http://www.hs.fi/kotimaa/Tutkimus Yksin asuminen saattaa olla riski mielenterveydelle/a1305558384142
Yksin asuvilla on 80 prosenttia suurempi riski sairastua masennukseen kuin asuinkumppanien kanssa elävillä.
Miksi tutkimuksessa jätettiin mainitsematta se tärkein masennuksen aiheuttaja eli pillun puute?
Yksin asuvilla on 80 prosenttia suurempi riski sairastua masennukseen kuin asuinkumppanien kanssa elävillä.
Miksi tutkimuksessa jätettiin mainitsematta se tärkein masennuksen aiheuttaja eli pillun puute?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Normot eivät pysty ymmärtämään eivätkä samaistumaan, siksi.
Joo, tulee sitä kiroiltua seinille ja puhuttua itsekseen toisinaan. Toisaalta tajuan, että se on aika hassua joten en kai ole mielisairas ainakaan niin paljoa että tarvitsisin lääkitystä. Töissä näkee päivittäin sentään ihmisiä. Työkavereita, jotka arvostavat ja juttelevat kanssani. Huumoria ja työntekoa. Tuntuu mukavalta.
Kämpillä ja muutenkin vapaa-aikaelämässäni sitten olenkin yksin aina. Viikonloppu tulossa...ihan kivaa, mutta alkaa masentamaan jossain vaiheessa yksinäisyys.
Mutta elämä jatkuu!
samanlain täälläkin. töissä sitä toivoo että alkaisi viikonloppu, mutta viikonloppuna sit miettii et oisko sittenki parempi tehdä vaan töitä kun olla ne 2 pitkää päivää yksin. tarpeeks yksin olleena ei oikeen mikään virike nappaa. muistan ajan jolloin puhelin soi kavereiden taholta kokoajan ja silloin siitä yksin olosta ihan nautti sulkien puhelimen. ei soi puhelin enää ei..