Turha elämä ilman ystäviä

Miksi olen niin huono ihminen et kukaan ei soita, tule käymään tai muutenkaan noteraa olemassa oloani. Jopa murhaajilla ja kaiken maailman raiskaajilla on kavereita mut mulla ei ole mitään. Ei ole edes sukalaisia tai vanhempia. Veli on mut eipä sekään pahemmin auta tähän yksinäisyyteen kun sillä on oma perhe.

Juopoillakin on paljon aina kavereita ja naiset kiinnostuu niistä et alanko juopoksi. Tiedän monta naista joiden mies ovat ihan rapajuoppoja et juovat joka viikonloppu. onko sellasta elämää sitten hienoa elää?
12570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Minulla on samanlainen tilalle? Kukaan "kavereistani" ei soittele minulle enään. Minun täytyy aina soittaa heille ja harvoin he enään vastaavat. Aiinoa sosiaalinen elämä minulla on töissä jossa näen työkavereitani. Ja onhan niitä viikonlopun "ryyppykavereita" kyllä mutta kun ei tuo juominen aina jaksa kiinnostaa. Olenkin miettinyt aloittavani jonkun harrastuksen taikka sitten lähden opiskelemaan jotta voisin tutustua uusiin ihmisiin.

Äänestä
  • Mä suljin mun puhelimen. Ei ole järkeä pitää sitä päällä. Se on viikon ollut jo suljettuna ja ei haittaa kun ei ketään kiinnosta edes.

    Äänestä

lol ei susta olisi rapajuopoksi eikä raiskaajaksi. ne on kovempia jätkiä kuin sä

Äänestä

Ajattelin just aloittaa oman "yksinäisyys"-topicin... Mulla nyt kuitenkin on avomies, mut soittelin kaikki 4 "kaveria" läpi eikä ketään kiinnosta hengailla... Tuntuu todella yksinäiseltä kun ei ole kunnon ystäviä enää. Tietysti kun on kohta 30v niin ihmisillä on parempaa/muuta tekemistä kuin lähteä ulos...hohhoij...pitäis perustaa "lauantai-illan yksinäisten seura" ja kokoontua johonkin! :D

Äänestä
  • Kuulostaa niin tutulta. Itse olen eronnut ja joka toinen viikonloppu vapaa lapsista. Sitten olis aikaa lähteä jonnekin, niin yksimpä olen istunut kotona viikonloput, kun ei ole ketään kenen kanssa lähteä minnekään=(

    Äänestä

et ole nolla, nykyisin on mennyt joka ikäryhmässä, et vaikea löytää ystäviä,olisko tämä nettikin kun on helppo tulla tänne ja ei sit tule lähdettyä oikesti minnekkään et tapais ihmisiä..

Äänestä

Ittellä on vähän outo tilanne meneillään. Minulla on kyllä kavereita, mutta heidän käyttäytyminen on muuttunu minua kohtaan. Oltii tossa viimeviikolla pihalla ja soitettii kitaraa. Sitte ku soitin ni kaveri kuiskas toiselle jotain mitä en kuullu.
Kysyin myöhemmin kummaltaki et mitä sanoit (siis ihan kohteliaasti), ni ne kierteli ja kaarteli jotain iha paskaa ja sano et ei ollu ees kuiskannu mitää. Sen jälkee sanoin, että kyllä mä näin. Toinen sano että oot paska soitta ja toinenei myöntäny mitää. Olin siinä loppu illan iha ymmällään ja en saanu unta, miks hyvät kaverit ketkä oon tuntenu kymmenen vuotta tekee tolleen? Oon sitä paitsi hyvä soittaa, monta vuotta kokemusta ja soitin hankalia tekniikoita. Muutenkaan ei kukaa soittele ikinä... En tiiä oikee mitä pitäs tehä ja vittu ei tollastenkaa kiinnosta hengailla. Siis 15v. Poika oon.
Vähän sekavaa tekstiä ku kännykäl kirjotan.

Äänestä

Ota riski ja sano "moi" jollekulle tavikselle. Jos hän jää juttelemaan niin siitä voi syntyä parhaimmillaan ystävyys.

Hassuahan on puhua vieraalle, mutta sitten seuraavalla kerralla huomaa vältteleekö hän vai haluaako vaihtaa lisää ajatuksia.

Juopot hakeutuvat kaltaisensa seuraan, joten suosittelen mieluummin liikuntaharrastusta jonka jälkeen voi mennä kahvilaan.

Minulle sentään soittaa lehtikauppiaat, ettei se puhelin ihan mykkä sentään ole...

Äänestä

Mä sanoin kaupan myyjälle tänään moi kun ostin pesuaineita. mut kaupan myyjän toimeenkuvaan varmaan kuuluu moikata jokaista et eipä siinä mitään.

Äänestä
  • Näitkö mainoksen jossa nuori mies antoi lapun myyjälle jossa oli puhelinnumero ja teksti "lähdetkö leffaan?" Kun huomenna käyt samassa kaupassa voit kysyä tai sanoa jotakin jokapäiväistä. Kuten S-kaupassa on halvempi luomumaito kuin K-kaupassa.

    Yksi juttu mikä pitää osata ottaa huomioon on se että olemme kaikki ihmisiä, eli joillakin on kavereita harrastuksista ja kouluista ja toisilla ei ole koska ovat vasta muuttaneet paikkakunnalle. Pitää vaan löytää se oma kaverinsa jonka kanssa on samoilla aaltopituuksilla.

    Ei ole välttämättä helppoa, eikä päältäpäin edes näe kenen persoonaan kiintyy.

    Äänestä

  • Niin, ja "täysin nolla" tai "huono ihminen" vetää puoleensa hoivaavia persoonia. Ei tule sellaisia tasa-arvoisia suhteita joissa molemmat ovat yhtä vahvoja ja voivat tukea toisiaan.

    Jokaisella on vain yksi elämä joten ala arvostamaan itseäsi. On muitakin pitkiä/pätkiä, lihavia/laihoja, fiksuja/hitaampia, ja mitä niitä ominaisuuksia sitten meillä kaikilla onkaan.

    Äänestä

olen nainen 31v ja mulle soitellaan harvoin. haluaisin puhua puhelimessa. huomaan kyllä että tekstarit ovat suosiossa monilla. puhun sen mitä mahdollista arkipäivänäkin.en turhaan soittelekaan. toisetkaan viitti ja ehdi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


täysin nolla kirjoitti:

Miksi olen niin huono ihminen et kukaan ei soita, tule käymään tai muutenkaan noteraa olemassa oloani. Jopa murhaajilla ja kaiken maailman raiskaajilla on kavereita mut mulla ei ole mitään. Ei ole edes sukalaisia tai vanhempia. Veli on mut eipä sekään pahemmin auta tähän yksinäisyyteen kun sillä on oma perhe.

Juopoillakin on paljon aina kavereita ja naiset kiinnostuu niistä et alanko juopoksi. Tiedän monta naista joiden mies ovat ihan rapajuoppoja et juovat joka viikonloppu. onko sellasta elämää sitten hienoa elää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu