Palautusjuoma??

Aloittelija::DD:

ELi tota joo olen miettinyt mihin paluatusjuomaa käytetään? olen ymmärtänyt että se juodaan treenin jälkeen, mutta mitä vaikutusta sillä on?

9

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmsaskks

      Kannattaa ostaa joku Fastin palautusjuoma.

      • 39

        Kauppias ihan itte taas mainostaa uusavuttomille tyhjänpäiväisiä mömmöjään. Aloittelija eikä moni muukaan tarvitse mitään palautusjuomia.


    • fjhrwtghbrshn

      Et tarvitse mitään palautusjuomia! Rahastusta koko paska! Ruokaa vain suu täyteen ja sillä hyvä!

    • Aloittelija::DD:

      EN kysynyt tarvitsenko!!haluan tietää mitä vaikutusta sillä on!?!?!?!?!

      • 15

        Vaikuttaa lompakon painoon ! Mitä enemmän palautusjuomaa, sitä kevyempi lompakko ! Siinä selventävä vastaus !


    • 135345345345

      Palautusjuomaa ei tarvitse perustreenaaja, paitsi jos käyt esim. 5 kertaa salilla viikossa niin ehkä sitten on paikallaan.

      Palautusjuoma koostuu siis esim. 30g heraproteiinia ja 20-30g nopeaa hiilaria (yleensä maltodekstriiniä). Tällä pyritään saamaan lihaksille mahd. nopeasti ravinteita treenin jälkeen, että katabolia (lihaksia kuluttava tila) saataisiin pysäytettyä ja laitettua keho anaboliseen (lihaksia kehittävä tila) tilaan.

      Proteiinipitoisella ja terveellisellä ruokavaliolla aloittelija pötkii aika pitkälle, tai miksei kokenutkin. Proteiinijauheet ovat harmillisen usein täynnä lisäaineita, joten jos nyt palkkaria todella haluat niin suosittelen jotain 100% luonnollista ja lisäaineetonta versiota.

    • tyytyväinen asiakas

      Fastin Muscle on paras palautusjuoma aloittelijalle mm. Utti Hietalakin käyttää Fastin tuotteita.

      • kakka+

        Onko sinulla kakkaa pyllyssä?


    • Totuus!PersonalTrain

      Mistä helvetistä näitä idiootteja löytää tänne? Vai 5xvkossa treenaava tarvitsee vaan? Jos mä treenaan kolmesti viikossa salilla (sarjapainot 200kg mave, 170kg kyykky, 130kg penkki) niin minäkö en tarvitse?

      Palautusjuoman voi valmistaa itse halvimmillaan. Siihen ei tarvita mitään muuta kuin heraproteiinia! Kotona välittömästi tunnin sisään lämmin ruoka perään. Ei ne nopeat hiilarit siellä ole pakollisia, ainoastaan kestävyys urheilijoilla. Hyvin palautuu ilmankin ja saa syödä enemmän ruokaa. Ruoka 3h ennen treeniä, 15-30min ennen 20g heraproteiinia ja 20-40g treenaajan koosta riippuen heti jälkeen. Tästä noin tunti ja lämmin ateria lihaa/kanaa/kalaa täysjyvä/tummaa/kokojyvä tms hiilaria, ehkä ruokalusikallinen kp oliiviöljyä, tomaattia kurkkua yms. Monivitamiini.

      Lisäravinteet edullisesti esim. www.ebn.fi 40€ postikuluraja=pienin mitä kellään. Selfin proteiinia hinta/laatusuhde paras!

      Proteiinia tarvitsee jos haluaa sporttisen kropan, joko tekemässä lihasta tai laihduttamassa (naisille kiinteyttämässä). Jos et syö proteiinia ja treenaat miten sattuu lehteä lukien tekemällä yli pitkiä 15-20 toiston sarjoja niin tulos on laihaläski.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      204
      11853
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8208
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6266
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      172
      5184
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      51
      4938
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4492
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4408
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3890
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3383
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      51
      1897
    Aihe