Diavia kokemuksia?

Onko jollain kokemuksia jälkiasennusilmastoinnista, esim. Diavia? Onko hyvä? Missä asennutit ja mitä kustansi kaikkiaan? Hyvä auto on alla ja pelkän ilmastoinnin vuoksi en autoa vaihda.
2561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

minulla on vanha sierra -92, johon oli ostettaessa asennettu jälkiasennusilmastointi (frigette). huoltokirjassa ei ole merkintöjä ilmastoinnin huollosta.

auto on minulla ollut 1,5 vuotta. ensimmäinen ostos oli käynnistyskytkin, huomasin että oli käytetty 90-luvun alun bmw:n kytkintä: kustannus romikselta alle 10eur. sitten laite toimi esimerkillisesti vuoden ajan.

keväällä havaitsin kennossa vuodon: vaihtoon. uusi kenno asennuksineen ja täyttöineen n.150eur.

Äänestä

flektin moottorin osissa aika "huonoa rautaa", ja ne tahtovat ruostua jumiin nopeasti. Kun flekti jumittuu, ilmastointi ei enää skulaa. Uusi flekti on kallis, pelkkää moottoria ei myydä. Itse sitten purkasin moottorin, hioin hiomakivellä ällistyttävän paksut ja tiukat ruostepaukut pois, ja sitten taas toimi.

Muuten toimi ihan hyvin sen ajan mitä minulla oli. Kahdessa autossani ollut jälkiasennus- Diavia, molemmissa sama ongelma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


a/c kirjoitti:

Onko jollain kokemuksia jälkiasennusilmastoinnista, esim. Diavia? Onko hyvä? Missä asennutit ja mitä kustansi kaikkiaan? Hyvä auto on alla ja pelkän ilmastoinnin vuoksi en autoa vaihda.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu