Palautusjuoma??

Aloittelija::DD:

ELi tota joo olen miettinyt mihin paluatusjuomaa käytetään? olen ymmärtänyt että se juodaan treenin jälkeen, mutta mitä vaikutusta sillä on?

9

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmsaskks

      Kannattaa ostaa joku Fastin palautusjuoma.

      • 39

        Kauppias ihan itte taas mainostaa uusavuttomille tyhjänpäiväisiä mömmöjään. Aloittelija eikä moni muukaan tarvitse mitään palautusjuomia.


    • fjhrwtghbrshn

      Et tarvitse mitään palautusjuomia! Rahastusta koko paska! Ruokaa vain suu täyteen ja sillä hyvä!

    • Aloittelija::DD:

      EN kysynyt tarvitsenko!!haluan tietää mitä vaikutusta sillä on!?!?!?!?!

      • 15

        Vaikuttaa lompakon painoon ! Mitä enemmän palautusjuomaa, sitä kevyempi lompakko ! Siinä selventävä vastaus !


    • 135345345345

      Palautusjuomaa ei tarvitse perustreenaaja, paitsi jos käyt esim. 5 kertaa salilla viikossa niin ehkä sitten on paikallaan.

      Palautusjuoma koostuu siis esim. 30g heraproteiinia ja 20-30g nopeaa hiilaria (yleensä maltodekstriiniä). Tällä pyritään saamaan lihaksille mahd. nopeasti ravinteita treenin jälkeen, että katabolia (lihaksia kuluttava tila) saataisiin pysäytettyä ja laitettua keho anaboliseen (lihaksia kehittävä tila) tilaan.

      Proteiinipitoisella ja terveellisellä ruokavaliolla aloittelija pötkii aika pitkälle, tai miksei kokenutkin. Proteiinijauheet ovat harmillisen usein täynnä lisäaineita, joten jos nyt palkkaria todella haluat niin suosittelen jotain 100% luonnollista ja lisäaineetonta versiota.

    • tyytyväinen asiakas

      Fastin Muscle on paras palautusjuoma aloittelijalle mm. Utti Hietalakin käyttää Fastin tuotteita.

      • kakka+

        Onko sinulla kakkaa pyllyssä?


    • Totuus!PersonalTrain

      Mistä helvetistä näitä idiootteja löytää tänne? Vai 5xvkossa treenaava tarvitsee vaan? Jos mä treenaan kolmesti viikossa salilla (sarjapainot 200kg mave, 170kg kyykky, 130kg penkki) niin minäkö en tarvitse?

      Palautusjuoman voi valmistaa itse halvimmillaan. Siihen ei tarvita mitään muuta kuin heraproteiinia! Kotona välittömästi tunnin sisään lämmin ruoka perään. Ei ne nopeat hiilarit siellä ole pakollisia, ainoastaan kestävyys urheilijoilla. Hyvin palautuu ilmankin ja saa syödä enemmän ruokaa. Ruoka 3h ennen treeniä, 15-30min ennen 20g heraproteiinia ja 20-40g treenaajan koosta riippuen heti jälkeen. Tästä noin tunti ja lämmin ateria lihaa/kanaa/kalaa täysjyvä/tummaa/kokojyvä tms hiilaria, ehkä ruokalusikallinen kp oliiviöljyä, tomaattia kurkkua yms. Monivitamiini.

      Lisäravinteet edullisesti esim. www.ebn.fi 40€ postikuluraja=pienin mitä kellään. Selfin proteiinia hinta/laatusuhde paras!

      Proteiinia tarvitsee jos haluaa sporttisen kropan, joko tekemässä lihasta tai laihduttamassa (naisille kiinteyttämässä). Jos et syö proteiinia ja treenaat miten sattuu lehteä lukien tekemällä yli pitkiä 15-20 toiston sarjoja niin tulos on laihaläski.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      73
      6934
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      357
      6018
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      54
      3354
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3069
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      190
      1602
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1318
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1066
    8. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      60
      1043
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      960
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      937
    Aihe