Kävin ostamassa mustapääraudan mutta en vaan tajua miten se toimii. Auttakaa tyhmää ihmistä :)
Mustapäärauta
15
16319
Vastaukset
- Miia
Siinä raudassahan on reikä ja vehje toimii niin, että laitat raudan mustapään kohdalle ja painat kevyesti, niin mustapään pitäisi tulla reiästä ulos.
Ei kun saalistamaan :)- Tiia
No johan selkeni huomattavasti. Kiitoksia paljon avusta! Toivottavasti mustapäät saa nyt sitten kyytiä :)
- Sissi
Edellinen antoikin jo hyvän ohjeen. Suosittelen käymään saunassa tai kuumassa pitkässä suihkussa ennen tuota puristelua. Tämän jälkeen kuorit ihosi ja teet naamion ja lopuksi sitten käytät rautaa. Ihomadot lähtevät helposti, eikä tarvitse pelätä vahingoittavansa ihoa. :-)
- äippä
Mistähän tällaisen raudan voi ostaa, kosmetologiltako? onko kallis?
- nella
äippä kirjoitti:
Mistähän tällaisen raudan voi ostaa, kosmetologiltako? onko kallis?
myy ainakin samantyylistä kapistusta. Hintaa en valitettavasti muista, mutta mielestäni ei kovin kallis ollut.
- äippä
nella kirjoitti:
myy ainakin samantyylistä kapistusta. Hintaa en valitettavasti muista, mutta mielestäni ei kovin kallis ollut.
käynkin heti katsomassa sieltä :)
- Tiia
Kiitoksia paljon myös tästä vinkistä. Täytyy heti tänään kokeilla :)
- Mmm
nella kirjoitti:
myy ainakin samantyylistä kapistusta. Hintaa en valitettavasti muista, mutta mielestäni ei kovin kallis ollut.
Oon nähny ihan Citymarketissa ja Prismassakin niitä. Sellasessa hyllyssä, jossa on esim. meikkisieniä ja peilejä ja kynsileikkureita ja muuta sellasta sälää! Eikä ollu kalliita, muutaman euron.
- Liina
Voiko mustapääraudalla poistaa tavallisiakin ihomatoja/epäpuhtauksia? Vai onko se jotenkin erityissuunniteltu nimenomaan mustapäille?
- suosittele
ei kannata, se voi jättää arvet
- Pallero
suosittele kirjoitti:
ei kannata, se voi jättää arvet
Se on varsin oiva ja helppo tapa poistaa mustapäitä, varsinkin otsasta. Pehmeämmän ihon kohdissa olen todennut raudan aika turhaksi, tai sitten en vain osaa siinä sitä käyttää :)
Ihohuokosten avaaminen saunalla tai vastaavalla (kuten jo aiemmin ehdotettiin) tekee poistosta helpomman. Mustapäät eivät ole silloin niin kireessä kuin muulloin eikä iho rikkoonnu/arpeennu.
Rauta pitää muistaa pestä aina käytön jälkeen ja mieluiten myös käytön välissäkin...näin neuvottiin mulle joskus.
- Lauryn
Kosmetologina kerron, että komedoraudan keskellä olevalla reiällä ei ole juuri mitään merkitystä. Kosmetologit käyttävät rautaa niin kuin se olisi pieni lusikka. Ihosta otetaan tukiote ja raudan reunalla nostetaan epäpuhtaus pois. "Lusikalla" työnnetään mustapään/ihomadon vierestä, jolloin epäpuhtaus nousee pois ihosta. Tätä on vaikea selittää ja vielä vaikeampi tehdä itselle omiin kasvoihin... Asiakkaille sitä käytetään näin. Jos kuitenkin saatte komedoja (eli mustapäitä) nousemaan raudan reiästä, niin hyvä niin. :)
Rautoja myy Body Shop ja tavarataloissa on CailClapin versioita. Katselin niitä joskus ja on ehkä parempikin, ettei niillä yritä tehdä kosmetologien tekniikalla. Minusta niiden reuna näytti aika terävältä. Kosmetologien vastaavanlaiset ovat reippaasti laadukkaampia ja hinnat lähtevätkin 20 eurosta ylöspäin.- Sissi
Ainakin minua opastettiin ja ohjeissa lisäksi luki niin että juuri sen pienen reiän kautta pitäisi puristaa ihomato ulos. Toiminut itselläni todella hyvin, vain muutama kerta ollut että esim. ihomato on katkennut ja kysymyksessä on silloin ollut jokin todella tiukalla ollut tai huonosti esivalmisteltu iho (höyrytys jne.). Monet kosmetologini ovatkin joskus ihmetelleet ja hieman sadatelleetkin kuinka tiukassa ihomadot erityisesti nenäni alueella ovatkin. Itse tekemänä sen kivunkin jotenkin sietää, kun tietää milloin nipistää.
Jännä ajatella että olen siis kaikkien vuosien ajan tehnyt väärin ostamallani tuotteella.. - Lauryn
Sissi kirjoitti:
Ainakin minua opastettiin ja ohjeissa lisäksi luki niin että juuri sen pienen reiän kautta pitäisi puristaa ihomato ulos. Toiminut itselläni todella hyvin, vain muutama kerta ollut että esim. ihomato on katkennut ja kysymyksessä on silloin ollut jokin todella tiukalla ollut tai huonosti esivalmisteltu iho (höyrytys jne.). Monet kosmetologini ovatkin joskus ihmetelleet ja hieman sadatelleetkin kuinka tiukassa ihomadot erityisesti nenäni alueella ovatkin. Itse tekemänä sen kivunkin jotenkin sietää, kun tietää milloin nipistää.
Jännä ajatella että olen siis kaikkien vuosien ajan tehnyt väärin ostamallani tuotteella..Voi olla, että ohjeissa niin lukee ja "oikea" tekniikka on käyttää raudassa olevaa reikää. Mutta koulussa meille kosmetologeille ei kuitenkaan käyttöä opeteta siten. (Ja kaikki tapaamani eri kouluista valmistuneet kollegat käyttävät samoin kuin minulle on opetettu.) Kysypä seuraavan kerran omalta kosmetologiltasi, miten hän sitä käyttää. Siinä tuolissa ollessa kun ei itse näe mitä se kosmetologi siellä oikein puuhailee... :)
Silti kaikki voivat käyttää sitä niin kuin itse parhaiten näkee ja onnistuu.
- IsbeTatuJoonas
sama tääl, en ymmärrä mikä meni vikaan mutta tuottella onnistuu polttamaan hiukset tosi helposti. Ihan naurettavaa, että tälläisestä oltu kommentoitu aiemmin. Oikeesti ei kivaa!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360