Mikä tekee ihmisestä pettäjän?

Miksi uskomme pettäjän puheita kerta kerran jälkeen?
3205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No emme me niitä uskokkaan, siitä ei ainakaan mun kohdalla ole kyse. Mä nimenomaan EN usko mitään mitä mieheni puhuu, siis näihin asioihin liittyvää. En vaan pysty uskomaan ja mieheni tietää sen. Olemme pitkän kriisin jälkeen päättäneet ainakin yrittää jatkaa. Arki sujuu ok, mutta ei ole elämä entisenlaista. Annan tälle vielä puoli vuotta aikaa ja jos edelleen maistuu puulta niin teen omat ratkaisuni sen jälkeen.
Ikävää ja surullista huomata etten vaan enää rakasta miestäni kuten ennen petosta. Kun katson häntä, en tunne oikeastaan mitään..

Äänestä
  • Ihan ymmärrettävää, ei kai sellaista enää opi uudelleen rakastamaan joka on pettänyt luottamuksesi. Eikös jotenkin ole sääli kun katsoo tälläistä petturia, ainakin minulle tulee ajatus että sitä on kypsymättömän ihmisen kanssa tullut oleiltua ihan liian kauan. Aluksi se ottaa kipeää vaan kun on asian mennyt lävitse niin sääli on ainoa tunne toista kohtaan, sääli että pikku seikkailu saa niin suuret jäljet ihmisen elämässä. Mutta meillä naisilla on aikaa odottaa ja katsoa, kuka tietää jos jotenkin vielä sujuisi----suhde.

    Äänestä

Juuri näin. Säälin miestäni että hän mitättömän, ainakin omien sanojensa mukaan ja verraten meidän elämäämme, seikkailun takia on jo nyt menettänyt paljon. Hän sanookin tietävänsä ettei kukaan koskaan enää rakasta häntä kuten minä. No tiedä nyt sitä, mutta harmittaa kyllä että hyvä elämämme meni niin halpaan hintaan.
Mieheni on suorastaan anellut että jos liittomme päätyy eroon että olisin hänelle edes ystävä, mutta siihen en pysty enkä edes halua. Joten kun tai jos lähden niin lähden lopullisesti, musta ei ole on/off suhteisiin, olen tässä hyvin ehdoton.

On se vaan harmillista ja surullista kuinka paljon hyvää katoaa petoksen myötä, kuinka paljon surua ja ahdistusta se aiheuttaakaan viattomille osapuolille. On se vaan niin väärin.

Mutta kun tehtyä ei saa tekemättömäksi..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oldflameeeee kirjoitti:

Miksi uskomme pettäjän puheita kerta kerran jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu