En voi tällä hetkellä ymmärtää terveydenhoitoa ollenkaan. Läheiselläni on krooninen sairaus, joka vaivaa tällä hetkellä. Hänellä on aina ollut viitteitä toisesta sairaudesta, mutta tätä ei suostuta tutkimaan! Terveyskeskus on lähettänyt lähetteitä kyseiseen tutkimukseen, mutta sairaala (Peijas) ei suostu tutkimaan. Kyse taitaa olla siitä, että tukimus on kallis ja läheiselläni on ikää jo aika paljon, niin syy taitaa olla siinä miksi tutkimusta ei suostuta tekemään (itselleni kyseinen tutkimus on tehty, kun oli kerran oireita mitkä olisivat sopineet taudin kuvaan).
Kaiken huippu on se, että peijas on nyt neuvonut terveyskeskusta, että sairaslomaa ei saa enää antaa pelkästään oireiden perustella, silti ei suostuta tutkimaan mikä oireet aiheuttaa! Miten tämä voi olla mahdollista?!
Kaiken huippu on se, että peijas on nyt neuvonut terveyskeskusta, että sairaslomaa ei saa enää antaa pelkästään oireiden perustella, silti ei suostuta tutkimaan mikä oireet aiheuttaa! Miten tämä voi olla mahdollista?!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainahan on mahdollisuus kääntyä yksityissektorin puoleen.
Mistäköhän tutkimuksesta on kyse? Magneettikuva? Muu?
Ohutsuoli pitäisi tutkia, pitänyt tutkia jo vuosia, mutta varmaan ikä vaikuttaa sen verran paljon, että ei tutkita. Todella turhauttavaa... Yksityinen nyt varmasti tutkisi, mutta jos ei pysty töitä tekemään, millä rahalla maksetaan tutkimukset..
Yhteys Peijakseen ja tiedustelu, missä mättää. Myös potilasasiamieheen voi ottaa yhteyttä. Ikä pelkästään ei saa olla este tutkimuksen tekemiselle!