Terveellinen työ

arjen sankari

Sanokaas äkkiseltään minkälainen työ on ihmiselle terveellistä? Istumatyötä haukutaan paljon kun liikkumaan ei pääse ja luonnoton asento rikkoo paikat hiljakseen. Toisaalta ei raksamiehetkää minusta terveeltä vaikuta, varsinkaan pidemmän päälle. Minkälaista hommaa pitäisi tehdä jotta pysyy kunnossa?

6

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikään työ ei ole terveellistä, toisaalta en usko istumatyönkään ´huonontavan hirveästi terveyttä jos vastapainoksi kuntoilee säännöllisesti.

    • Sami55544334

      Mikään työ ei ole fyysisesti tai henkisesti terveellistä! Amerikkalaisten tutkimusten mukaan ihmisen elimistön stressihormonitasot nousevat työpaikalla. Olen ollut työelämässä 2000-luvun puolessa välissä kaksi 3-kk jaksoa lukion kesäloman aikaan. Huomasin jo tuolloin että työpaikoilla työntekijätason ihmiset joutuvat kärsimään jotta omistajaporras kasvattaa suuret tienestit. En tiedä miten muilla työpaikoilla mutta noiden omien kokemuksieni ja ystävien kertoman perusteella totesin että työ jossa tekemisiä kyylätään ja 2h välein saa pitää pienen kahvitauon ei ole minua varten. Lukion jälkeen en hakeutunut jatkokoulutukseen enkä työelämään vaan jäin kotiin nauhoittamaan musiikkia. Sain kaupungilta kämpän ja pääsin tukien avulla muuttamaan omaan yksiöön. Tällä hetkellä ei kyllä kaduta yhtään! Ei työstressiä eikä huolta huomisesta. Vaikka tukirahat ovat niin säälittävän pienet että joutuu karsimaan isoista menoista pärjätäkseen, olen silti tehnyt mielestäni oikean ratkaisun. Joka aamu on mukava herätä säveltämään musiikkia eikä tarvitse miettiä että joutuisi raatamaan rahaa jonkun muun taskuun!

    • iopiu

      Niin. Täälläkin yksi joka tekee samoin kuin sinä. Nauhoittelen ja soittelen yleensä. Ja olen eräässä asuntojonossa, pakko päästä taas omaan yksiöön täältä sukulaisen luota. Mutta jonkinlaista duunia on silti pakko tehdä omaa hyvinvointia ajatellen, jos ei muuta.

    • vältä vuorotyötä

      Kaikki työ missä on töaika 8 - 16 ja saa yöt nukkua. Nimittäin hyväkin työnkuva menee pilalle siinä, kun ihmisen pitää tollottaa öitä töissä tai aikaisia aamuja herätä jne. No iltavuoro vielä menettelee, mutta kyllähän illalla rauhoitutaan nukkumaan yötä varten, ja aamulla virkkuna töihin aikaisintaan seiskaksi mutta mieluiten kuten ihmisille kuuluu klo 08.

    • ei hyvä, ei hyvä

      Käyttämätön kroppa oireilee (selkä erityisesti) joten jotakin on pakko tehdä. Katsokaa noita valkoisia kummituksia, jotka kulkevat kumarassa mäkkärille ja kotiin. Siis nykynuorisoa.

      • dsfgshmjykul

        Totta tuo, että selkä erityisesti kaipaa tervettä liikuntaa. Nykynopriso on pitkiä, eli heillä ei samanlaiset työolosuhteet enää luonnistu kuin entisvanhaan lyhyemmillä. Muutenkin kun työntekijöitä karsitaan, niin kuormittuuhan siinä enemmän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1226
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1101
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      993
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      812
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      306
      787
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      704
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      626
    8. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      609
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe