaisia kokemuksia ihmisellä on. Minun tutuilla on tapahtunut niin älyttömiä asioita jotka liittyvät ihastumiseen ettei sen jälkeen tiedä enään mihin uskoa ja mihin ei.
Tietyt asiat pistävät miettimään.
Parisuhteessa ne asiat sitten vasta muuttuvat, yleensä huomaamattomasti. Riippunee suhteen syvyydestä ja vakavuusasteesta.
Muuten kyllä, plussan arvoinen aloitus.
Noinhan se on, jos olet hyvän näköinen ja sosiaalisesti lahjakas. Muussa tapauksessa kuolet yksin. Tää oli taas näitä sellaisten ihmisten aivopieruja jotka on tottuneet että valinnan varaa riittää ja jonkun kanssa "vaan kemiat kohtas". Tai sitten tää on jonkun sellaisen prinsessan ajatus, jonka joku lopulta huoli.
Ensimmäinen virkkeesi kumoaa koko loput tekstistäsi. Ihmiset todellakin alitajuisesti "vaativat" miten voivat tulla isketyksi. Siihen voi vaikuttaa kikoilla. Jos se mitä on tehnyt tähän asti, ei toimi, niin ei varmaankaan ole kovin järkevää vaihtaa taktiikkaa.
Esimerkiksi jos nainen on tähän asti vain pälyillyt ympärilleen, mennyt baaritiskille ja hymyillyt ja ollut sillä tavalla oma itsensä, koska vanhemmat ja televisio ovat opettaneet, että sillä tavalla niitä miehiä isketään, ja tämä tapa ei toimikaan, niin miksi pitäisi jatkaa tätä opittua omana itsenä olemista?
Jos on tottunut olemaan seurassa hiljainen ja se ei toimi, niin miksi jatkaa hiljaisuutta kun kuitenkin tietää osaavansa puhua esim parhaan kaverinsa kanssa? Tuo "pitää tuntua hyvältä" on todellista jalkaansa ampumista! Tottahan se tuntuu pahalta varmaan aluksi tehdä jotakin erilaista. Mutta kun uusi käytös palkitaan - kas kummaa - se alkaa tuntumaan hyvältä.
Omalla käytöksellään ja tapojaan ja ajattelumallejaan muuttamalla pääsee eteenpäin iskemisessä.