Minkä merkkinen auto olisi hyvä sellaiselle, joka ajaa vain 5000-10000km vuoteen? Vaatimukset: alle 150t km ajettu, bensiiniauto, hintahaarukka 5000-20000e.
Mikä auto vähän ajavalle?
asdadfada
103199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuolla rahalla saa uuden isomoottorisen, ei tule käyttökulut rasittamaan lompakkoa. Esim. Voyager, yleensä kaikki herkut ja tilaa ja ajo-ominaisuuksia on.
http://www.nettiauto.com/renault/megane/4667177 on halpa merkki ja malli ominaisuuksiinsa nähden.
Toisaalta tuolla hintahaarukalla 10 000 - 20 000 saa uudenkin auton.
Ihan sama minkä mallin ostat, kunhan se on Toyota, vähävikainen, helppoa tekniikkaa ja kestää isältä pojalle.
Tuossahan noita valittavaksi:
http://www.nettiauto.com/listAdvSearchFindAgent.php?id=76642931&posted_by=D&tb=tmp_find_agent&PN[0]=adv_search&PL[0]=advSearch.php?id=76642931@tb=tmp_find_agent
www.nettiauto.com kaikki tällä hetkellä 5-20tonnin alle 145tkm ajetut autoliikkeissä myynnissä olevat.
Autoliike = vastuu myymistään autoista, aina.
Kukaan ei voi puolueettomasti vannoa, mikä on paras merkki juuri sinulle. Jokaisella noista pääsee 5-10tkm/vuosi ajelut ja jokainen toimii bensalla.
Minä ottaisin ennemmin paljon ajetun (tai ainakin enemmän ajetun) ja sellaisen, joka kestää hyvin ruostetta vastaan. Näin säästäisi hinnassa tai voisi ostaa hauskemman auton, esim. isommalalla koneella. Näin siis siksi, kun sulla tulee noin vähän ajoja...
Moi, jos ajoa tulee noin vähän, suosittelisin hankkimaan 90- luvun lopulta ison volvon, esim. 940, tai ensimmäisen v70:sen bensamoottorilla.
Nämä ovat keskimäärin enemmän ajettuja, mutta kestävät ajoa, ja näitä saa budjettisiasi halvemmalla usein.
Bensaa kyllä menee, mutta vähällä ajolla se ei juuri haittaa, muuten hyviä autoja, ikäisekseen turvallisia ja hyvin varusteltuja.
Paljon muitakin oleellisia asioita pitäisi tietää, esim. vaikka kokoluokka, kuinka kauan aikomus autoa on pitää, muut mahdolliset mieltymykset (manuaali/automaatti, neliveto,,,,), pidempiäkin matkoja vai vain lyhyttä ajoa... Pääosin käytössähän se auto kuluu, joten vähillä omilla kilometreillä kauempaan itsellä pidettäessä kannattaa myös ostaa vähemmän ajettu heti alkuun, teetättää ruostesuojauskin ellei jo ole. Tuohon hintahaarukkaan mahtuu jo aika tuoreitakin perushyviä 'järkeviä' autoja, esim. VW Golf tai Skoda Octavia.
Sehän on selvää, että halvin vaihtoehto on muutaman satasen ritsa, jonka voi vaihtaa seuraavaan isomman remontin uhatessa. Esim. vain lyhyitä työ- tms. matkoja ajaessa sellainen voi olla ihan hyvä vaihtoehto, koska mahdollinen tien päälle laukeaminen ei aiheuta sen suurempaa ongelmaa.
Bussi tai taxi.
Olen samaa mieltä kanssasi. Ihmiset vaan eivät yksinkertaisesti osaa hahmottaa ja laskea kaikkia autoilun kuluja.
Merkistä en sano mitään, mutta noin pienellä ajomäärällä kannattaisi ainakin unohtaa hintahaarukasta alaraja pois. Kymmenessä vuodessa ajoa tulee ehkä 75000 kilometriä. Parin tuhannen hintainen auto saattaa kestää tuon ajan ilman suurempia korjauksia, jos sinulla on vähänkään tuuria. Mitä mieltä on maksaa autosta 20000, jos sitä käytetään todellakin näin vähän?